Wystawa plenerowa – 4 czerwca 1989 – Wybory, które zmieniły Polskę
Jest to wystawa zewnętrzna, ustawiana w centrum miasta, prezentująca zdjęcia wielkoformatowe. Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Agory, wykonane przez znanych fotografów. Licencja do prawa prezentowania tych zdjęć została zakupiona przez Komitet Obrony Demokracji z dotacji przyznanej nam przez Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca.
Zdjęcia obrazują rok 1989 przed i po dacie 4 czerwca, gdy odbyły się przełomowe wybory do polskiego Parlamentu.
Wystawa ma na celu przypomnienie wagi tamtych wyborów, obudzenie wspomnień świadków tamtych wydarzeń oraz refleksje młodszego pokolenia.
Ma służyć jako lekcja poglądowa dla młodych ludzi, ma pobudzać oglądających do dyskusji, ma uświadamiać konieczność brania udziału w wyborach.
4 czerwca przypadła w tym roku 35 rocznica pierwszych częściowo wolnych wyborów, które przyniosły kolosalne przemiany ustrojowe w Polsce i równocześnie dały początek demokratycznym przemianom w Europie wschodniej. KOD pamięta, KOD docenia wagę tamtych wyborów.
Na otwarcie wystawy zostali zaproszeni dawni opozycjoniści, osoby pracujące w 1989 roku przy tamtych wyborach, władze miasta, parlamentarzyści, przedstawiciele młodego pokolenia. Od 3.06. 2024 do 14.06. wystawa stoi na rynku w Krośnie, od 15.06. do 30.06.2024 na rynku w Sanoku.
35. rocznica wyborów 4 czerwca 1989
Inicjatywa 1989 – 35. rocznica wyborów 4 czerwca 1989 – Piła.
Otwarcie wystawy fotograficznej.
Toast.
Tort.
Marzenia dla Polski.
Oddech Muzyki
16 czerwca zapraszamy do Wawerskiego Centrum Kultury (ul. Żegańska 1a) na godzinę 19:00. Tym razem wydarzenie będzie bardziej spektaklem niż koncertem.
Dwa zespoły: Camerata Varsovia oraz Warszawski Chór Międzyuczelniany postanowiły zorganizować wyjątkowy koncert dla uczczenia 20-lecia wejścia Polski do Unii Europejskiej. Na tę uroczystość wybrały pieśni znane w Polsce i popularną muzykę krajów, które wstępowały do Unii razem z nami.
Wspólny śpiew dwóch zespołów nadaje spektaklowi wymiar symbolu. Choć utwory pochodzą z różnych stron i są śpiewane w różnych językach, wspólnota oddechu, głosów i pieśni wywołuje wzruszenia i radość, a także poczucie siły i piękna.
Chóry wspomaga zespół instrumentalny o wdzięcznej nazwie „kapela ad hoc”, powstał bowiem na potrzeby tego wydarzenia. Melodie naszych sąsiadów zapraszają do tańca.
Pomysłodawcą koncertu jest Mik Kuczkiewicz, a reżyserem Artur Niedziółka.
Spektakl „Oddech muzyki” wciela w życie słowa Antoine’a de Saint Exupery, który napisał w swojej książce pt. „Twierdza”: „Na morzach szerokich bywają ludzie, których trawi miłość do nieistniejącej wyspy. Na pokładzie statku śpiewają o niej pieśni i są szczęśliwi. Nie wyspa daje im pełnię szczęścia, ale pieśń o niej.”
Miło nam poinformować, że pan Jan Truszczyński raczył uhonorować swoim patronatem, nasz projekt uczczenia 20-u lat obecności Polski w Unii Europejskiej.
W latach 1996–2001, pan Jan Truszczyński pełnił urząd ambasadora RP przy Unii Europejskiej w Brukseli. Po powrocie do Polski, od października 2001 był podsekretarzem stanu w MSZ, i jako pełnomocnik rządu, był głównym negocjatorem w sprawie naszego członkostwa w Unii Europejskiej.
Bilety (30 zł) można kupić on-line na biletyna pl. https://biletyna.pl/koncert/Wawerskie-Centrum-Kultury-16-czerwca-2024-r-ODDECH-MUZYKI-czyli-koncert-na-dwa-chory lub w kasie Wawerskiego Centrum Kultury (pn-pt 9:00-16:00)
Piknik Wolności i Praw Obywatelskich
Uroczystości planujemy w dniu 2 czerwca 2024 roku (niedziela) od godziny 10:00 do 16.00 nieopodal pomnika Solidarności i Nowohuckiego Centrum Kultury w Nowej Hucie.
