Konferencja naukowa „Dekady wolności. Europa Środkowa i Wschodnia: 1989-2019”
Trwający obecnie rok 2019 to pod względem ważnych rocznic rok szczególny dla Polski – w jednym czasie obchodzimy 30-lecie pierwszych wolnych wyborów parlamentarnych, 20-lecie wstąpienia RP do struktur NATO oraz 15-ą rocznicę akcesji do Unii Europejskiej. Ponadto wciąż jeszcze pozostajemy w cyklu obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez nasz kraj oraz 550-lecia polskiego parlamentaryzmu.
Chcąc zwrócić szeroką uwagę społeczeństwa na znaczenie owych wydarzeń dla Polski oraz pozostałych państw Europy Środkowej i Wschodniej, Stowarzyszenie Projekt Akademia (przy wsparciu i patronacie innych instytucji) podjęło się organizacji konferencji naukowej „Dekady wolności. Europa Środkowa i Wschodnia: 1989-2019” (27-28 listopada br. we Wrocławiu).
Celem tegorocznego spotkania naukowców różnych dziedzin, służb mundurowych oraz ekspertów i praktyków jest wymiana doświadczeń oraz poglądów dotyczących tego w jaki sposób tytułowe „dekady wolności” odcisnęły swoje piętno na naszym kraju oraz regionie. Chcielibyśmy, aby nasze rozważania o tym co przez minione trzydzieści lat udało się osiągnąć na drodze do budowy nowoczesnego i demokratycznego społeczeństwa obywatelskiego, stanowiły swoistą pointę i zarazem punkt wyjścia do dalszej debaty nad przyszłością Polski i Europy Środkowej oraz Wschodniej.
Zaproszeni prelegenci i dyskutanci z kraju oraz zagranicy (Niemiec, Czech, Słowacji, Gruzji, krajów bałtyckich) spróbują wspólnie ocenić jak tytułowe „dekady wolności” wpłynęły na sytuację wewnętrzną i zewnętrzną państw EŚiW. Celem konferencji jest odpowiedź na szereg ważkich pytań z tym związanych: Czy jako Polacy mamy powody do tego, aby odczuwać dumę z drogi jaką przebył nasz kraj w ciągu ostatnich 30 lat? Jak wiele rzeczy udało się przez ten czas zmienić na lepsze? Ile wyzwań stoi jeszcze przed naszym krajem, jak i całym regonie? Czy w najbliższej przyszłości Polska będzie kroczyć w awangardzie przemian w naszym regionie? Jaki wpływ możemy mieć na zmieniającą się sytuację geopolityczną w Europie i na świecie? Wreszcie, jaką rolę odegramy w kształtowaniu przyszłości Unii Europejskiej i NATO? Na te i wiele innych pytań nasi goście postarają się odpowiedzieć w ramach kilku paneli dyskusyjnych (poświęconych życiu politycznemu, bezpieczeństwu, gospodarce, prawu czy przemianom społecznym i kulturowym), które będą transmitowane na żywo w Internecie, zaś wstęp na panele będzie w pełni otwarty – widzowie na sali i przed monitorami będą mogli zadawać pytania ekspertom, tym samym stymulując debatę.
Sądzimy, iż efekty naszej dyskusji nie zostaną przemilczane, lecz walnie przyczynią się do zmiany aktualnie funkcjonującego w naszym kraju dyskursu. Ponadto liczymy, iż otwarta forma konferencji, połączona z transmisją debat w Internecie, stanie się przyczynkiem do popularyzacji przedmiotowej problematyki, zarówno wśród ogółu społeczeństwa, jak i mieszkańców Wrocławia. Naszym celem jest również działanie na rzecz budowy wizerunku naszego miasta jako ośrodka wolnej i nieskrępowanej debaty na ważkie społecznie tematy – chcemy w ten sposób nawiązać do wizji Agory jako centralnego punktu życia społecznego i politycznego ateńskiego polis – wzoru demokracji.
