Ojczyzna to ludzie – TY i Ja
Przełomowym wydarzeniem dla losów Polski i Europy Środkowo – Wschodniej były częściowo wolne wybory 4 czerwca 1989 roku. Przyczyniły się do upadku systemu komunistycznego i dały początek III RP. Obecnie obchodzimy 30 rocznicę tego wydarzenia, które zmieniło nasz kraj.
Dla upamiętnienia tego wydarzenia dzięki programowi Równać Szanse – 2018 Konkurs Specjalny „30 lat wolności 1989-2019”, ze środków Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności prowadzoną przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach zorganizowała 07.09.2019 r. w sali domu ludowego w Szebniach koncert, w którym udział wzięły dzieci i młodzież z terenu Gminy Jasło. Jako pierwszy na scenie wystąpił Igor Gacek, który zaśpiewał m.in. „Idzie dysc” i „Taki kraj”, następnie Zuzanna Gacek wykonała utwór pt. „Lipka”. Kolejny wykonawca Kamila Zawada zaśpiewała piosenkę pt. „Czerwone Jabłuszko”, Karolina Polak wykonała mi.in. utwór pt. „Mury” i „Kolęda Warszawska”, a Julia Rozmus zaśpiewała kilka utworów, z pośród których znalazły się także piosenki jej autorstwa.
W trakcie uroczystości wystąpili artyści z teatru Scena PRL.
Na zakończenie spotkania wystąpił zespół „POGÓRZANIE”, przedstawiając kulturę ojczystą i kresową.
W ramach zadania w czytelni Biblioteki została otwarta wystawa „A mury runą…”, którą można było zwiedzać do końca sierpnia. Odbyły się również spotkania integracyjne „Opowieści z tamtych lat” oraz edukacyjne warsztaty dla najmłodszych czytelników „Wehikuł czasu-podróż do lat 80-tych”.
Wystawa została przygotowana z materiałów i sprzętów przyniesionych przez młodzież do naszej Biblioteki. Możemy zobaczyć takie eksponaty jak: niezwykły rower, mundur milicyjny z lat 80-tych, aparat fotograficzny, publikacje związane z ruchem Solidarności, magnetofon szpulowy, projektor do wyświetlania bajek „Ania”, stare pieniądze, zabytkowy telefon, proporczyki oraz znaczki z tamtych lat.
9 października 2019 roku odbędą się gry terenowe szlakiem Solidarności Podkarpackiej oraz spotkania ze świadkami tamtych wydarzeń historycznych Solidarności 89. Podsumowanie konkursu plastycznego „30 lat wolności” i zakończenie projektu.
Link do nagrania z wydarzenia: https://www.youtube.com/watch?v=Y9nbhXshs1E&feature=youtu.be
Solidarity of Arts
Wokół motywu odwagi zbudowano program festiwalu muzyczno-filmowego Solidarity of Arts, który odbędzie się w dniach 22-25 sierpnia. Do Gdańska przyjadą m.in. Tangerine Dream, Ben Frost, Siksa, donGURALesko czy Pussy Riot. Robert Rich przygotuje „śpiący koncert”, a Mikołaj Trzaska poprowadzi Orkiestrę Okrągłego Stołu. Nie zabraknie też pokazów filmów i debat z artystami, którzy w swej twórczości łamią artystyczne czy społeczne konwencje.
Program tegorocznego Solidarity of Arts ma być dla widza nie tylko rozrywką, ale przede wszystkim wnikliwym studium na temat odwagi we współczesnym świecie, którą będzie można oglądać z różnych perspektyw – dodaje Sroka. – Nie każdemu musi podobać się to, co robi Siksa albo Pussy Riot, ale warto się skonfrontować z ich sztuką i posłuchać podczas debat, aby poznać ich motywacje i sposób patrzenia na świat.
Więcej TUTAJ
Dzień Wolności i Solidarności im. Tadeusza Jedynaka w Żorach
W sobotę 29.06 odbędzie się Dzień Wolności i Solidarności im. Tadeusza Jedynaka w Żorach, czyli wspólne świętowanie 30-lecia przemian wolnościowych w Polsce zainicjowanych obradami Okrągłego Stołu i wyborami 4 czerwca 1989 r. oraz jubileuszu powstań śląskich.
Impreza będzie podzielona na 2 części, pierwsza czyli ta oficjalna rozpocznie się mszą świętą w intencji Tadeusza Jedynaka patrona festiwalu, a zakończy oficjalnym przemarszem z udziałem Wojska Polskiego z Rynku do Parku Cegielnia.
Druga część będzie miała miejsce w Parku Cegielnia, gdzie pojawi się wiele atrakcji sportowych przygotowanych przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Na scenie wystąpi kabaret Marcina Dańca oraz gwiazdy polskiej muzyki rockowej – Opozycja, Oddział Zamknięty, Luxtorpera.
