Pamiętam przemysł

Czytający mieszkańcy Wrocławia mają okazję, aby podzielić się wspomnieniami dotyczącymi lokalnych zakładów przemysłowych.

Dlaczego czytający? Dzięki współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną we Wrocławiu z projektem Pamiętam przemysł w wielu wrocławskich bibliotecznych filiach pojawiły się kartonowe pojemniki na wspomnienia. Do połowy października każdy czytelnik może podzielić się ciekawą historią, ściśle lub luźno wiążącą się z Elwro, Hutmenem, Pafawagiem, Fadromą, FAT-em, spółdzielniami odzieżowymi i dziesiątkami innych wrocławskich zakładów przemysłowych ‒ po 1989 r. zazwyczaj zlikwidowanych bądź głęboko przeobrażonych. 

Jak to zrobić? Jedna z możliwości: wystarczy zapisać swoje krótkie, osobiste „pamiętam, że…” na miejscu (anonimowo lub nie) i wrzucić do kartonowego pojemnika. Oczywiście projekt nie jest adresowany tylko do użytkowników bibliotek, gdyż można też przesyłać wspomnienia przez Internet za pomocą strony internetowej pamietamprzemysl.pl. Co więcej, od sierpnia będą realizowane otwarte spotkania z mieszkańcami różnych wrocławskich osiedli. Wspomnienia zostaną później spisane, a złożą się na zbiorowy pamiętnik wrocławian. Efekty będą publikowane na portalu Dolnośląskość.pl. Odkrywamy Dolny Śląsk , a później również ukażą się drukiem: na 2021 r. planowana jest publikacja książkowa. Każdy może zostać autorem!

Co nas interesuje? Nie ma ograniczeń tematycznych, warto uruchomić wyobraźnię i przypomnieć sobie jakąś ciekawą historię. Pamiętajmy, że:
‒ przemysł to nie tylko hale fabryczne, ale też przyzakładowe ośrodki wczasowe domy kultury, żłobki, orkiestry, stołówki, marsze pierwszomajowe, rywalizacje międzyzakładowe, działania społeczne, kluby sportowe, wycieczki etc.;
‒ to również historia, np. „Solidarnościowa”, ale też opowieść o często trudnych latach 90.;
‒ mapujemy również wiedzę o lokalnych, często zapomnianych zakładach przemysłowych.

Pamiętam przemysł to kolejny projekt edukacyjno-kulturalny poświęcony pamięci zbiorowej, który realizuje Fundacja im. Tymoteusza Karpowicza , a zarazem drugi przykład współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną we Wrocławiu. W 2017 r. na podobnej zasadzie odbywała się zbiórka wspomnień dot. powodzi z 1997 r. Organizatorem projektu jest Centrum Historii Zajezdnia.

Przystanek: Biblioteka! z programem Równać Szanse

5 lipca w czytelni nowotomyskiej biblioteki odbyło się pierwsze spotkanie integracyjne uczestników projektu Przystanek: Biblioteka! Trzy dekady wolności, na który placówka otrzymała grant  4.900zł z programu Równać Szanse w ramach Konkursu Specjalnego – 30 lat wolności 1989 – 2019.

Tego dnia młodzież poznała szczegółowy harmonogram działań. Natomiast koordynatorka projektu– Małgorzata Kaczmarek przypomniała główne cele projektu:

Dzięki udziałowi w projekcie młodzież będzie miała okazje poszerzyć swoją wiedzę  na temat wydarzeń po 1989,następnie ta wiedza przyda się uczestnikom projektu do zaplanowania Przystanku: Biblioteka! edycji IX pod hasłem: Trzy dekady wolności. Niewątpliwie udział w tym przedsięwzięciu sprawi , iż grupa projektowa będzie bardziej świadoma wagi zmian społecznych. Natomiast   zaplanowane działania rozwiną wśród uczestników postawy obywatelskie oraz uświadomią europejskość korzeni. Ponadto młodzież nowotomyska dzięki udziałowi w projekcje nauczy się współpracy w grupie(zarówno z rówieśnikami jak i bibliotekarzami),pozna instytucje współpracujące z placówką, nabędzie umiejętności organizacyjne oraz pozna swoje mocne i słabe strony.