Po zakończeniu konferencji stowarzyszenie planuje zebrać wydać wystąpienia uczestników w formie recenzowanej monografii naukowej, która zostanie udostępniona w Internecie oraz w formie drukowanej przekazana autorom i wiodącym bibliotekom w naszym kraju – pozwoli to szerszemu grono odbiorców zapoznać się z omawianą na konferencji problematyką.
Więcej TUTAJ
W obronie godności i wolności 1918 – 1956
Instytutu Nauk Historycznych UKSW zaprasza do wzięcia udziału w konferencji pt. „Od niepodległości do niepodległości 1795 – 1918 – 1989: W obronie godności i wolności 1918 – 1956”, która odbędzie się 24 października 2019r.
Tematyka konferencji dotyczyć będzie działań jednostek, a także całego narodu, w obronie polskiej państwowości i kultury przed licznymi zagrożeniami z lat 1918-1956. Chcemy ukazać postacie, które oddały dla sprawy polskiej wszystko co najcenniejsze – życie; a także te, które poddały się wrogowi, przyjmując jego warunki. Chcemy ukazać całe spektrum postaci, jak również ich stosunek do panującego niebezpieczeństwa.
Planujemy podzielić obrady konferencyjne na pięć paneli. W każdym panelu będzie uczestniczył ekspert (pracownik INH UKSW) pełniący funkcję opiniotwórczą. Ocena merytoryczna referatów odbywać się będzie pod koniec każdego panelu. Ekspertami będą prof. Wiesław Jan Wysocki, prof. Janusz Odziemkowski, ks. prof. Dominik Zamiatała oraz prof. Jan Żaryn.
Każdy referat powinien poruszać wskazaną w tytule tematykę i trwać ok. 15 minut. Na Państwa abstrakty czekamy do 11 października b.r. Prosimy wysyłać je na adres e-mail: konferencja.niepodleglosc@gmail.com. Zgłoszenia powinny zawierać: dane osoby zgłaszającej (imię, nazwisko, kierunek, uczelnia, adres e-mail do kontaktu), afiliację, temat wystąpienia i abstrakt do 10 000 znaków (wraz ze spacjami) oraz podaną bibliografią z wykazanymi źródłami.
Więcej TUTAJ
„Moja Droga do Wolności” – konferencja w Gnieźnie
Dnia 04.06.2019 r. w Instytucie Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie odbyła się konferencja zatytułowana „Moja Droga do Wolności”, w której uczestniczyła klasa humanistyczna 2B.
Konferencja została przeprowadzona przez pracowników Centrum Kultury „Scena to dziwna” z okazji 30. rocznicy wolnych wyborów. Podczas konferencji aktorzy Teatru Ósmego Dnia opowiadali jak wyglądała praca artystów przed i po 4 czerwca 1989 r. Muzyk i gitarzysta Kazimierz „Tinkers” Kubów przedstawił jak ważna była muzyka i jaki miała wpływ na ludzi, a szczególnie na młodzież w tamtych trudnych latach.
Wystąpił również inny muzyk, Jan Kalinowski z fundacji „Mury”. Był on jednym z inicjatorów powstania instalacji Muru Berlińskiego w Gnieźnie. Konferencja miała być wprowadzeniem do spektaklu „Summit 2.0” Teatru Ósmego Dnia, który odbył się tego samego dnia na gnieźnieńskim Rynku.
Źródło: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=612389689272357&id=154878531690144
Konferencja „Dziedzictwo Solidarności i ruch dysydencki w b. ZSRR”
W 30. rocznicę przemian 1989 r. w Polsce, w dniach 10-11 czerwca 2019 r. w Tbilisi odbyła się międzynarodowa konferencja „Dziedzictwo Solidarności i ruch dysydencki w b. ZSRR”. Konferencja, która miała miejsce w Punkcie Informacyjnym NATO i UE w stolicy Gruzji, została zorganizowana przez Ambasadę RP w Tbilisi oraz Instytut Polski w Tbilisi.
Tbilisi stało się miejscem spotkania dawnych działaczy polskiej opozycji z dysydentami z krajów byłego Związku Radzieckiego. Konferencja miała na celu upamiętnienie roli Solidarności jako pierwszego niezależnego, legalnego związku zawodowego w komunistycznej Polsce oraz podkreślenie wpływu Solidarności na ruchy dysydenckie w byłych krajach związkowych.
