Debata oksfordzka ROK 1989
Muzeum Krakowa, Muzeum Nowej Huty, Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie i Stowarzyszenie Sieć Solidarności organizują 12 czerwca 2024 r. debatę oksfordzką, której tematem będzie teza: „Rok 1989 to przełom w najnowszej historii Polski”.
W debacie staną naprzeciw siebie studenci reprezentujący:
Studenckie Koło Naukowe Instytutu Historii i Archiwistyki UKEN, którego opiekunem jest dr Marcin Gadocha,
Studenckie Koło Naukowe Politologów Instytutu Dziennikarstwa i Stosunków Międzynarodowych UKEN, którego opiekunem jest dr Przemysław Łukasik.
17 maja br. zostało przeprowadzone losowanie, w drodze którego moneta wskazała, że stroną propozycji będzie SKN IHIA UKEN, a stroną opozycji SKNP IDiSM UKEN.
Lekcja z okazji 35 lat wolności
W Fundacji Szkoła z Klasą wierzymy, że obchody ważnych rocznic powinny mieć wspólnotowy charakter. Jesteśmy przekonani, że mądrze prowadzona edukacja historyczna i obywatelska skłania do refleksji nad zmieniającą się codziennością. Dlatego z okazji obchodów 35. Roku Wolności postanowiliśmy zaangażować naszą społeczność.
Zaprosiliśmy nauczycieli i nauczycielki do:
• wzięcia udziału w warsztatach online pt.: „Od analizy zdjęć do rozmowy o wolności. Pomysły na świętowanie 4 czerwca”, które odbędą się 21 maja o godz. 16:30. Podczas webinaru porozmawiamy o analizie fotografii jako narzędziu pracy nauczycielki i nauczyciela oraz omówimy, jak wykorzystać zdjęcia do rozmowy o ważnych społecznie wydarzeniach, takich jak wybory 4 czerwca 1989 roku i celebrowania wolności. Uczestnicy i uczestniczki poznają ćwiczenia z analizy zdjęć w oparciu o rutyny krytycznego myślenia. Podyskutujemy także o ważnych fotografiach z ostatnich 35 lat historii Polski, a także o tym, jak samodzielnie dobierać zdjęcia do tematu, który chcemy poruszyć na lekcji. Zastanowimy się, jakie znaczenie w dzisiejszym świecie mają przekazy wizualne i w jaki sposób wypracowywać uważność i wrażliwość uczniów i uczennic na to, co widzą. Link do zapisu na wydarzeni https://tiny.pl/dcs46
• zaplanowania i poprowadzenia zajęcia na temat wolności w dniach 3-7 czerwca, a w szczególności w dniu 4 czerwca, w oparciu o materiały edukacyjne przygotowane przez Fundację Szkoła z Klasą, które po 22 maja będą dostępne na naszej stronie: https://www.szkolazklasa.org.pl/
• dołączenia do naszej akcji #razemdlawolności w mediach społecznościowych – na Facebooku i Instagramie, w której opowiadamy, czym jest dla nas wolność.
Konstytucja to moje prawa i ochrona
Projekt realizowany w oddziałach przedszkolnych i klasach 1-3 przez uczniów klasy drugiej. Uczniowie przygotowali list do innych uczniów, w którym zawarli zadania do wykonania związane z obchodami Konstytucji 3-go Maja. Uczniowie przebrani w stroje króla Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz jego marszałków odwiedzają wszystkie oddziały 0 -3 i odczytują im list od króla. List pozostaje w klasach jako instrukcja połączona z infografiką dotyczącą wybranego fragmentu Konstytucji, szczególnie z podkreśleniem haseł wolność, sprawiedliwość, niepodległość, praworządność. Uczniowie zapoznali się z filmami edukacyjnymi związanymi z tematem wolności, poznali czym jest konstytucja (rys historyczny, idea). Uczniowie wykonują szereg zadań z edukacji polonistycznej, plastycznej, muzycznej i społecznej, dotyczących zagadnień związanych ze świętowaniem tradycji wolnościowych i rocznicą uchwalenia konstytucji. Wszystkie oddziały wykonując zadania przygotowują prace plastyczne, z których zbudowana będzie ogólnoszkolna wystawa. Wystawa będzie podsumowaniem realizacji projektu szkolnego.
24 kwietnia 2024 – Król Stanisław August Poniatowski wraz z marszałkami odwiedza uczniów w klasach odczytując im list i przekazując zadania do wykonania
24 – 26 kwietnia 2024 – uczniowie w swoich zespołach realizują zadania
29 kwietnia 2024 – przygotowanie wystawy w holu szkoły przez zespół uczniów klasy drugiej
30 kwietnia 2024 – otwarcie wystawy dla społeczności szkolnej
30 kwietnia – 8 maja – wystawa szkolna.
Europa z naszej ulicy
Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży wraz z Biurem Parlamentu Europejskiego w Polsce zapraszają finalistów programu „Europa z naszej ulicy” do odwiedzenia „Europa Experience” w Warszawie, z okazji 20. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej.
Uczniowie szkół ponadpodstawowych, których projekty ukazujące związki ich miejscowości czy regionu z kulturą i wartościami europejskimi zakwalifikowały się do finału programu „Europa z naszej ulicy”, będą mieli teraz okazję poznać jak podejmuje się decyzje o przyszłości Europy.
Młodzież zagra w grę fabularną wcielając się w rolę posłów do Parlamentu Europejskiego, skorzysta ze stacji multimedialnych oraz kina 360°. Uczniowie dowiedzą się, jak współpraca na szczeblu europejskim pomaga Europejczykom radzić sobie z aktualnymi problemami, jak funkcjonuje Unia Europejska i jak wpływa na życie codzienne.
