Przy stole na sofie | Solidarity Of Arts 2019 #odwaga

Nasz okrągły stół powstał z okazji 30 rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku, kiedy Polki i Polacy przy urnach opowiedzieli się za demokracją.

Decyzję o pierwszych po 1945 roku częściowo wolnych wyborach podjęli przy Okrągłym Stole przedstawiciele opozycji i ówczesnej komunistycznej władzy. Przy Europejskim Centrum Solidarności stół stał się przestrzenią debaty, warsztatów i innych aktywności społecznych. Jego fragment w lipcu i sierpniu służy również animacjom społecznym w gdańskich dzielnicach.

Stół to najważniejszy mebel, jaki wynalazł człowiek. Łączy, wzmacnia relacje i wspiera porozumienie. Zapraszamy do naszego okrągłego stołu podczas Solidarity Of Arts 2019.

Odwaga
Odwaga jest przewodnią 11 już edycji festiwalu SOLIDARITY OF ARTS. Zaprosiliśmy do Gdańska artystów, którym przyświeca odwaga. A przejawia się nie tylko w poszukiwaniach twórczych, ale przede wszystkim w niezgodzie wobec zła i otwartym dialogu na temat niedostatków świata – ograniczeń praw człowieka, populizmu, nacjonalizmu, łamania zasad demokracji, czy bierności polityków wobec zmian klimatu.

Solidarity Of Arts
Festiwal Solidarity of Arts – święto sztuki, ludzi i idei – już po raz jedenasty odbywa się w Gdańsku. Od początku w artystycznym wyrazie odwoływał się do solidarności i wolności. Każda kolejna edycja jest próbą odczytania współczesnego świata z perspektywy sztuki. Projekt, choć w głównej mierze muzyczny, łączy różne gatunki sztuki i spotyka artystów z całego świata, zaangażowanych na rzecz obrony uniwersalnych wartości. Solidarity Of Arts zwraca uwagę na te idee, które w danym roku jawią się jako szczególnie ważne. W 2019 roku pod lupę bierze ODWAGĘ. Organizatorami festiwalu są Europejskie Centrum Solidarności i miasto Gdańsk.

Więcej TUTAJ


Solidarity of Arts

Wokół motywu odwagi zbudowano program festiwalu muzyczno-filmowego Solidarity of Arts, który odbędzie się w dniach 22-25 sierpnia. Do Gdańska przyjadą m.in. Tangerine Dream, Ben Frost, Siksa, donGURALesko czy Pussy Riot. Robert Rich przygotuje „śpiący koncert”, a Mikołaj Trzaska poprowadzi Orkiestrę Okrągłego Stołu. Nie zabraknie też pokazów filmów i debat z artystami, którzy w swej twórczości łamią artystyczne czy społeczne konwencje. 

Program tegorocznego Solidarity of Arts ma być dla widza nie tylko rozrywką, ale przede wszystkim wnikliwym studium na temat odwagi we współczesnym świecie, którą będzie można oglądać z różnych perspektyw – dodaje Sroka. – Nie każdemu musi podobać się to, co robi Siksa albo Pussy Riot, ale warto się skonfrontować z ich sztuką i posłuchać podczas debat, aby poznać ich motywacje i sposób patrzenia na świat.

Więcej TUTAJ


Gdańsk miastem wolności i solidarności – pokaz multimedialny

Instalacja artystyczna upamiętniająca wybory 4 czerwca 1989 r. Wyświetlane na fasadzie Zielonej Bramy animacje, opowiadają historię Gdańska jako miasta niezwykłego, morskiego i ponad wszystko ceniącego wolność. 

Spektakl „Miasto wolności i solidarności” powraca na fasadę Zielonej Bramy (od strony Zielonego Mostu). Można go oglądać w każdy piątek i sobotę do końca sierpnia, w godz. 22 – 24. Mapping trwa siedem minut, w ciągu tych dwóch godzin będzie odtwarzany raz za razem (z trzyminutową przerwą).

Pokaz przygotowany został przez zespół artystów związanych z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku i Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu.

Więcej TUTAJ

Okrągły Stół. Wynegocjowany koniec PRL

Czy po 30 latach poznano już wszystkie tajemnice rozmów między obozem rządzącym a opozycją?
Jak osiągnięto kompromis bez rozlewu krwi?
I jakie dzisiaj mają dla nas znaczenie wydarzenia z 1989 roku?

Z okazji 30-lecia Obrad Okrągłego Stołu Wydawnictwo Znak Horyzont zaprasza na spotkanie poświęcone książce dra hab. Jana Skórzyńskiego – „Okrągły Stół. Wynegocjowany koniec PRL”.

