Ostatni przełom – rok 1989 w Polsce

Dyskusja panelowa w 30. rocznicę zwycięstwa Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w wyborach parlamentarnych, w której udział wzięli: prof. dr hab. Wojciech Morawski, dr hab. prof. SGH Jacek Luszniewicz oraz dr Łukasz Dwilewicz. Spotkanie poprowadził dr hab. Andrzej Zawistowski.

4 czerwca 1989 r. w PRL odbyła się pierwsza tura częściowo wolnych wyborów parlamentarnych. Częściowo wolnych – bo demokratyczne były jedynie wybory do Senatu. Do Sejmu, czyli izby niższej parlamentu, wybory wolne dotyczyły jedynie 35 procent miejsc. 

Już wyniki pierwszej tury pokazały miażdżącą przewagę kandydatów „Solidarności”. Druga tura wyborów, która odbyła się 18 czerwca, przypieczętowała zwycięstwo. Opozycja wzięła niemal wszystkie dostępne mandaty. Tylko jeden kandydat wystawiony przez „Solidarność” nie zdobył miejsca w Senacie. Czerwiec 1989 r. był ostatnim z przełomowych wydarzeń historii PRL. Zaczął się nowy etap w dziejach Polski. 

30 lat po tych wydarzeniach, chcieliśmy do nich powrócić. Co wydarzyło się 4 i 18 czerwca 1989 r.? Co doprowadziło do przełomu? Jaki były jego echa na świecie? Na te i inne pytania starali się odpowiedzieć pracownicy Katedry Historii Gospodarczej i Społecznej SGH. Słuchaczami dyskusji i uczestnikami dyskusji byli zarówno pracownicy naukowi SGH, jak też studenci wszystkich typów studiów. 

Cenzura na cenzurowanym – debata o cenzurze w kulturze


Po wyborach 4 czerwca 1989 roku Główny Urząd Kontroli Publikacji i Widowisk praktycznie przestał działać, a oficjalnie został zlikwidowany w kwietniu 1990 roku.

W Polsce nie istnieje więc cenzura prewencyjna. Jednak od wielu lat politycy próbują stosować jej inne formy: instytucjonalne, ekonomiczne, prawne, wyznaniowe lub ideologiczne. Dla twórców i organizatorów kultury równie niebezpieczna jest autocenzura, której ulegają w obawie przed represjami lub z chęci ochrony reprezentowanych przez siebie instytucji, przedsięwzięć czy współpracowników.

W raporcie ONZ o wolności kulturowej pod rządami Prawa i Sprawiedliwości czytamy, że „W przypadku dyrekcji i personelu instytucji kulturalnych, to że niektórzy przedstawiciele partii rządzącej nie zgadzają się z wyborami artystycznymi i kulturalnymi dyrekcji i pracowników, przekłada się na powtarzającą się krytykę w mediach, prowadząc niekiedy do wszczęcia dochodzeń, a w szczególnych przypadkach nawet do zwolnień”.

Dlatego Kultura Niepodległa we współpracy z Forum Przyszłości Kultury, Teatrem Powszechnym, Fundacją Bęc Zmiana i innymi organizacjami zaprasza do spotkania różnych środowisk twórczych i wspólnej debaty o cenzurze. Nie tylko nad tym co się wydarzyło i wciąż dzieje, lecz także o tym jak w przyszłości współdziałać i bronić się przed różnymi formami nacisku na kulturę.

Źródło: https://www.facebook.com/events/2324336057836652/

Święto Wolności

4 czerwca zapraszamy na obchody 30-tej rocznicy wyborów z 1989 roku, które odbędą się na Placu Konstytucji 4 w Warsztacie Warszawskim.

9:30-11:30 Warsztat dla starszych i młodzieży


Temat: Porozmawiajmy o Wolności!

Chcemy rozmawiać o tym co działo się w Polsce 30 lat temu, jakie problemy z wolnością mamy dziś i co nas czeka w perspektywie kolejnych 30 lat. Udział zapowiedziała uczestniczka Powstania Warszawskiego – Pani Wanda Traczyk-Stawska, pseudonim „Pączek”.