Akademia Europejska
Akademia Europejska to kurs online, którego celem jest poszerzenie wiedzy uczestników na temat funkcjonowania Unii Europejskiej, szczególnie w kontekście dynamicznych zmian, które zachodzą w związku z toczącą się wojną i innymi globalnymi wyzwaniami. Kurs składa się z sześciu 90-minutowych spotkań on-line (wykładów/webinarów) od marca do czerwca 2024 roku. Wśród poruszonych tematów będą m.in.: „Zielony Ład – czy jest potrzebny i realny?”, „Populiści w Europie – podobieństwa i różnice na przykładzie Francji, Włoch i Słowacji” oraz „Rynek cyfrowy i cyberbezpieczeństwo w Unii Europejskiej”.
Kamienie milowe na drodze do dzisiejszej Polski.
Wystawa „Wybory’89” w Muzeum Historycznym w Białymstoku
Plakaty, zdjęcia czy teledyski i programy telewizyjne pokazujące atmosferę sprzed 30 lat, z pierwszych częściowo wolnych wyborów z 4 czerwca 1989 r. To wszystko znalazło się na wystawie „Wybory’89”.
Część prezentowanych eksponatów to oryginalne przedmioty z tamtego czasu, np. powielacz, na którym powstawały gazetki, urna wyborcza oraz pałki milicyjne, transparenty z hasłami „Solidarność”, ulotki, a także plakaty wyborcze. Nie brakuje biało-czarnych zdjęć z wieców wyborczych „Solidarności” i jej kandydatów na parlamentarzystów.
Uzupełniają je multimedia, charakterystyczne dla przełomu lat 80/90, czyli teledyski m.in. do piosenek Jacka Kaczmarskiego, Kultu czy Republiki.
W jednej z muzealnych sal zaaranżowano płot oklejony ulotkami zachęcającymi do udziału w wyborach.
Nie zabraknie też ulotek wyborczych, gazet z maja i czerwca 1989 r. bezpośrednio z okresu wyborów, które większość swoich stron poświęcały kandydatom. Wśród gazet znajdą się także te wydawane na uczelniach, które także były poświęcone wyborom.
Wystawę „Wybory’89” będzie można oglądać w Muzeum Historycznym do 31 sierpnia.
O stanowieniu demokracji
W TRZYDZIESTOLECIE OBRAD OKRĄGŁEGO STOŁU
I WYBORÓW CZERWCOWYCH 1989 ROKU
Polski PEN Club oraz Stowarzyszenie przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii „Otwarta Rzeczpospolita” mają zaszczyt zaprosić na spotkanie „O STANOWIENIU DEMOKRACJI”
Głos zabiorą
ALEKSANDER KWAŚNIEWSKI
Prezydent RP w latach 1995–2005, uczestnik obrad Okrągłego Stołu,
przewodniczący Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego 1993–1995
MARIA EJCHART DUBOIS
Prawniczka związana z Helsińską Fundacją Praw Człowieka, Prezeska
Stowarzyszenia im. Prof. Zbigniewa Hołdy, członkini Rady Archiwum Osiatyńskiego
ADAM MICHNIK
Działacz opozycji demokratycznej w PRL, współtwórca KOR i „Solidarności”,
uczestnik obrad Okrągłego Stołu, Redaktor Naczelny „Gazety Wyborczej”
JANUSZ REYKOWSKI
Psycholog, współtwórca Instytutu Psychologii PAN i Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej,
członek Biura Politycznego KC PZPR (1988–1990), podczas obrad Okrągłego Stołu
przewodniczący zespołu ds. reform politycznych
KRYSTYNA STARCZEWSKA
Polonistka, filozofka, pedagog, współpracowniczka KOR i TKN, uczestniczka obrad Okrągłego Stołu, współtwórczyni i dyrektorka Zespołu Społecznych Szkół Ogólnokształcących „Bednarska”, Prezeska Krajowego Forum Oświaty Niepublicznej
WADIM TYSZKIEWICZ
Samorządowiec, przedsiębiorca, od roku 2002 prezydent miasta Nowa Sól w Lubuskiem
(urząd pełni piątą kadencję po zwycięstwie w wyborach 2018 roku z wynikiem 79 % głosów)
Spotkanie poprowadzą
MAGDALENA CZYŻ
Wiceprezes Stowarzyszenia „Otwarta Rzeczpospolita”
ADAM POMORSKI
Prezes Polskiego PEN Clubu
Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 6 maja 2019
w auli Domu Literatury w Warszawie, Krakowskie Przedmieście 87/89.
Początek o godzinie 18.
RAZEM89 w Tarnobrzegu
Tak jak 10 lat temu w Tarnobrzegu wraz z uczniami szkół średnich zorganizowane były obchody rocznicy 89 roku (gra miejska i panele dyskusyjne), tak i w tym roku chcemy powtórzyć to wydarzenie z kolejnym pokoleniem młodych ludzi.
Zaproszeni są: szkoły średnie, Prezydenta miasta, Młodzieżowa Rada Miasta i NGO.
Program ramowy:
Poniedziałek, 3 czerwca, godz. 10:00 – 14 :00
Panel dyskusyjny (Prezydent miasta, zaproszony gość, przedstawiciel młodzieży).
Gra miejska dla młodzieży szkół średnich o wydarzeniach 1989 r.
Okolicznościowa publikacja.