Szczegółowy program:
I Część
13:00 Msza święta w intencji Tadeusza Jedynaka w Kościele pw. Świętych Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach
14:00 spektakl teatralny z elementami rekonstrukcji historycznej z okazji 100-lecia I Powstania Śląskiego – Rynek
15:00 Przemarsz z udziałem Wojska Polskiego z Rynku do Parku Cegielnia
II Część – Park Cegielnia
13:00 Żorski Rekreacyjny Rajd Rowerowy
16:00 Kabaret MARCINA DAŃCA
17:00 Oficjalne otwarcie Pikniku
17:30 OPOZYCJA
18:30 ODDZIAŁ ZAMKNIĘTY
20:00 LUXTORPEDA
Więcej TUTAJ
Radom – 30 lat Wolności
30 lat temu Polacy zdecydowali, że wolność jest najważniejsza. Wolną Polskę budujemy razem – my Polacy, my Radomianie!
Spotkajmy się 4 czerwca, bądźmy razem aby spojrzeć wstecz i porównać jak wyglądał Radom 30 lat temu, co się zmieniło i co jeszcze należy zmienić.
Program:
– wprowadzenie
– wystąpienie mecenasa Borysława Szlanty
– plenerowa mini-wystawa zdjęć „Radom 89”
– chwil kilka z muzyką (Paweł Mosiołek) i poezją tamtych lat
– toast za Wolność!
„Do wolności” – 4 czerwca w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności
Śląskie Centrum Wolności i Solidarności zaprasza na obchody rocznicy 4 czerwca 1989 roku.
Program wydarzeń:
10.00 – Wojewódzki Konkurs Recytatorski „Do wolności – twórczość Jacka Kaczmarskiego”
17.00 – Wernisaż wystawy „Czerwiec wolności”
18.00 – Finał Akademii Wolontariatu – koncert zespołu „Tango Stan Quintet”

Więcej informacji TUTAJ
Święto Wolności
4 czerwca zapraszamy na obchody 30-tej rocznicy wyborów z 1989 roku, które odbędą się na Placu Konstytucji 4 w Warsztacie Warszawskim.
9:30-11:30 Warsztat dla starszych i młodzieży
Temat: Porozmawiajmy o Wolności!
Chcemy rozmawiać o tym co działo się w Polsce 30 lat temu, jakie problemy z wolnością mamy dziś i co nas czeka w perspektywie kolejnych 30 lat. Udział zapowiedziała uczestniczka Powstania Warszawskiego – Pani Wanda Traczyk-Stawska, pseudonim „Pączek”.
Warsztat poprowadzą: Marta Zawilińska, Sylwia Grochowska i Jacek Michałowski (Inicjatywa 30. Rok Wolności)
12.00 Odśpiewanie Hymnu Reczpospolitej Polskiej
12:15-14:15 Debata ideowa młodych think tanków
Temat: Wolność wczoraj, dziś, jutro?
Samorządność, demokracja, prawa człowieka, otwarcie na zachód, wolny rynek to postulaty, które na sztandarach miało pokolenie Solidarności w latach 80-tych. Czy te wartości są nadal aktualne? Czy udało się je zrealizować? Debatować o tym będą, z perspektywy 30-stu lat od przełomowych wyborów z 4 czerwca 1989 roku, przedstawiciele młodych think tanków, reprezentujący różne oblicza ideowe.
Prowadzący debatę: Mateusz Luft (Kontakt)
Uczestnicy debaty:
Helena Anna Jedrzejczak (Kultura Liberalna)
Karolina Zioło-Pużuk (Centrum im. Daszyńskiego)
Jakub Majmurek (Krytyka Polityczna)
Piotr Trudnowski (Klub Jagielloński)
15:00-17:00 Panel dyskusyjny o przyszłości.
Temat: Warszawa, Polska, Europa – 4 czerwca 2049 rok?
Jak zmieni się Europa i Polska za 30 lat? Czy Unia Europejska zamieni się w superpaństwo, czy też przepoczwarzy się rywalizujące ze sobą kraje?
Prowadzący panel: red. Roman Imielski (Gazeta Wyborcza)
Uczestnicy:
Paweł Rabiej, Wiceprezydent Warszawy
Sylwia Gregorczyk-Abram, Wolne Sądy
Karolina Zbytniewska, EURACTIV.pl
Tomasz Słomka, Uniwersytet Warszawski
18:30-20.00 Toast za Wolność (Projekt:Polska)
20:00-21:30 Koncert miejski na Pl. Defilad (Dom Spotkań z Historią)
Wieczorem odbędą się Potańcówki Wolności w całym mieście i nie tylko!
patrz: https://rokwolnosci.pl/potancowki-wolnosci/ lub na FB @zatanczymy
Projekt koordynują: Ada Bieniek i Marta Zawiślińska (Inicjatywa 30. Rok Wolności)
Święto Wolności i Solidarności #obchodygdansk
Trzydzieści lat temu, 4 czerwca, odbyły się w Polsce pierwsze częściowo wolne wybory. Zwyciężyła demokracja i narodziło się społeczeństwo obywatelskie – świadome, aktywne i solidarne.