W konferencji wzięli udział polscy dysydenci związani m.in. z NSZZ Solidarność, niezależnym ugrupowaniem Wolność i Pokój, Pomarańczową Alternatywą, a także badacze i dysydenci z Gruzji, Armenii, Białorusi, Ukrainy, Litwy, Rosji i Niemiec. Wydarzenie otworzył Ambasador RP w Tbilisi Mariusz Maszkiewicz oraz wiceminister spraw zagranicznych Gruzji Lasza Darsalia.
Swoje referaty na konferencji wygłosili zaproszeni wykładowcy ze Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego: prof. John Micgiel (UW, Columbia University), Aleksandra Gryźlak oraz dr Rigels Halili. Prof. John Micgiel wygłosił referat pt. „Wsparcie USA dla demokratycznej opozycji podczas stanu wojennego w Polsce”. Aleksandra Gryźlak opowiedziała o gruzińskim samizdacie w latach 70-ch oraz w imieniu dyr. Jana Malickiego wygłosiła referat poświęcony polskim podziemnym gazetom i czasopismom sowietologicznym. Dr Rigels Halili wygłosił natomiast referat pt.„Dysydenccy i antykomunistyczni działacze w komunistycznych Bałkanach”.
W trakcie konferencji szczególną uwagę poświęcono gruzińskim dysydentom. O antykomunistycznej walce i gruzińskich działaczach niepodległościowych opowiedzieli m.in. Lewan Berdzeniszwili, Tamar Czcheidze i Nana Kakabadze.
Źródło: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1283691825112870&id=151335091681888
Państwo polskie po trzydziestu latach – ewolucja ustroju
W czerwcu 2019 roku mija 30 lat od wyborów 4 czerwca 1989 roku. Zapoczątkowały one przełom ustrojowy w bloku sowieckim, w tym w Polsce.
Jest to dogodny moment, by dokonać bilansu transformacyjnych sukcesów i porażek. Celem konferencji jest dokonanie oceny stanu polskiego państwa z „lotu ptaka”, z naciskiem na dziedziny rozstrzygające o jakości rządów, mające znaczący wpływ na życie obywateli i rozwój gospodarki.
O przedstawienie referatów w poszczególnych sesjach poprosiliśmy uczonych o znaczącym dorobku akademickim.
Na dwudniową konferencję złoży się osiem sesji. Każda zawiera dwie dwudziestominutowe prezentacje oraz część dyskusyjną. Konferencję otworząsesje obejmujące stan władzy sądowniczej, ustawodawczej (legislacja), i władzy wykonawczej (administracja). Następne sesje będą poświęcone: samorządowi regionalnemu i lokalnemu, partiom i ruchom politycznym, oraz przemianom ustroju społeczno-gospodarczego.
Konferencja Prezydenta Miasta Racibórz z okazji rocznicy wyborów 4 czerwca 1988
Prezydent Miasta Racibórz Dariusz Polowy serdecznie zaprasza na konferencję historyczną poświęconą wyborom 4 czerwca 1989 roku.
Konferencja odbędzie się 6 czerwca na Zamku Piastowskim, przy ul. Zamkowej 2 w Raciborzu o godzinie 14.30
W programie wykłady dotyczące następujących tematów:
– Międzynarodowy kontekst wyborów 4 czerwca,
– Kampania wyborcza i wybory 4 czerwca 1989 r. w województwie katowickim,
– Rok 1989 i wybory 4 czerwca.
W trakcie konferencji odbędzie się okolicznościowy koncert orkiestry „Plania”.
Będzie można zobaczyć ekspozycję dokumentów z okresu wyborów 1989 r.
Wstęp na konferencję jest bezpłatny.

Więcej informacji TUTAJ
Negocjacje – Prawo – Demokracja. W 30 rocznicę wyborów czerwcowych
Zapraszamy na konferencję „NEGOCJACJE – PRAWO – DEMOKRACJA. W 30 rocznicę wyborów czerwcowych”. Zgłoszenia trwają do 26 maja 2019 r.