Więcej TUTAJ

„Nasza droga do wolności” – wystawa w Collegium Maius i Bibliotece Głównej

Biblioteka Główna UO zaprasza do obejrzenia wyjątkowej wystawy przygotowanej wraz z Archiwum Państwowym w Opolu z okazji 30. rocznicy wyborów do Sejmu i Senatu 4 czerwca 1989 r.

„Nasza droga do wolności” to sentymentalna podróż trzy dekady wstecz, do pierwszych po II wojnie światowej, częściowo wolnych wyborów parlamentarnych. Materiały wykorzystane do przygotowania tej bardzo ciekawej ekspozycji pochodzą ze zbiorów Biblioteki Głównej (w szczególności ze spuścizny Jana Całki – legendarnego działacza m.in. NSZZ „Solidarność” Śląska Opolskiego) oraz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Autorzy wystawy zaczerpnęli także z prywatnej dokumentacji Zbigniewa Bereszyńskiego i Jerzego Stemplewskiego, która jest w posiadaniu Archiwum Państwowego w Opolu. 

Na wystawie zaprezentowano artykuły z historycznych już wydań „Trybuny Ludu”, „Gazety Wyborczej” czy „Trybuny Opolskiej”, unikatowe wydawnictwa podziemne, ulotki, „cegiełki”, listy i komunikaty liderów „Solidarności”, zdjęcia z przedwyborczych pochodów ulicami Opola, prezentacje kandydatów do Sejmu i Senatu z naszego regionu – dla każdego z odwiedzających będzie to wartościowa, pełna wzruszeń lekcja prawdziwej historii. 

Wystawę, która miała swoją premierę w ramach pikniku naukowego XVII Opolskiego Festiwalu Nauki można obejrzeć w holu Biblioteki Głównej UO przy ul. Strzelców Bytomskich 2 oraz na I piętrze Collegium Maius do końca czerwca br.

Więcej TUTAJ

Wybory 4 czerwca 1989 roku do Sejmu i Senatu w zbiorach archiwów państwowych – wystawa w Mogilnie

4 czerwca 2019 roku minęło 30 lat od wyborów parlamentarnych, które przeprowadzone na mocy porozumienia zawartego przy Okrągłym Stole stały się podstawą zmiany ustroju w Polsce. Z tej okazji do 30 czerwca 2019 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mogilnie będzie można oglądać wystawę Wybory 4 czerwca 1989 roku do Sejmu i Senatu w zbiorach archiwów państwowych.

Wystawa towarzyszyła obchodom rocznicy tego wydarzenia w hali widowiskowo-sportowej w Mogilnie. Z tej okazji odbyło się okolicznościowe posiedzenie radnych z: Rady Powiatu Mogileńskiego, Rad Miejskich: Mogilna, Strzelna, Trzemeszna oraz Rad Gmin: Dąbrowy, Jezior Wielkich i Orchowa zrzeszonych w Stowarzyszeniu „Sąsiedzi”.W holu biblioteki wystawa przyciąga zarówno indywidualnych zwiedzających jak i zorganizowane grupy mogileńskiej młodzieży. 10 czerwca 201 9r. wystawę oglądali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Mogilnie.

Zgodę na wydruk i prezentację ekspozycji w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mogilnie wyraził Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk. Ekspozycja dokumentująca wydarzenia i będąca świadectwem tamtego okresu została udostępniona mogileńskiej bibliotece przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych. Dzięki uprzejmości dr. Pawła Pietrzyka ekspozycja dokumentów, których depozytariuszem są archiwa państwowe może być zaprezentowana mieszkańcom Mogilna.

Źródło: http://bibliotekawmogilnie.blogspot.com/2019/06/na-drodze-do-wolnosci-wybory-4-czerwca.html

Rok Wolności
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.