Tytuł projektu

III RP na wesoło, czyli skandale, alkohol, nierząd oraz polityka

4 czerwca 1989 r. to niewątpliwie jedna z najważniejszych dat w historii najnowszej Polski. Odbyły się wtedy pierwsze po II wojnie światowej częściowo wolne wybory do Parlamentu.Tego dnia – jak pisał prof. Antoni Dudek – „miliony Polaków zadały przy pomocy kartki wyborczej śmiertelny cios komunistycznej dyktaturze”.

Z kolei Lech Wałęsa pisał: „W pierwszą niedzielę czerwca 1989 zmieniło się wiele. 4 czerwca w “samo południe” wybraliśmy nową Polskę. Komuniści dostali czerwoną kartkę. Tym razem ten kolor nie mógł ich cieszyć. W zasadzie zostali wyrzuceni z boiska.’’

Polityk brytyjski i mąż stanu, Winston Churchill, w Izbie Gmin w 1947 r. wypowiedział jakże proste lecz głębokie i prawdziwe słowa: „Wiele systemów rządów zostało wypróbowanych i wiele będzie wypróbowanych w tym świecie grzechu i niedoli. Nikt nie udaje, że demokracja jest doskonała lub wszechwiedząca. W rzeczywistości stwierdzić trzeba, że demokracja jest najgorszą formą rządu, jeśli nie liczyć wszystkich innych form, których próbowano od czasu do czasu.’’

Zapraszamy na wykład III RP na wesoło, czyli skandale, alkohol, nierząd oraz polityka, który przypomni nam, co takiego zrobili politycy w Polsce, że główne instytucje władzy w państwie, Sejm, Senat i rząd, od lat budzą najmniej zaufania w społeczeństwie .

W ten wyjątkowy wieczór dokonamy rzeczy niemożliwej. Otóż udowodnimy, że polityka nie tylko może nie dzielić ale przede wszystkim łączyć Polaków.

Zapraszamy zatem wszystkich, zarówno zachwyconych jak i załamanych wynikiem ostatnich wyborów do Parlamentu Europejskiego. Również tych uczulonych na polityków i ‘’niebiorących udziału w tym cyrku”. Gwarantujemy Wam świetną zabawę i wieczór pełen łez (oczywiście ze śmiechu).

Podczas tego spotkania prześledzimy historię wyborów prezydenckich, parlamentarnych i samorządowych w III RP z kompletnie innej strony. Usłyszycie o freakach, zaskakujących kandydatach, dziwnych partiach i szokujących kampaniach wyborczych. Poznacie niedoszłych prezydentów Polski: Stana Tymińskiego i jego tajemniczą, czarną teczkę, Kazimierza Piotrowicza leczącego Polaków wkładkami do butów oraz Grzegorza Brauna, na którego głosować zachęcał podobno sam Jezus Chrystus i wielu innych.

Usłyszycie m.in. o takich ugrupowaniach politycznych jak: Partia Ćwoków, Partia Łysych, Polska Partia Erotyczna, Polska Partia Przyjaciół Piwa, Polska Partia Posiadaczy Magnetowidów, Sztandar Matki Boskiej Licheńskiej Bolesnej Królowej Polski, Partia Czubków Polskich.

Nie zabraknie oczywiście też crème de la crème polskiej polityki, czyli sekskandali, alkoholowych wyczynów polskich polityków oraz pikantnych fragmentów pamiętnika Anastazji Potockiej.

Na koniec zaprosimy Was na przegląd filmowy żenujących spotów wyborczych oraz ciekawych kronik filmowych i dokumentów obrazujących tamte szalone wydarzenia.

Miejsce: Warszawa

Data: 4 czerwca 2019

Adres: Klubokawiarnia KEN54