Ojczyzna to ludzie – TY i Ja
Przełomowym wydarzeniem dla losów Polski i Europy Środkowo – Wschodniej były częściowo wolne wybory 4 czerwca 1989 roku. Przyczyniły się do upadku systemu komunistycznego i dały początek III RP. Obecnie obchodzimy 30 rocznicę tego wydarzenia, które zmieniło nasz kraj.
Dla upamiętnienia tego wydarzenia dzięki programowi Równać Szanse – 2018 Konkurs Specjalny „30 lat wolności 1989-2019”, ze środków Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności prowadzoną przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach zorganizowała 07.09.2019 r. w sali domu ludowego w Szebniach koncert, w którym udział wzięły dzieci i młodzież z terenu Gminy Jasło. Jako pierwszy na scenie wystąpił Igor Gacek, który zaśpiewał m.in. „Idzie dysc” i „Taki kraj”, następnie Zuzanna Gacek wykonała utwór pt. „Lipka”. Kolejny wykonawca Kamila Zawada zaśpiewała piosenkę pt. „Czerwone Jabłuszko”, Karolina Polak wykonała mi.in. utwór pt. „Mury” i „Kolęda Warszawska”, a Julia Rozmus zaśpiewała kilka utworów, z pośród których znalazły się także piosenki jej autorstwa.
W trakcie uroczystości wystąpili artyści z teatru Scena PRL.
Na zakończenie spotkania wystąpił zespół „POGÓRZANIE”, przedstawiając kulturę ojczystą i kresową.
W ramach zadania w czytelni Biblioteki została otwarta wystawa „A mury runą…”, którą można było zwiedzać do końca sierpnia. Odbyły się również spotkania integracyjne „Opowieści z tamtych lat” oraz edukacyjne warsztaty dla najmłodszych czytelników „Wehikuł czasu-podróż do lat 80-tych”.
Wystawa została przygotowana z materiałów i sprzętów przyniesionych przez młodzież do naszej Biblioteki. Możemy zobaczyć takie eksponaty jak: niezwykły rower, mundur milicyjny z lat 80-tych, aparat fotograficzny, publikacje związane z ruchem Solidarności, magnetofon szpulowy, projektor do wyświetlania bajek „Ania”, stare pieniądze, zabytkowy telefon, proporczyki oraz znaczki z tamtych lat.
9 października 2019 roku odbędą się gry terenowe szlakiem Solidarności Podkarpackiej oraz spotkania ze świadkami tamtych wydarzeń historycznych Solidarności 89. Podsumowanie konkursu plastycznego „30 lat wolności” i zakończenie projektu.
Link do nagrania z wydarzenia: https://www.youtube.com/watch?v=Y9nbhXshs1E&feature=youtu.be
Konkurs – do wygrania książka Wydawnictwa Krytyka Polityczna pt. „Niebo 1989”
We wsi Niebo położonej na Ziemi Lubuskiej wraz z kończącym się rokiem 1989 zapanował wielki entuzjazm. Wolność puka do drzwi, Ameryka wchodzi do telewizorów, łóżek i sklepów. Każdy z bohaterów znajduje cel i w każdym rodzą się aspiracje, które pchają ku nowej rzeczywistości.
Romek marzy o Murzynce, którą zobaczył w filmie porno, Zbyszek o prawdziwej miłości, Kaśka o byciu obrotną kapitalistką, Jadźka o uwolnieniu z konwenansów wspólnoty i życiu po swojemu, Andrzejek o wyrwaniu się z Nieba (w czym pomaga mu odkrycie, że zawsze był inny), podobnie jak Hanka, która idzie na studia dzięki wstawiennictwu dyrektora kopalni.
Jedynie tatko o niczym nie marzy. W jego świecie pojawiają się duchy, odżywają w nim wspomnienia z czasów wojny i strach, że po upadku komuny Niemcy przyjdą po swoje ziemie. W tle rozgrywa się wielka polityka. Drożyzna w sklepach, inflacja, bezrobocie i widmo krachu gospodarki majaczą na horyzoncie, ale atmosfera radości sprawia, że można dokonywać rzeczy wielkich i wszystko jest możliwe.
Powieść Marcina Teodorczyka inspirowana jest wspomnieniami z dzieciństwa z okresu transformacji. Jest swoistym rozliczeniem autora z przeszłością i wiejskim pochodzeniem, a równocześnie stanowi świetny portret bohaterów zmian ustrojowych z prowincji, których zapowiedzią są pirackie kasety wideo, rozluźnienie więzów z Kościołem i kradzione auta z Niemiec.
