Święto Wolności
4 czerwca zapraszamy na obchody 30-tej rocznicy wyborów z 1989 roku, które odbędą się na Placu Konstytucji 4 w Warsztacie Warszawskim.
9:30-11:30 Warsztat dla starszych i młodzieży
Temat: Porozmawiajmy o Wolności!
Chcemy rozmawiać o tym co działo się w Polsce 30 lat temu, jakie problemy z wolnością mamy dziś i co nas czeka w perspektywie kolejnych 30 lat. Udział zapowiedziała uczestniczka Powstania Warszawskiego – Pani Wanda Traczyk-Stawska, pseudonim „Pączek”.
Warsztat poprowadzą: Marta Zawilińska, Sylwia Grochowska i Jacek Michałowski (Inicjatywa 30. Rok Wolności)
12.00 Odśpiewanie Hymnu Reczpospolitej Polskiej
12:15-14:15 Debata ideowa młodych think tanków
Temat: Wolność wczoraj, dziś, jutro?
Samorządność, demokracja, prawa człowieka, otwarcie na zachód, wolny rynek to postulaty, które na sztandarach miało pokolenie Solidarności w latach 80-tych. Czy te wartości są nadal aktualne? Czy udało się je zrealizować? Debatować o tym będą, z perspektywy 30-stu lat od przełomowych wyborów z 4 czerwca 1989 roku, przedstawiciele młodych think tanków, reprezentujący różne oblicza ideowe.
Prowadzący debatę: Mateusz Luft (Kontakt)
Uczestnicy debaty:
Helena Anna Jedrzejczak (Kultura Liberalna)
Karolina Zioło-Pużuk (Centrum im. Daszyńskiego)
Jakub Majmurek (Krytyka Polityczna)
Piotr Trudnowski (Klub Jagielloński)
15:00-17:00 Panel dyskusyjny o przyszłości.
Temat: Warszawa, Polska, Europa – 4 czerwca 2049 rok?
Jak zmieni się Europa i Polska za 30 lat? Czy Unia Europejska zamieni się w superpaństwo, czy też przepoczwarzy się rywalizujące ze sobą kraje?
Prowadzący panel: red. Roman Imielski (Gazeta Wyborcza)
Uczestnicy:
Paweł Rabiej, Wiceprezydent Warszawy
Sylwia Gregorczyk-Abram, Wolne Sądy
Karolina Zbytniewska, EURACTIV.pl
Tomasz Słomka, Uniwersytet Warszawski
18:30-20.00 Toast za Wolność (Projekt:Polska)
20:00-21:30 Koncert miejski na Pl. Defilad (Dom Spotkań z Historią)
Wieczorem odbędą się Potańcówki Wolności w całym mieście i nie tylko!
patrz: https://rokwolnosci.pl/potancowki-wolnosci/ lub na FB @zatanczymy
Projekt koordynują: Ada Bieniek i Marta Zawiślińska (Inicjatywa 30. Rok Wolności)
RAZEM89 w Tarnobrzegu
Tak jak 10 lat temu w Tarnobrzegu wraz z uczniami szkół średnich zorganizowane były obchody rocznicy 89 roku (gra miejska i panele dyskusyjne), tak i w tym roku chcemy powtórzyć to wydarzenie z kolejnym pokoleniem młodych ludzi.
Zaproszeni są: szkoły średnie, Prezydenta miasta, Młodzieżowa Rada Miasta i NGO.
Program ramowy:
Poniedziałek, 3 czerwca, godz. 10:00 – 14 :00
Panel dyskusyjny (Prezydent miasta, zaproszony gość, przedstawiciel młodzieży).
Gra miejska dla młodzieży szkół średnich o wydarzeniach 1989 r.
Okolicznościowa publikacja.