Chcemy świętować ten czas – być razem. Przed nami m.in. wspólne świąteczne śniadanie, debaty, warsztaty, koncerty, spotkania autorskie i projekcje filmowe, będziemy czytać bajki i poezję. Przyjazd zapowiedzieli m.in. uczestnicy obrad Okrągłego Stołu, kandydaci na posłów i senatorów podczas czerwcowych wyborów w 1989 roku, ale też aktywiści organizacji pozarządowych.
Naszym zamierzeniem jest, aby to święto obejmowało swoim zasięgiem nie tylko cały Gdańsk, ale również wszystkie polskie miasta. Aby miało jak najbardziej oddolny i wspólnotowy charakter, aby świętowanie odbywało się wszędzie, blisko każdego z nas, w sposób spontaniczny i radosny, włączający wszystkich Polaków. Dlatego też pragniemy zaprosić Państwa do włączenia się w obchody święta 4 czerwca. Demokracja to wspólna sprawa, a trzydzieści lat wolności to sukces nas wszystkich. Zapraszamy do Gdańska!
DATY: 1–11 czerwca 2019
PROGRAM GŁÓWNY:
► Koncerty główne | Plac Zebrań Ludowych #obchodygdansk
► Okrągły stół | przy fontannach ECS #obchodygdansk
► Strefa Społeczna | przy Sali BHP #obchodygdansk
► Piknik sąsiedzki | Skwer Świętopełka #obchodygdansk
► Wystawa stała | ECS #obchodygdansk
► Czytelnia Wolności | Plac Kobzdeja #obchodygdansk
► Symfonia Szacunku | Ogród Zimowy ECS #obchodygdansk
WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:
✦ Koncert Nagrobki | NOMUS Nowe Muzeum Sztuki w Gdańsku
✦ Łąka wolności przed Hotelem Gryf
✦ Oddaj głos | instalacja artystyczna Nadbałtyckie Centrum Kultury
✦ Budowanie wspólnoty. Gdańsk Pawła Adamowicza | wystawa Muzeum Gdańska
✦ Kino Żak / Polskie kino przełomu / 31 maja – 6 czerwca 2019
✦ Miasto i sztuka | outdoorowa kampania społeczna Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia
✦ Michał Szlaga – Fotografowałem polskiego króla – wernisaż
✦ Bakalie Wolności – Edycja specjalna
DOKŁADNY PROGRAM OBCHODÓW http://2019gdansk.pl
Święto wolności w Skarżysku-Kamiennej
Święto wolności to cykl wydarzeń, które odbędą się w Skarżysku-Kamiennej dla uczczenia rocznicy pierwszych po upadku PRL-u wyborów parlamentarnych.
4 czerwca mija 30. rocznica wyborów z 1989 roku. Z tej okazji w naszym mieście odbędą się wydarzenia pod hasłem „Święto wolności w Skarżysku-Kamiennej” dla uczczenia tej rocznicy.
Święto wolności w Skarżysku-Kamiennej będzie się składać z kilku części. Wstęp jest wolny.
Święto wolności – program:
2 czerwca 2019 roku – plac Staffa
13.00 – polowa msza święta
14.00 – festyn rodzinny
Dla dzieci przygotowano bezpłatną strefę zabaw, a wieczorem odbędą się koncerty. Część rozrywkową poprowadzi pochodzący ze Skarżyska prezenter Mateusz Szymkowiak.
Z koncertami wystąpią:
Zbigniew Biber – mieszkaniec Skarżyska, znany jest z wykonywania repertuaru Jacka Kaczmarskiego, zwanego bardem Solidarności, którego wiele piosenek podejmowało tematy społeczno-polityczne będące aluzją do systemu komunistycznego.
Proletaryat – powstały w 1987 roku zespół. W 1989 roku na festiwalu w Jarocinie zdobyli Nagrodę Publiczności i Nagrodę Dziennikarzy.
Jary Oddział Zamknięty – zespół założony na przełomie 2013 i 2014 roku, będący solowym projektem Krzysztofa Jaryczewskiego. Składa się z byłych muzyków zespołu Oddział Zamknięty oraz formacji Jary Band. Historia Oddziału Zamkniętego sięga roku 1979, a Krzysztof „Jary” Jaryczewski był jego pierwszym wokalistą.