Więcej TUTAJ
Czytelmistrz 2020 „Wolność od deski do deski”
Konkurs „Czytelmistrz 2020” to konkurs czytelniczy kierowany do dorosłych mieszkańców całej Polski, którzy kochają książki. Jest autorskim pomysłem burmistrza Wieruszowa oraz dyrektora Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej. Jego celem jest promowanie i popularyzowanie czytelnictwa w ciekawy i niekonwencjonalny sposób, zdrowa rywalizacja i dobra zabawa.
Chcemy, by konkurs na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń gminy Wieruszów, a każda kolejna edycja była coraz ciekawsza i przyciągała coraz większe rzesze czytelników z najdalszych zakątków naszego kraju.
W pierwszej edycji hasło przewodnie konkursu brzmi „Wolność od deski do deski”. Temat przewodni wybrany został, by uczcić 30. rocznicę pierwszych, wolnych demokratycznych wyborów w Polsce, obalenie komunizmu w Polsce i wielu innych przemian, do których doszło w konsekwencji działań Polaków w 1989 roku.
Tematyka konkursu nawiązuje do ogólnie pojętej wolności. Słowo wolność ma ogromną moc i szerokie znaczenie– zupełnie jak proponowana lista książek konkursowych. Bogaty wachlarz tematyki, bohaterów i wydarzeń mają za zadanie nieść przekaz i symbolikę wolności. Poprzez taki dobór literatury konkursowej chcemy pokazać jak wiele twarzy, punktów widzenia i znaczenia ma wolność. Jak szeroko możemy rozumieć i dowolnie interpretować to słowo. Stąd właśnie wynika różnorodność doboru repertuaru konkursowego.
Zapraszamy Państwa do wspólnego celebrowania wolności poprzez udział w naszym konkursie. Wystarczy zapoznać się z regulaminem konkursowym, przeczytać książki z proponowanej Państwu listy i wysłać do nas swoje zgłoszenie.
Więcej TUTAJ
Konkurs plastyczny na plakat „Polska droga do demokracji 1989-2019”
Serdecznie zapraszamy uczniów klas 4-8 szkół podstawowych oraz szkół średnich do wzięcia udziału w konkursie upamiętniającym 30 rocznicę obrad Okrągłego Stołu oraz Pierwszych Wolnych Wyborów w powojennej Polsce.
Konkurs potrwa od 4 czerwca do 30 września.
Na zwycięzców czekają wspaniałe nagrody.
Więcej TUTAJ
„Do wolności” – 4 czerwca w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności
Śląskie Centrum Wolności i Solidarności zaprasza na obchody rocznicy 4 czerwca 1989 roku.
Program wydarzeń:
10.00 – Wojewódzki Konkurs Recytatorski „Do wolności – twórczość Jacka Kaczmarskiego”
17.00 – Wernisaż wystawy „Czerwiec wolności”
18.00 – Finał Akademii Wolontariatu – koncert zespołu „Tango Stan Quintet”

Więcej informacji TUTAJ
Ikona 30-lecia wybrana!
Mamy Ikonę 30-lecia! Mamy zdjęcie, które symbolizuje nasz polski niepokorny charakter, nasz opór, niezgodę na krzywdę i dążenie do zmieniania świata na lepszy. To symbol trzech dekad przemian w naszym kraju.
Obraz autorstwa Adama Lacha to opowieść o wolności, solidarności i niezależności. O sile i bezkompromisowości nas, Polaków. To również świadectwo rosnącego udziału kobiet w życiu publicznym w Polsce. Świetnie skomponowany kadr przywodzi na myśl słynny obraz francuskiego malarza Eugène’a Delacroix „Wolność wiodąca lud na barykady”. Młoda kobieta trzymająca flagę z napisem „Wolność” na zdjęciu Lacha wygląda niemal trójwymiarowo. Kiedy na nią patrzymy, jesteśmy pewni, że jest wolna i niezależna. Nie czuje jarzma, pod którym znajdowali się jej rodzice przed 1989 rokiem, jarzma ustroju totalitarnego, komunistycznego i cenzury.
Autor zdjęcia należy do tego samego pokolenia, co sfotografowana dziewczyna. Urodził się w 1983 roku. Cała jego edukacja i dorosłe życie to już wolna, solidarna, niezależna Polska.
Ikonę 30-lecia wyłoniło międzynarodowe jury w składzie: Bruno Barbey (Magnum Photos), Anna Brzezińska (Dom Spotkań z Historią), Kasia Madera (BBC World), Katarzyna Madoń-Mitzner (Dom Spotkań z Historią), Maciek Nabrdalik (VII Photo), Thomas Szlukovenyi (Thomson Reuters), Jarosław Włodarczyk (Press Club Polska).
Wyboru dokonano spośród 160 zdjęć zgłoszonych przez ponad 60 zawodowych fotografów.