Piknik Święta Wolności i Praw Obywatelskich jest częścią wydarzeń rocznicowych z okazji Święta w dniu 4 czerwca 1989 roku.
Organizatorzy zapraszają do udziału w pikniku, na którym każda z zaangażowanych organizacji będzie mogła bezpłatnie skorzystać z namiotu, stołu i krzeseł.
Organizacje będą miały możliwość prezentowania swoich materiałów, zostaną zaprezentowane przez prowadzących piknik.
Na miejscu będzie scena, na której między innymi wystąpią grupy z Nowohuckiego Centrum Kultury. Będzie dmuchaniec, poczęstunek i atrakcje dla rodzin i dzieci, konkursy wiedzy obywatelskiej.
Organizacje i grupy nieformalne chcące wziąć udział w wydarzeniu proszone są o uzupełnienie załącznika i przesłanie na adres e-mailowy do organizatora: danuta.czechmanowska@ruchkod.pl w terminie do dnia 24 maja 2024 roku do godziny 15:00.
Piknik otrzymał patronat honorowy Prezydenta Miasta Krakowa i jest finansowany przez Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa.
Debata oksfordzka ROK 1989
Muzeum Krakowa, Muzeum Nowej Huty, Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie i Stowarzyszenie Sieć Solidarności organizują 12 czerwca 2024 r. debatę oksfordzką, której tematem będzie teza: „Rok 1989 to przełom w najnowszej historii Polski”.
W debacie staną naprzeciw siebie studenci reprezentujący:
Studenckie Koło Naukowe Instytutu Historii i Archiwistyki UKEN, którego opiekunem jest dr Marcin Gadocha,
Studenckie Koło Naukowe Politologów Instytutu Dziennikarstwa i Stosunków Międzynarodowych UKEN, którego opiekunem jest dr Przemysław Łukasik.
17 maja br. zostało przeprowadzone losowanie, w drodze którego moneta wskazała, że stroną propozycji będzie SKN IHIA UKEN, a stroną opozycji SKNP IDiSM UKEN.
Piknik Wolności – 4 czerwca we Wrocławiu
Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w ramach projektu MAŁA DEMOKRACJA ma zaszczyt zaprosić na obchody 35. rocznicy częściowo wolnych wyborów do Sejmu RP, które umożliwiły Polsce powrót do grona krajów wolnych i w pełni demokratycznych.
Chcemy, aby 4 czerwca uczniowie i nauczyciele wrocławskich placówek oświatowych mieli szansę zaprezentować swoje przywiązanie do reguł i idei związanych z demokracją. W związku z tym proponujemy wrocławskim placówkom oświatowym udział w wolnościowych konkursach (do wyboru):
DLA UCZNIÓW:
• „Pozdrawiam Cię z okazji Dnia Wolności“ – projekt kartki pocztowej, grafiki cyfrowej, plakatu…
• Opracowanie i opisanie w formie mapy myśli działania związanego z obchodami Dnia Wolności
w swoim najbliższym otoczeniu (w szkole, na osiedlu…) – praca dla grupy uczniów (grupa może liczyć do 5 osób).
DLA NAUCZYCIELI:
• Opracowanie programu obchodów Tygodnia Wolności w szkole/placówce oświatowej, na osiedlu, w mieście…
• ŚPIEWNIK WOLNOŚCI – projekt opracowania wydawnictwa z tekstami piosenek polskich zespołów muzycznych i bardów z lat 80. i 90. (może on zawierać dodatkowy materiał ilustracyjny i notki o wykonawcach).
Na Wasze pomysły czekamy do 23 maja 2024 r.
Prace prosimy przesyłać na adres: WCDN, ul. Swobodna 73a, 50-089 Wrocław lub drogą mailową:
r.syta@wcdn.wroc.pl
Efekty prac wykonywanych przez uczniów i nauczycieli zaprezentowane zostaną na wystawie w Centrum Historii ZAJEZDNIA.
Nagrody za udział w konkursach zostaną wręczone w trakcie uroczystej konferencji w listopadzie 2024 r.
Zapraszamy też wszystkich chętnych uczniów i nauczycieli do udziału w organizowanych przez władze miejskie uroczystych obchodach Dnia Wolności na placu Wolności. A po oficjalnych obchodach zapraszamy na wystawę prac konkursowych, która odbędzie się w Centrum Historii ZAJEZDNIA.
