Animujemy z okazji 30 lat wolnej Polski
Młodzież z Orli – po raz kolejny jako inicjatorzy działań kulturalnych w swojej gminie chcą w ciekawy sposób przybliżyć społeczności lokalnej wpływ przemian społecznych rozpoczętych w 1989 roku na ich życie.
Podczas czteromiesięcznego działania w okresie od lipca do października, młodzi wykazują się kreatywnością by dotrzeć do odbiorców w różnym wieku, szczególnie do swoich rówieśników. Podczas realizacji projektu Równać Szanse młodzież zaprosiła swoich rówieśników na wakacyjny wyjazd do Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, miejsca które w ciekawy i inspirujący sposób opowiada o drodze Polski do wolności.
Kolejnym działaniem podjętym w ramach projektu był muzyczny flash mob zainspirowany wydanym w 1989 roku albumem zespołu Dżem. Grupa projektowa wraz z sympatykami ich działań na lokalnym festynie zaśpiewali utwór „Wehikuł czasu”. Jednak to nie koniec podjętej przez młodzież inicjatywy, obecnie jesteśmy w trakcie tworzenia humorystycznego filmu opowiadającego o wpływie funduszy unijnych na mieszkańców gminy Orla. Ideę uczczenia 30 lat wolności Polski chcemy również przekazać najmłodszym członkom naszej społeczności, dlatego też wraz z rozpoczęciem roku szkolnego planujemy ogłoszenie w Szkole Podstawowej w Orli konkursu plastycznego poświęconego temu jubileuszowi.
Najwięcej emocji budzi w nas ostatnie nasze działanie, czyli potańcówka. Na uroczystość, która odbędzie się 20 października, zostaną zaproszeni członkowie sąsiednich organizacji młodzieżowych wraz z opiekunami. Podczas potańcówki zaproszeni prelegenci przybliżą zebranemu gremium temat wpływu rozpoczętych w 1989 roku przemian ustrojowych na mniejszości etniczne, wyznaniowe oraz młodzież na terenie Podlasia.