Współorganizatorami konkursu „Ikona 30-lecia – wolność i solidarność” są Dom Spotkań z Historią i Press Club Polska. Konkurs odbywa się pod patronatem International Association of Press Clubs. Nagrodą dla Laureata jest 30 000 zł.
Źródło: http://ikona30lecia.pl/
Konkurs Działaj Lokalnie
Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo Drawy z Liderem Wałeckim” we współpracy z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce ogłasza Lokalny Konkurs Grantowy w ramach programu Działaj Lokalnie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Termin skłądania wniosków o dofinansowanie 23.05.2019 r.-23.06.2019 r.
W Lokalnym Konkursie Grantowym Działaj Lokalnie 2019 wspierane będą projekty, które inicjują współpracę mieszkańców na rzecz dobra wspólnego i które służą pobudzaniu aspiracji rozwojowych, poprawie jakości życia. W rezultacie podejmowane działania mają przyczyniać się do budowania lokalnego kapitału społecznego. Program jest prowadzony z myślą o organizacjach pozarządowych oraz grupach nieformalnych, które podejmują wspólny wysiłek, aby w ich społecznościach żyło się lepiej.
W ramach Konkursu przewidywane jest przyznanie dotacji na 3-6 miesięczne projekty, które:
• zakładają współdziałanie mieszkańców, dzięki któremu możliwe jest osiąganie celów o charakterze dobra wspólnego;
• wynikają z konkretnych potrzeb danej społeczności;
• mają jasno określony cel, dobrze zaplanowane działania, mierzalne rezultaty i rozsądne koszty realizacji;
• przewidują takie działania, które będą kierowane do określonej grupy odbiorców, a jednocześnie będą służyć całej społeczności;
• będą realizowane wspólnymi siłami mieszkańców i instytucji życia lokalnego – samorządów, przedsiębiorców i organizacji społecznych;
• będą umiejętnie i w sposób przemyślany angażowały zasoby lokalne – naturalne, społeczne, ludzkie i finansowe.
W 2019 roku zachęcamy do upamiętnienia 30 rocznicy przemian demokratycznych w Polsce. Ostatnie 30 lat radykalnie zmieniły sytuację w Polsce. Bezsprzeczne jest, że decyzja społeczeństwa polskiego w wyborach 4 czerwca 1989 roku dała impuls do zmian systemowych w naszym kraju: stworzenia suwerennego państwa prawa i gospodarki wolnorynkowej. Ostatnie 30 lat jest najdłuższym dla Polaków, od czasu rozbiorów, doświadczeniem Wolności i nieprzerwanego rozwoju gospodarczego. Rok 2019 to też rocznica 20 lat członkostwa w strukturach NATO i 15 lat w Unii Europejskiej.
W Konkursie nie będą finansowane działania akcyjne i jednorazowe wydarzenia (trwające krócej niż 3 miesiące). Od wnioskodawców oczekujemy nowych pomysłów, nowych ofert, które mogą być adaptacją działań podejmowanych przez inne środowiska lub zupełnie nową propozycją. Składane do Konkursu projekty mogą być rozwinięciem wcześniej podjętych działań.
W ramach Konkursu prowadzonego przez Stowarzyszenie LGD „Partnerstwo Drawy z Liderem Wałeckim” uruchomiona zostaje ścieżka tematyczna pod nazwą „Działaj Lokalnie – Naturalnie”. W ramach ścieżki tematycznej realizowane mogą być inicjatywy związane w szczególności z edukacją ekologiczną, w tym prawidłową segregacją odpadów, ochroną środowiska, przeciwdziałaniu zanieczyszczeniom. Wnioski składane w ramach ścieżki będą miały pierwszeństwo dofinansowania.
Organizacje oraz grupy nieformalne, które poszukują inspiracji do działania, mogą skorzystać z doświadczeń poprzednich grantobiorców Programu. „Działaj Lokalnie” to już ponad 10.400 zrealizowanych projektów w całej Polsce. Dotychczas dofinansowane inicjatywy opisane są na stronie http://dzialajlokalnie.pl/projekty, a także w publikacjach dostępnych do pobrania ze strony. Część ze zrealizowanych projektów to uniwersalne rozwiązania, które z powodzeniem mogą być zastosowane w każdej polskiej gminie, dlatego gorąco zachęcamy do odwiedzenia strony i zapoznania się z dobrymi praktykami Programu.
Pulę nagród finansowo wspierają gminy: Czaplinek, Drawsko Pomorskie, Kalisz Pomorski, Mirosławiec, Wierzchowo, Złocieniec oraz Powiat Drawski i Województwo Zachodniopomorskie
W konkursie mogą wziąć udział te organizacje i instytucje oraz grupy, które spełniają łącznie poniższe warunki:
1) mają siedzibę w gminach: Złocieniec, Drawsko Pomorskie, Czaplinek, Kalisz Pomorski, Wierzchowo, Drawno, Mirosławiec.