Lekcja z okazji 35 lat wolności
W Fundacji Szkoła z Klasą wierzymy, że obchody ważnych rocznic powinny mieć wspólnotowy charakter. Jesteśmy przekonani, że mądrze prowadzona edukacja historyczna i obywatelska skłania do refleksji nad zmieniającą się codziennością. Dlatego z okazji obchodów 35. Roku Wolności postanowiliśmy zaangażować naszą społeczność.
Zaprosiliśmy nauczycieli i nauczycielki do:
• wzięcia udziału w warsztatach online pt.: „Od analizy zdjęć do rozmowy o wolności. Pomysły na świętowanie 4 czerwca”, które odbędą się 21 maja o godz. 16:30. Podczas webinaru porozmawiamy o analizie fotografii jako narzędziu pracy nauczycielki i nauczyciela oraz omówimy, jak wykorzystać zdjęcia do rozmowy o ważnych społecznie wydarzeniach, takich jak wybory 4 czerwca 1989 roku i celebrowania wolności. Uczestnicy i uczestniczki poznają ćwiczenia z analizy zdjęć w oparciu o rutyny krytycznego myślenia. Podyskutujemy także o ważnych fotografiach z ostatnich 35 lat historii Polski, a także o tym, jak samodzielnie dobierać zdjęcia do tematu, który chcemy poruszyć na lekcji. Zastanowimy się, jakie znaczenie w dzisiejszym świecie mają przekazy wizualne i w jaki sposób wypracowywać uważność i wrażliwość uczniów i uczennic na to, co widzą. Link do zapisu na wydarzeni https://tiny.pl/dcs46
• zaplanowania i poprowadzenia zajęcia na temat wolności w dniach 3-7 czerwca, a w szczególności w dniu 4 czerwca, w oparciu o materiały edukacyjne przygotowane przez Fundację Szkoła z Klasą, które po 22 maja będą dostępne na naszej stronie: https://www.szkolazklasa.org.pl/
• dołączenia do naszej akcji #razemdlawolności w mediach społecznościowych – na Facebooku i Instagramie, w której opowiadamy, czym jest dla nas wolność.
Konkurs EKSPLOZJA’89 – przywołajmy wspomnienia Pokolenia X PL
Wspomnienia sprzed 35 lat powracają…?
Przedstawiciele Pokolenia 50+, czyli Pokolenia X PL, to świadkowie przemian, bohaterowie zmian społecznych i ekonomicznych, którzy przeszli od epoki komunizmu do gospodarki wolnorynkowej, wykazując się elastycznością, otwartością na zmiany oraz gotowością do rozwoju! A teraz mają szansę podzielić się swoimi wspomnieniami oraz doświadczeniami z sprzed 35 lat w konkursie EKSPLOZJA’89 organizowanym przez Fundację Reflexion z portalem Flexi.pl.
Rok 2024 obfituje w rocznice kluczowych wydarzeń dla Polski, takich jak 35-lecie wolnych wyborów, 25-lecie przystąpienia Polski do NATO oraz 20-lecie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. To właśnie te rocznice stanowią fundamenty dla konkursu EKSPLOZJA’89 organizowanego przez Fundację Reflexion z portalem Flexi.pl.
To wyjątkowa okazja, by przypomnieć i pokazać innym generacjom wkład, jaki włożyło w rozwój Polski Pokolenie X PL.
Dlaczego warto wziąć udział w konkursie EKSPLOZJA’89?
EKSPLOZJA jest symbolem nie tylko wybuchu zmian społecznych, politycznych
i ekonomicznych, ale także siły i energii ludzi, którzy żyli w tych przełomowych czasach. Byli wtedy młodzi, wykorzystali możliwości i szanse, mimo trudności, gwałtownych przemian. Powstawały nowe firmy oraz zawody, a zmiany technologiczne przyspieszały rozwój i innowacyjność.
Konkurs skierowany jest do dzisiejszego Pokolenia X PL, osób 50+, które chcą podzielić się wspomnieniami, osiągnięciami zawodowymi i osobistymi doświadczeniami. Poprzez dzielenie się historiami z młodości i doświadczeniami kolejnych lat, uczestnicy konkursu mają szansę pokazać, jak te wydarzenia wpłynęły na ich życie, kształtując postawy, energię, ścieżkę zawodową i przyszłość.
