Inicjatywa Rok Wolności zaprasza na warsztaty „Wolność – Samorządność – Solidarność”!
W tym roku kontynuujemy Inicjatywę 30. Rok Wolności (www.rokwolnosci.pl) i działamy w ramach Koalicji Rok Samorządności (www.roksamorzadnosci.pl). Dlatego rozpoczęliśmy cykl warsztatów „Wolność – Samorządność – Solidarność”, w trakcie których chcemy się wzajemnie uczyć jak dziś można rozumieć te wartości i jak na ich kanwie budować przyszłość kolejnych pokoleń.
W zeszłym roku zajmowaliśmy się głównie promowaniem wiedzy i informacji dotyczących przemian, które zaszły w Polsce w ciągu minionych 30 lat. W tym roku skupimy się na rozmowach o przyszłości i na edukacji.
Przypadające na ten rok rocznice rożnych wydarzeń sprzed 30 lat (powstanie samorządów), a nawet 40 lat (powstanie Solidarności), są dla nas pretekstem żeby porozmawiać z młodymi ludźmi o wartościach, które były i są ważne dla społeczeństwa: wolność, samorządność, solidarność.
Rozpoczęliśmy cykl warsztatów pt. „Wolność – Samorządność – Solidarność”, których adresatami są licealiści i ich nauczyciele oraz studenci. Naszym celem jest rozbudzenie zaangażowania młodych uczestników warsztatów o aktywność obywatelską na rzecz środowiska lokalnego, samorządności w swoim najbliższym otoczeniu, a także korzystania z prawa wyborczego. Warsztaty mają też za zadanie przygotowanie nauczycieli i przyszłych nauczycieli (aktualnych studentów) do bycia mentorami wobec uczniów i pracy z nimi metodami interaktywnymi, w duchu wartości społeczeństwa demokratycznego.
Ze względu na sytuację w kraju, przez najbliższe dwa miesiące warsztaty prowadzić będziemy za pośrednictwem internetu. W związku z tym zostały one podzielone na trzy części: pierwsze spotkanie (2 godziny); „praca domowa” w podgrupach (w ciągu 3 dni); drugie spotkanie (2 godziny).Szukamy 12-16 osobowych grup licealistów wraz z nauczycielem/ami, chętnych do udziału w naszych warsztatach w maju i w czerwcu. Prosimy o kontakt na: rokwolnosci@gmail.com, na Facebooku (https://www.facebook.com/rokwolnosci/) lub telefonicznie (tel. 721 800 888).
Wyzwolić Kapitał Obywatelski
Na terenie gminy Radzanowo tzw. III sektor rozwija się bardzo dynamicznie. Inicjatywy oddolne znajdują pomoc finansową i organizacyjną lokalnego samorządu. Obok prężnie działających stowarzyszeń rejestrowych działają stowarzyszenia zwykłe, jednostki OSP, czy kluby sportowe. W wielu mniejszych miejscowościach coraz częściej społeczność chce działać wokół świetlic wiejskich, podejmuje inicjatywy na rzecz poprawy warunków życia, włącza się aktywnie w przedsięwzięcia gminne jako reprezentacja własnego sołectwa. To zjawiska, które naocznie potwierdzają, że samorządność i ekonomia społeczna są najskuteczniej rozwiniętymi gałęziami polskiej demokracji.
Trzydziesta rocznica pierwszych prawie wolnych wyborów do sejmu i w pełni wolnych do senatu 4 czerwca 1989 r. stała się okazją, by zorganizować spotkanie konsultacje pt. „WYZWOLIĆ KAPITAŁ OBYWATELSKI”. Adresatami panelowych wystąpień byli sołtysi i rady sołeckie, nieformalne grupy inicjatywne, przedstawiciele stowarzyszeń i osoby, które rozważają założenie kół gospodyń wiejskich.
W rolę prelegentów wcielili się specjaliści: Urszula Wojtalewicz i Anna Sulkowska (Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Wojewódzkim Urzędzie Pracy), Małgorzata Kuczyńska (Urząd Skarbowy w Płocku Pierwszy Dział Czynności Analitycznych i Sprawdzających), Dorota Chętka i Piotr Michalik (Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego) oraz Iwona Marczak (Fundacja „Fundusz Lokalny Ziemi Płockiej – Młodzi Razem”). Gościem specjalnym wydarzenia był Sylwester Ziemkiewicz Wójt Gminy Radzanowo, który przybliżył działania podejmowane przez Gminę Radzanowo na rzecz organizacji pozarządowych i inicjatyw oddolnych.
Wiele praktycznych porad prawnych, porównanie różnych form prowadzenia działalności, wyzwania i możliwości rozwoju, sposoby pozyskiwania środków pieniężnych oraz księgowość i sprawozdawczość, a także własne doświadczenia i dobre praktyki to aspekty, którym poświęcone były dzisiejsze konsultacje.
Wydarzenie sfinansowane ze środków Starostwo Powiatowe w Płocku w ramach projektu „W duszy gra… Solidarność”