2) oraz planują prowadzić działania na terenie przynajmniej jednej z wymienionych gmin.
Źródło: http://www.partnerstwodrawy.pl/item/493-konkurs-dzialaj-lokalnie.html?fbclid=IwAR2pqEpxjZ7Fr-cKl_CQZotsselyqBj34kLG8sPHYhy5Har1htw-dy16Ats
Okrągły stół 1989-2019 – wernisaż
Wystawa pokonkursowa laureatów konkursu – studentów UAP w Kancelarii Prawnej PragmatIQ.
Kancelaria Prawna PragmatIQ dołącza do Poznań Art Week już po raz drugi jako przestrzeń site-specific. W ubiegłym roku mieliśmy okazję prezentować plakaty pod hasłem: „2018 Rokiem Praw Kobiet – w 100. rocznicę przyznania Polkom praw wyborczych”, tym razem prezentowane prace stanowić będą graficzną ilustrację idei „Okrągły stół 1989-2019”.
Okrągły Stół uważany jest za jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski, od którego rozpoczęły się zmiany ustrojowe Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i upadek komunizmu. Plakaty będą zatem podkreślać wagę i znaczenie tego wydarzenia dla obecnego ustroju Polski. Ważnym elementem przekazu ma być zarówno fakt historyczny jak i symbolika Okrągłego Stołu, który zapoczątkował pokojowe przejście do wolności i demokracji, poprzez spotkanie, na którym wszyscy są równi, starają się w zgodzie rozwiązywać spory i dochodzić do kompromisów bez rozlewu krwi.
Wystawa będzie efektem konkursu towarzyszącego jednej z prac semestralnych w II Pracowni Plakatu na Wydziale Grafiki i Komunikacji Wizualnej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, a podczas wernisażu ogłoszone zostaną wyniki i wręczone nagrody ufundowane przez Kancelarię Prawną PragmatIQ dla Laureatów konkursu.
Źródło: https://www.facebook.com/events/462896374516035/
Konkurs na plakat „Warszawa – Polska – Europa. Przemiany po 1989” dla grafików i studentów wyższych uczelni artystycznych
Zapraszamy do nadsyłania prac będących artystycznym i intelektualnym komentarzem wydarzeń 1989 roku i następujących po nich przemian politycznych, gospodarczych i społecznych w Polsce. Do udziału w konkursie zachęcamy grafików i studentów wyższych uczelni artystycznych.
Prosimy o zgłaszanie prac wydrukowanych na papierze o formacie B1 w trzech egzemplarzach. Do wydruków należy dołączyć pendrive z plikami graficznymi. Termin nadsyłania zgłoszeń to 28 maja 2019 roku, do godz. 15.00.
Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 13 czerwca 2019 roku. Nagrodzone oraz wybrane przez jury prace prezentowane będą na wystawie pokonkursowej, która otwarta zostanie w czerwcu 2019 roku w Muzeum Warszawy oraz w przestrzeni miejskiej.
Źródło: https://muzeumwarszawy.pl/konkursprzemiany1989/?fbclid=IwAR3cVU9AfWTx-NKOjatRFpa0MyirECZx7smxppR2zJtfFdw6wcBG3QZggR4
1989IKONA30LECIA2019
Międzynarodowy konkurs „Ikona 30-lecia – wolność i solidarność” #ikona30
Szukamy fotograficznej „Ikony 30-lecia”
W tym roku obchodzimy 30-lecie przełomu 89 roku w Polsce. Wspólnie z fotografami szukamy obrazu, który stanie się symbolem tych trzech dekad przemian.
Zdjęcie-ikona może dotyczyć pojedynczego wydarzenia, procesu społecznego, osoby lub grupy osób, przestrzeni, architektury czy kultury. Chcemy znaleźć symboliczne ujęcie tych przemian.
Zapraszamy do tej podróży fotografów z Polski i z zagranicy, agencje fotograficzne, a także spadkobierców autorów, którzy już odeszli. Wiemy, że wymagać to będzie często żmudnej pracy, przejrzenia archiwów i być może nawet odkrycia zdjęcia dotąd niepublikowanego. Naszym celem jest, by na końcu tej drogi została wybrana ikona, która stanie się także impulsem do dyskusji o najnowszej historii.
Ikonę 30-lecia wyłoni międzynarodowe jury. Nagrodą dla laureata jest 30 000 zł oraz polska i międzynarodowa promocja zdjęcia.
Współorganizatorami konkursu są Dom Spotkań z Historią i Press Club Polska. Konkurs „Ikona 30-lecia” odbywa się pod patronatem International Association of Press Clubs (IAPC).
Źródło: http://ikona30lecia.pl/