Zasady konkursu
Zgłoszenia przyjmowane są poprzez formularz kontaktowy na stronie: https://flexi.pl/kontakt oraz bezpośrednio na adres e-mailowy: kontakt@flexi.pl. Zadaniem konkursowym jest przesyłanie fotografii wraz z opisem swoich doświadczeń zawodowych i prywatnych z 35 lat. Jury oceni prace pod względem spójności, kreatywności, związku z tematem i estetyki. Do wygrania są atrakcyjne nagrody – nagroda główna 1 000 zł oraz dwie nagrody dodatkowe po 500 zł.
Harmonogram konkursu
• Start przyjmowania zgłoszeń – 8 kwietnia 2024 r.
• Zamknięcie listy zgłoszeń – 27 maja 2024 r.
• Weryfikacja zgłoszeń przez Jury – 28 oraz 29 maja 2024 r.
• Wyłonienie i poinformowanie Zwycięzców – 03 czerwca 2024 r.
• Ogłoszenie Zwycięzców – 03 czerwca 2024 r.
Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie EKSPLOZJA’89, by razem odkrywać i celebrować historię i potencjał Pokolenia Zmiany!
Weź udział: https://flexi.pl/konkurs-eksplozja-89
Spotkanie Wolności
W dniu 4 czerwca 2024 r. – na Spotkaniu Wolności celebrujmy lokalnie ważne dla Polski jubileusze. Jako Ośrodek Działaj Lokalnie LGD ,,Kraina Dinozaurów’’ rozwija potencjał lokalnych społeczności,zachęcając do lokalnego świętowania przypadających w 2024 roku ważnych dla Polski jubileuszy:
• 20 rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej,
• 25 rocznicy przystąpienia Polski do NATO.
• 35 rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych z 1989 roku.
W dniu 4 czerwca 2024 r. wraz z włodarzami gmin Chrząstowice, Dobrodzień, Kolonowskie, Ozimek, Pawonków, Turawa, Zawadzkie i Zębowice zapraszamy wszystkich mieszkańców w każdym wieku na Spotkanie Wolności.
Zapraszamy do wspólnego świętowania i lokalnego celebrowania jubileuszów – świętowanie to tylko pretekst do radości (do której mamy prawo) i do rozmów o wartościach, które wtedy były ważne i nadal są ważne dla przyszłości.
W tym dniu można będzie posłuchać historii, zatańczyć Poloneza, zaśpiewać hymn Polski oraz Unii Europejskiej, powspominać, porozmawiać – po prostu cieszyć się wspólnie!
Prosimy, uczestników by ubrali się w kolorze biało-czerwonym.
Program spotkania
• Powitanie uczestników
• Przedstawienie przez włodarza gminy historii
– przystąpienia Polski do Unii Europejskiej,
– pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych z 1989 roku
– przystąpienia Polski do NATO.
• Uroczyste odśpiewanie Hymnu Polski
• Uroczyste odśpiewanie Hymnu Unii Europejskiej
• Przekazanie specjalnych kolorowanek szkołom i przedszkolom
• Uroczyste odtańczenie Poloneza
Młodzi z SU obchodzą 35.Rok Wolności
Samorząd Uczniowski SP353 we współpracy z przedstawicielami SU innych szkół Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawa oraz przedstawicielami Młodzieżowej Rady Dzielnicy włącza się w inicjatywę. Wykorzystamy materiały dostępne na stronie inicjatywy, przeprowadzimy zajęcia wśród uczniów klas 7 i 8, zaprosimy przedstawicieli SU na spotkanie tematyczne do naszej placówki, zorganizujemy wystawę plenerową poświęconą rocznicom.
6 – 17 maja 2024 – przeprowadzenie w klasach 7 – 8 lekcji tematycznych z wykorzystaniem materiałów z „bazy wiedzy” inicjatywy 35.RokWolności.
6 – 21 maja 2024 – przygotowanie prac plastycznych/plakatów odnoszących się do inicjatywy (przez wszystkie placówki współpracujące przy projekcie)
21 maja 2024 – spotkanie przedstawicieli Samorządów Uczniowskich szkół Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawa oraz przedstawicieli Młodzieżowej Rady Dzielnicy z p. Jackiem Michałowskim w siedzibie SP353
4 czerwca – 30 lipca 2024 – wystawa plenerowa w SP353 poświęcona inicjatywie, składająca się z prac uczniowskich
Po 30 lipca 2024 – przekazanie wystawy kolejnej placówce biorącej udział w projekcie.