Udział wezmą: dr hab. Jan Skórzyński i Bogdan Lis

Prowadząca: Beata Chmiel

Więcej TUTAJ

Kobiety Wolności – mural na przystanku PKM Strzyża w Gdańsku

Portrety kilkudziesięciu Polek zaangażowanych w działalność opozycyjną w okresie PRL wkrótce oglądać będziemy na filarach przystanku PKM. Wśród nich nie tylko nazwiska znane, ale także te przez lata pozostające w cieniu.

Prace nad muralem rozpoczęły się w ostatnich dniach maja i potrwają do końca czerwca. Znajdą się na nim portrety kobiet zaangażowanych w walkę o wolność Polski, postaci, które zmieniły bieg historii, a dziś często są zapomniane. 

Artystki i artyści działają w przestrzeni miejskiej i w każdej chwili można zobaczyć, jak pracują nad „Kobietami Wolności”, jak rodzi się mural-symbol na przystanku PKM Strzyża w Gdańsku.

Więcej TUTAJ

Akcja „Oddaj głos!” / Święto Wolności i Solidarności

W tych dniach odwiedzających Nadbałtyckie Centrum Kultury będzie witał Gary Cooper, który zstąpi z legendarnego plakatu wyborczego, inspirowanego westernem „W samo południe”.

Szeryf zaprosi do specjalnie zaaranżowanej na lokal wyborczy z 1989 roku Sali Mieszczańskiej, gdzie będzie można zobaczyć plakaty i grafiki z okresu wyborów (materiały archiwalne ze zbiorów ECS) oraz wrzucić swój głos do oryginalnej urny z tamtego czasu, przechowywanej w NCK.

Goście ekspozycji będą mogli skomentować na specjalnej karcie wyborczej swoje wspomnienia sprzed 30 lat lub wyrazić chęć konkretnych zmian we współczesnej Polsce.

Zapraszamy do Nadbałtyckiego Centrum Kultury (ul. Korzenna 33/35 /Ratusz Staromiejski/, 80-851 Gdańsk) od 4 do 6 czerwca w godzinach 10:00 – 18:00.

Święto Wolności i Solidarności #obchodygdansk

Trzydzieści lat temu, 4 czerwca, odbyły się w Polsce pierwsze częściowo wolne wybory. Zwyciężyła demokracja i narodziło się społeczeństwo obywatelskie – świadome, aktywne i solidarne.

Chcemy świętować ten czas – być razem. Przed nami m.in. wspólne świąteczne śniadanie, debaty, warsztaty, koncerty, spotkania autorskie i projekcje filmowe, będziemy czytać bajki i poezję. Przyjazd zapowiedzieli m.in. uczestnicy obrad Okrągłego Stołu, kandydaci na posłów i senatorów podczas czerwcowych wyborów w 1989 roku, ale też aktywiści organizacji pozarządowych.

Naszym zamierzeniem jest, aby to święto obejmowało swoim zasięgiem nie tylko cały Gdańsk, ale również wszystkie polskie miasta. Aby miało jak najbardziej oddolny i wspólnotowy charakter, aby świętowanie odbywało się wszędzie, blisko każdego z nas, w sposób spontaniczny i radosny, włączający wszystkich Polaków. Dlatego też pragniemy zaprosić Państwa do włączenia się w obchody święta 4 czerwca. Demokracja to wspólna sprawa, a trzydzieści lat wolności to sukces nas wszystkich. Zapraszamy do Gdańska!

DATY: 1–11 czerwca 2019

PROGRAM GŁÓWNY:

Koncerty główne | Plac Zebrań Ludowych #obchodygdansk

Okrągły stół | przy fontannach ECS #obchodygdansk

Strefa Społeczna | przy Sali BHP #obchodygdansk

Piknik sąsiedzki | Skwer Świętopełka #obchodygdansk

Wystawa stała | ECS #obchodygdansk

Czytelnia Wolności | Plac Kobzdeja #obchodygdansk

Symfonia Szacunku | Ogród Zimowy ECS #obchodygdansk

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:

✦ Koncert Nagrobki | NOMUS Nowe Muzeum Sztuki w Gdańsku
✦ Łąka wolności przed Hotelem Gryf
✦ Oddaj głos | instalacja artystyczna Nadbałtyckie Centrum Kultury
✦ Budowanie wspólnoty. Gdańsk Pawła Adamowicza | wystawa Muzeum Gdańska
Kino Żak / Polskie kino przełomu / 31 maja – 6 czerwca 2019
✦ Miasto i sztuka | outdoorowa kampania społeczna Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia
Michał Szlaga – Fotografowałem polskiego króla – wernisaż
Bakalie Wolności – Edycja specjalna

DOKŁADNY PROGRAM OBCHODÓW http://2019gdansk.pl

Rok Wolności
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.