Celem konferencji jest analiza wybranych aspektów przemian prawnych i społecznych minionego trzydziestolecia, ale także sformułowanie propozycji kierunków dalszego rozwoju systemu prawnego i systemu edukacji i nauki. Konferencja to dwa panele, których nazwy odpowiadają wprost nazwom zespołów, w których prowadzone były obrady „przy okrągłym stole”: ds. Reformy prawa i sądów oraz ds. Nauki, oświaty i postępu technicznego.
Konferencja „Wpływ organizacji pozarządowych na rozwój społeczeństwa obywatelskiego w latach 1989-2019”
Rok 2019 jest rokiem ważnych rocznic obchodzonych w naszym kraju m.in. 15 rocznica członkostwa Polski w Unii Europejskiej, 20 rocznica członkostwa w NATO,
30 rocznica pierwszych wolnych wyborów parlamentarnych oraz wprowadzenia demokracji. Jest to czas wspomnień, podsumowań i oceny osiągnięć oraz stawiania sobie nowych wyzwań. Ostatnich 30 lat jest również ważne dla organizacji pozarządowych, których rozwój i działalność jest nieocenioną wartością naszych czasów.
Dlatego pragniemy zaprosić Państwa – przedstawicieli dolnośląskich organizacji pozarządowych – do udziału w konferencji, podczas której wspólnie dokonamy przeglądu osiągnięć organizacji pozarządowych w różnych obszarach.
Konferencja podzielona zostanie na dwie części – część I to prezentacje ekspertów, praktyków oraz beneficjentów działań organizacji pozarządowych w różnych obszarach. Część II to interaktywny panel dyskusyjny prowadzony metodą world cafe, podczas którego wspólnie z prelegentami odpowiemy na pytanie jaki mamy wpływ na rozwój społeczeństwa obywatelskiego i co jeszcze możemy w tym obszarze zrobić.
Program konferencji oraz link do formularza zgłoszeniowego: https://www.merkury.org.pl, zakładka Konferencja.
Bezpośredni link do formularza zgłoszeniowego: https://forms.gle/Pxu6wEttAeyUQTkFA
Rejestracji prosimy dokonać do dnia 28 maja 2019 r.
Źródło: https://www.facebook.com/fundacja.merkury/photos/pb.140257329351153.-2207520000.1557880385./2380735625303301/?type=3&theater
Konferencja Polskie wybory. 30 lat doświadczeń
Mija trzydzieści lat od wyborów 4 czerwca 1989 roku, wyborów które były efektem ustaleń Okrągłego Stołu. Wydarzenia te rozpoczęły proces demokratyzacji Polski. Zwycięstwo opozycji i wybór Tadeusza Mazowieckiego na Prezesa Rady Ministrów mają nie tylko symboliczne, ale przede wszystkim faktyczne znaczenie w procesie transformacji politycznej i gospodarczej Polski. Rozumiejąc doniosłość tego wydarzenia pragniemy z perspektywy trzech dekad dokonać pogłębionej analizy przebiegu i znaczenia wyborów „czerwcowych” w najnowszych dziejach Polski, zarówno od strony głównych aktorów, jak i obywateli.
Konferencja będzie dogodną okazją do dyskusji nad znaczeniem tych wyborów oraz próbą naukowej oceny zmian politycznych, jakie nastąpiły później w Polsce, w zakresie rywalizacji wyborczej i ewolucji postaw politycznych Polaków.
Uczestnikami konferencji są zarówno wybitni polscy naukowcy, jak i bezpośredni uczestnicy tamtych wydarzeń. Podczas panelu specjalnego posłowie X kadencji spróbują odpowiedzieć na pytania dotyczące oceny przebiegu i skutków politycznych, gospodarczych oraz społecznych tamtych wydarzeń. Natomiast badacze zachowań wyborczych i mediów dokonają naukowej analizy i oceny wyborów oraz ich wielowymiarowych konsekwencji.
Konferencji towarzyszyć będzie wystawa plakatów wyborczych.
Źródło: https://www.facebook.com/events/1350032118485491/