„Nasza droga do wolności” – wystawa w Collegium Maius i Bibliotece Głównej
Biblioteka Główna UO zaprasza do obejrzenia wyjątkowej wystawy przygotowanej wraz z Archiwum Państwowym w Opolu z okazji 30. rocznicy wyborów do Sejmu i Senatu 4 czerwca 1989 r.
„Nasza droga do wolności” to sentymentalna podróż trzy dekady wstecz, do pierwszych po II wojnie światowej, częściowo wolnych wyborów parlamentarnych. Materiały wykorzystane do przygotowania tej bardzo ciekawej ekspozycji pochodzą ze zbiorów Biblioteki Głównej (w szczególności ze spuścizny Jana Całki – legendarnego działacza m.in. NSZZ „Solidarność” Śląska Opolskiego) oraz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Autorzy wystawy zaczerpnęli także z prywatnej dokumentacji Zbigniewa Bereszyńskiego i Jerzego Stemplewskiego, która jest w posiadaniu Archiwum Państwowego w Opolu.
Na wystawie zaprezentowano artykuły z historycznych już wydań „Trybuny Ludu”, „Gazety Wyborczej” czy „Trybuny Opolskiej”, unikatowe wydawnictwa podziemne, ulotki, „cegiełki”, listy i komunikaty liderów „Solidarności”, zdjęcia z przedwyborczych pochodów ulicami Opola, prezentacje kandydatów do Sejmu i Senatu z naszego regionu – dla każdego z odwiedzających będzie to wartościowa, pełna wzruszeń lekcja prawdziwej historii.
Wystawę, która miała swoją premierę w ramach pikniku naukowego XVII Opolskiego Festiwalu Nauki można obejrzeć w holu Biblioteki Głównej UO przy ul. Strzelców Bytomskich 2 oraz na I piętrze Collegium Maius do końca czerwca br.
Więcej TUTAJ
Karaoke WOLNOŚCI w Piwiarni Staromiejskiej w Opolu
Z okazji 30 rocznicy wyborów parlamentarnych 4 czerwca 1989 w Piwiarni Staromiejskiej odbędzie się karaoke!
4 czerwca w Opolu będzie można wspólnie zaśpiewać utwory wolnościowych i związanych z Polską.
„Opole 89. Moja droga do wolności”
31 maja 2019 w Opolu prawie 300 osób uczestniczyło w grach i zabawach miejskich przygotowanych przez Archiwum Państwowe. Wydarzenie odbywało się w pod patronatem Biura Programu Niepodległa.
Więcej informacji znajdziecie TUTAJ.