Warsztat poprowadzą: Marta Zawilińska, Sylwia Grochowska i Jacek Michałowski (Inicjatywa 30. Rok Wolności)


12.00 Odśpiewanie Hymnu Reczpospolitej Polskiej


12:15-14:15 Debata ideowa młodych think tanków


Temat: Wolność wczoraj, dziś, jutro?

Samorządność, demokracja, prawa człowieka, otwarcie na zachód, wolny rynek to postulaty, które na sztandarach miało pokolenie Solidarności w latach 80-tych. Czy te wartości są nadal aktualne? Czy udało się je zrealizować? Debatować o tym będą, z perspektywy 30-stu lat od przełomowych wyborów z 4 czerwca 1989 roku, przedstawiciele młodych think tanków, reprezentujący różne oblicza ideowe.

Prowadzący debatę: Mateusz Luft (Kontakt)

Uczestnicy debaty:
Helena Anna Jedrzejczak (Kultura Liberalna)
Karolina Zioło-Pużuk (Centrum im. Daszyńskiego)
Jakub Majmurek (Krytyka Polityczna)
Piotr Trudnowski (Klub Jagielloński)


15:00-17:00 Panel dyskusyjny o przyszłości.


Temat: Warszawa, Polska, Europa – 4 czerwca 2049 rok?
Jak zmieni się Europa i Polska za 30 lat? Czy Unia Europejska zamieni się w superpaństwo, czy też przepoczwarzy się rywalizujące ze sobą kraje?


Prowadzący panel: red. Roman Imielski (Gazeta Wyborcza)


Uczestnicy:
Paweł Rabiej, Wiceprezydent Warszawy
Sylwia Gregorczyk-Abram, Wolne Sądy
Karolina Zbytniewska, EURACTIV.pl
Tomasz Słomka, Uniwersytet Warszawski


18:30-20.00 Toast za Wolność (Projekt:Polska)


20:00-21:30 Koncert miejski na Pl. Defilad (Dom Spotkań z Historią)


Wieczorem odbędą się Potańcówki Wolności w całym mieście i nie tylko!
patrz: https://rokwolnosci.pl/potancowki-wolnosci/ lub na FB @zatanczymy
Projekt koordynują: Ada Bieniek i Marta Zawiślińska (Inicjatywa 30. Rok Wolności)

Panel Ambasadorów – USA i Polska po przełomie 1989

Konsulat Generalny USA w Krakowie oraz Uniwersytet Jagielloński zapraszają na debatę zatytułowaną „USA i Polska po przełomie 1989”, w której udział wezmą ambasadorowie USA: Victor Ashe i Stephen Mull oraz ambasadorowie Polski: Janusz Reiter i Maciej Kozłowski.

Moderatorem spotkania będzie Jacek Stawiski (TVN24 Bis).

Źródło: https://www.facebook.com/jagiellonian.university/photos/gm.626938961138079/10156496549177473/?type=3&theater

Przemiany polityczne w Polsce w 1989 roku

Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie mają przyjemność zaprosić na debatę dotyczącą przemian politycznych w Polsce w 1989 roku.

W dyskusji wezmą udział:
– prof. Andrzej Paczkowski (Instytut Studiów Politycznych PAN)
– prof. Jerzy Eisler (Instytut Historii PAN, oddział warszawski IPN)
– ks. prof. Piotr Mazurkiewicz

Spotkanie poprowadzi Mirosław Biełaszko z warszawskiego oddziału IPN, redaktor radiowej Trójki.

Podczas debaty poruszone zostaną kwestie takie jak: wpływ czynników zewnętrznych i wewnętrznych na dekompozycję komunizmu w Polsce, strategia przetrwania obozu władzy, główni gracze sceny politycznej oraz polityczne skutki porozumień i umów.

Debata odbędzie się w czwartek 23 maja o godzinie 17:00 w sali B Auditorium Maximum na Uniwersytecie Warszawskim.

Źródło: https://www.facebook.com/events/1017076328490224/

Okrągły Stół wawerskiej młodzieży

Czy młodzież interesuje się sprawami lokalnymi? Czy zaangażowanie w sprawy społeczne się opłaca ? – to tematy, o których będzie rozmawiać wawerska młodzież podczas debaty „CZY WARTO ANGAŻOWAĆ SIĘ W DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNĄ” z okazji 30 – tej rocznicy obrad „Okrągłego Stołu.

