Tytuł projektu

Cenzura na cenzurowanym – debata o cenzurze w kulturze


Po wyborach 4 czerwca 1989 roku Główny Urząd Kontroli Publikacji i Widowisk praktycznie przestał działać, a oficjalnie został zlikwidowany w kwietniu 1990 roku.

W Polsce nie istnieje więc cenzura prewencyjna. Jednak od wielu lat politycy próbują stosować jej inne formy: instytucjonalne, ekonomiczne, prawne, wyznaniowe lub ideologiczne. Dla twórców i organizatorów kultury równie niebezpieczna jest autocenzura, której ulegają w obawie przed represjami lub z chęci ochrony reprezentowanych przez siebie instytucji, przedsięwzięć czy współpracowników.

W raporcie ONZ o wolności kulturowej pod rządami Prawa i Sprawiedliwości czytamy, że „W przypadku dyrekcji i personelu instytucji kulturalnych, to że niektórzy przedstawiciele partii rządzącej nie zgadzają się z wyborami artystycznymi i kulturalnymi dyrekcji i pracowników, przekłada się na powtarzającą się krytykę w mediach, prowadząc niekiedy do wszczęcia dochodzeń, a w szczególnych przypadkach nawet do zwolnień”.

Dlatego Kultura Niepodległa we współpracy z Forum Przyszłości Kultury, Teatrem Powszechnym, Fundacją Bęc Zmiana i innymi organizacjami zaprasza do spotkania różnych środowisk twórczych i wspólnej debaty o cenzurze. Nie tylko nad tym co się wydarzyło i wciąż dzieje, lecz także o tym jak w przyszłości współdziałać i bronić się przed różnymi formami nacisku na kulturę.

Źródło: https://www.facebook.com/events/2324336057836652/

Miejsce: Teatr Powszechny

Data: 18 czerwca 2019

Nazwa organizacji: Teatr Powszechny

Adres: ul. Jana Zamoyskiego 20, 03-801 Warszawa

Strona internetowa: zobacz