4 czerwca 2019 roku, godz. 11.00 – MCK
W patio MCK odbędzie się interaktywna lekcja historii na temat wyborów z 4 czerwca 1989 roku. Wydarzenie organizowane jest przy współpracy MCK ze skarżyskim Oddziałem Polskiego Towarzystwa Historycznego i będzie ciekawą formą przedstawienia młodemu pokoleniu historii związanej z wyborami z czerwca 89. Do udziału zapraszamy szczególnie młodzież szkolną.
Tego dnia odbędzie się również uroczysta wspólna sesja rady miasta i rady powiatu.
Źródło: http://proskarzysko.pl/swieto-wolnosci-2019-zaproszenie/?fbclid=IwAR1PM7XfJf-bOsy74HLCLfoXj4HJ391r7phd3_ya0mRPnQ2b_Er63EGKKGg
Dni Wolności i Praw Obywatelskich w Białymstoku
W 30. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów w powojennej Polsce na przełomie maja i czerwca w Białymstoku odbędą się obchody Dni Wolności i Praw Obywatelskich. W 2013 r. Sejm RP ustanowił to święto i wyznaczył jego datę na 4 czerwca.
Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski zaprasza mieszkańców miasta na obchody Dni Wolności i Praw Obywatelskich, które w naszym mieście rozpoczną się 31 maja wystawą i projekcją filmową, a zakończą 7 czerwca koncertem na Rynku Kościuszki.
– Chcemy upamiętnić pierwsze częściowo wolne wybory do Sejmu i Senatu w powojennej Polsce. Ta data jest bardzo ważna w historii naszego kraju. Wyniki wyborów w 1989 roku zapoczątkowały uwalnianie się Europy od komunizmu. Polska była pierwszym krajem bloku wschodniego, którego demokratyczna opozycja zyskała realny wpływ na władzę – powiedział Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku. – Świętujmy wspólnie rocznicę tamtych historycznych wydarzeń.
Pierwszego dnia obchodów o godz. 9.00 w kinie Forum odbędzie się projekcja specjalna filmu „Ostatni dzwonek” i spotkanie okolicznościowe z członkami Komitetu Obywatelskiego Ziemi Białostockiej. Na Rynku Kościuszki będzie można oglądać wystawę „Solidarnie ku wolności”. W dniach 1-4 czerwca, również na Rynku Kościuszki, znajdzie się instalacja „Lokal wyborczy z 1989 roku”. 1 czerwca o godz. 17.00 w Ogrodzie Branickich odbędzie się potańcówka miejska „W rytm przebojów z 1989 roku”.
Wiele wydarzeń związanych z obchodami zostanie zorganizowanych 2 czerwca. Będą to: „Śniadanie Wolności” z Katarzyną Bosacką, „Spacer do wolności” śladami białostockiej architektury PRL-u, „Podwieczorek Wolności” i „Piknik Wolności”. Następnego dnia (3 czerwca) o godz. 13.00 w Archiwum Państwowym odbędzie się debata „30 lat od wyborów czerwcowych 1989 roku”. W tym samym miejscu i terminie zostanie otwarta wystawa „Wybory czerwcowe 1989 roku w dokumentach archiwalnych”.
Zwieńczeniem obchodów 30. rocznicy czerwcowych wyborów w Białymstoku będzie „Koncert Wolności”, w którym wezmą udział Natalia Przybysz, Barbara Wrońska, Daria Zawiałow, Igor Herbut i Piotr Rogucki. Koncert odbędzie się 7 czerwca na Rynku Kościuszki o godz. 20.30.
Źródło: http://www.bialystok.pl/pl/wiadomosci/aktualnosci/dni-wolnosci-i-praw-obywatelskich-w-bialymstoku.html?fbclid=IwAR2MDkjr57IJ7-OEDre-KRkW1OGQ9mKYcAmhNaOoTq8vcIbraxxf3EV-NLY
Wygrana Wolność — podkowiański koncert charytatywny
Wygrany, wolny, wspólny, leśno-zielony, charytatywny…Epitety można mnożyć, ponieważ będzie to koncert na styku wielu okazji!
- Organizowany przez Podkowiańskie Towarzystwo Biegowe jest finałem zbiórki charytatywnej dla podopiecznych Fundacji SONI, którą PTB zainicjowało przy okazji tegorocznego pikniku biegowego „VII Podkowiańska Dycha“.
- Zbiega się z podkowiańskimi obchodami 30. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 — nim do nich doszło, duch wolności w narodzie nierzadko korzystał z furtki, jaką były wtedy nieraz scena i muzyka.
- Chcemy zatem rocznicę uczcić muzycznie, dając jednocześnie lokalnym zespołom okazję do wyjścia z ukrycia i zaprezentowania się na scenie podkowiańskiego Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich (Ckio Podkowa Leśna).
- Zespoły grają co chcą i jak chcą — nie cenzurujemy, nie segregujemy i obserwujemy z ciekawością, co mają do pokazania!
Źródło: https://www.facebook.com/events/597084387479352/