Dzień Wolności i Solidarności im. Tadeusza Jedynaka w Żorach

W sobotę 29.06 odbędzie się Dzień Wolności i Solidarności im. Tadeusza Jedynaka w Żorach, czyli wspólne świętowanie 30-lecia przemian wolnościowych w Polsce zainicjowanych obradami Okrągłego Stołu i wyborami 4 czerwca 1989 r. oraz jubileuszu powstań śląskich.

Impreza będzie podzielona na 2 części, pierwsza czyli ta oficjalna rozpocznie się mszą świętą w intencji Tadeusza Jedynaka patrona festiwalu, a zakończy oficjalnym przemarszem z udziałem Wojska Polskiego z Rynku do Parku Cegielnia.

Druga część będzie miała miejsce w Parku Cegielnia, gdzie pojawi się wiele atrakcji sportowych przygotowanych przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Na scenie wystąpi kabaret Marcina Dańca oraz gwiazdy polskiej muzyki rockowej – Opozycja, Oddział Zamknięty, Luxtorpera.

Szczegółowy program:

I Część
13:00 Msza święta w intencji  Tadeusza Jedynaka  w Kościele pw. Świętych Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach
14:00 spektakl teatralny z elementami rekonstrukcji historycznej z okazji 100-lecia I Powstania Śląskiego – Rynek
15:00 Przemarsz z udziałem Wojska Polskiego z Rynku do Parku Cegielnia

II Część – Park Cegielnia
13:00 Żorski Rekreacyjny Rajd Rowerowy
16:00 Kabaret MARCINA DAŃCA
17:00 Oficjalne otwarcie Pikniku
17:30 OPOZYCJA
18:30 ODDZIAŁ ZAMKNIĘTY
20:00 LUXTORPEDA

Więcej TUTAJ

Święto Wolności i Solidarności #obchodygdansk

Trzydzieści lat temu, 4 czerwca, odbyły się w Polsce pierwsze częściowo wolne wybory. Zwyciężyła demokracja i narodziło się społeczeństwo obywatelskie – świadome, aktywne i solidarne.

Chcemy świętować ten czas – być razem. Przed nami m.in. wspólne świąteczne śniadanie, debaty, warsztaty, koncerty, spotkania autorskie i projekcje filmowe, będziemy czytać bajki i poezję. Przyjazd zapowiedzieli m.in. uczestnicy obrad Okrągłego Stołu, kandydaci na posłów i senatorów podczas czerwcowych wyborów w 1989 roku, ale też aktywiści organizacji pozarządowych.

Naszym zamierzeniem jest, aby to święto obejmowało swoim zasięgiem nie tylko cały Gdańsk, ale również wszystkie polskie miasta. Aby miało jak najbardziej oddolny i wspólnotowy charakter, aby świętowanie odbywało się wszędzie, blisko każdego z nas, w sposób spontaniczny i radosny, włączający wszystkich Polaków. Dlatego też pragniemy zaprosić Państwa do włączenia się w obchody święta 4 czerwca. Demokracja to wspólna sprawa, a trzydzieści lat wolności to sukces nas wszystkich. Zapraszamy do Gdańska!

DATY: 1–11 czerwca 2019

PROGRAM GŁÓWNY:

Koncerty główne | Plac Zebrań Ludowych #obchodygdansk

Okrągły stół | przy fontannach ECS #obchodygdansk

Strefa Społeczna | przy Sali BHP #obchodygdansk

Piknik sąsiedzki | Skwer Świętopełka #obchodygdansk

Wystawa stała | ECS #obchodygdansk

Czytelnia Wolności | Plac Kobzdeja #obchodygdansk

Symfonia Szacunku | Ogród Zimowy ECS #obchodygdansk

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:

✦ Koncert Nagrobki | NOMUS Nowe Muzeum Sztuki w Gdańsku
✦ Łąka wolności przed Hotelem Gryf
✦ Oddaj głos | instalacja artystyczna Nadbałtyckie Centrum Kultury
✦ Budowanie wspólnoty. Gdańsk Pawła Adamowicza | wystawa Muzeum Gdańska
Kino Żak / Polskie kino przełomu / 31 maja – 6 czerwca 2019
✦ Miasto i sztuka | outdoorowa kampania społeczna Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia
Michał Szlaga – Fotografowałem polskiego króla – wernisaż
Bakalie Wolności – Edycja specjalna

DOKŁADNY PROGRAM OBCHODÓW http://2019gdansk.pl

Piknik Wolności

Łódzki Piknik Wolności to wydarzenie plenerowe, otwarte dla wszystkich mieszkańców miasta.

Zapraszamy do świętowania w swobodnej, piknikowej, radosnej atmosferze.

Upamiętnieniu historycznych wyborów 4 czerwca służyć będzie wystawa druków z okresu opozycji 1970 – 1980 (przygotowana we współpracy ze Stowarzyszeniem Klub Pozytywnej Wyobraźni, zrzeszającym członków byłej opozycji antykomunistycznej w Łodzi), a także konkurs z wiedzy o wyborach 1989 r. dla uczestników w różnym wieku.

Podczas pikniku przewidziana jest też wystawa prac Andrzeja Pągowskiego oraz występy zespołów i artystów z lokalnych ośrodków kultury.

Organizatorzy zaplanowali grę miejską nawiązującą do święta, warsztaty plastyczne i rękodzielnicze oraz konkurs plastyczny dla najmłodszych uczestników.

Piknik jest otwarty dla wszystkich mieszkańców oraz organizacji pragnących świętować wspólnie tę ważną datę.

Piknik Wolności odbędzie się w niedzielę 2 czerwca w pasażu Rubinsteina w Łodzi, w godzinach 11-17.

Rok Wolności
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.