Debata odbędzie się 23 maja o godz. 12:00 w Wawerskim Centrum Kultury przy ul. Żegańskiej 1a. W dyskusji, w formule debaty oxfordzkiej, wezmą uczniowie wawerskich szkół w wieku 13-19 lat. Debata ma na celu zachęcanie młodych ludzi do aktywności społecznej i lokalnej oraz zwiększenia zainteresowania sprawami publicznymi.

Źródło: https://www.facebook.com/events/1348431798646009/

Co zrobiliśmy ze swoją wolnością?

1 czerwca o godzinie 12:00 w „Garncarskiej Wiosce” odbędzie się debata pt. „Co zrobiliśmy ze swoją wolnością?”.

W spotkaniu wezmą udział Ludwika i Henryk Wujec, Jacek Michałowski i Piotr Szczepański. Gospodarzem spotkania będzie Tomasz Schimanek.

Co nam zostało z tych lat – debata na temat trzech rocznic

Debata o trzech rocznicach: 1989 – 30 lat wolności, 1999 – 20 lat Polski w NATO, 2004 – 15 lat Polski w Unii Europejskiej.


Debata odbędzie się na IV Interdyscyplinarnej Konferencji Stypendystów Pomostowych „Naukowy Start”, wezmą w niej udział profesor Tomasz Szapiro oraz studenci – stypendyści Fundacji Edukacyjnej Przedsiębiorczości.

Dzień Europy

Mamy przyjemność zaprosić Państwa do świętowania Dnia Europy, 9 maja w Warszawie.

Na kilka tygodni przed wyborami do Parlamentu Europejskiego będziemy rozmawiać o tym jak ważne jest angażowanie młodych ludzi w debatę o przyszłości Unii. Co znaczy „European spring. European dream”?  Kampania do Parlamentu Europejskiego rozkręca się. Co dla nas znaczy Parlament Europejski? Jakie ta instytucja ma znaczenie dla każdego z nas? Co zrobić, by frekwencja była wyższa?


Zapraszamy do udziału w spotkaniach w Centrum Nauki Kopernik:

Dialogi Obywatelskie to inicjatywa Komisji Europejskiej, której celem jest rozbudzenie debaty na tematy europejskie. Spotkania w tej formule odbywają się w krajach UE od 2012 r. Podczas dialogów komisarze oraz przedstawiciele instytucji UE przedstawiają zagadnienia związane z działaniem wspólnoty oraz słuchają głosów, opinii i propozycji obywateli na temat funkcjonowania Unii.

Konferencja na Dzień Europy organizowana jest przez Instytut in.europa przy wsparciu w programu Erasmus+, wspólnie z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy i Fundacją Konrada Adenauera w Polsce.

Zapisując się, rejestrujesz się od razu na całe wydarzenie Dzień Europy 2019. Więcej informacji i rejestracja na stronie internetowej projektu.

100% wolności z Ludwiką Wujec i Henrykiem Wujcem

„Uchyliliśmy drzwi do wolności, za którymi musieliśmy już brać odpowiedzialność”
Lech Wałęsa

1989 – 2019
100% WOLNOŚCI
28 marca (czwartek) godz. 11.30-13.30
Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń
zaprosiło
na spotkanie
z Ludwiką Wujec oraz Henrykiem Wujcem

Ludwika Wujec – polska polityk, fizyk, urzędniczka samorządowa i działaczka opozycji w PRL. W 2006 odznaczona przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2015 prezydent Bronisław Komorowski nadał jej Krzyż Wolności i Solidarności.

Henryk Wujec – polski polityk, fizyk, działacz opozycji w czasach PRL, poseł na Sejm kilku kadencji, były wiceminister rolnictwa.

Scenariusz:
11.30 – przywitanie Gości i publiczności
11.35 – 12.00 – projekcja dokumentu „Tamtego 1989 roku” odc. 3 „Nowy układ”
12.05 – 13.15 – rozmowa z Henryką Wujec oraz z Henrykiem Wujcem poprowadzą Arkadiusz Walczak (dyr. WCIESu) oraz Jacek Staniszewski (doklasy.pl) oraz Artur Wolski (pomysłodawca cyklu)

Rok Wolności
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.