Inicjatywa Rok Wolności zaprasza na warsztaty „Wolność – Samorządność – Solidarność”!
W tym roku kontynuujemy Inicjatywę 30. Rok Wolności (www.rokwolnosci.pl) i działamy w ramach Koalicji Rok Samorządności (www.roksamorzadnosci.pl). Dlatego rozpoczęliśmy cykl warsztatów „Wolność – Samorządność – Solidarność”, w trakcie których chcemy się wzajemnie uczyć jak dziś można rozumieć te wartości i jak na ich kanwie budować przyszłość kolejnych pokoleń.
W zeszłym roku zajmowaliśmy się głównie promowaniem wiedzy i informacji dotyczących przemian, które zaszły w Polsce w ciągu minionych 30 lat. W tym roku skupimy się na rozmowach o przyszłości i na edukacji.
Przypadające na ten rok rocznice rożnych wydarzeń sprzed 30 lat (powstanie samorządów), a nawet 40 lat (powstanie Solidarności), są dla nas pretekstem żeby porozmawiać z młodymi ludźmi o wartościach, które były i są ważne dla społeczeństwa: wolność, samorządność, solidarność.
Rozpoczęliśmy cykl warsztatów pt. „Wolność – Samorządność – Solidarność”, których adresatami są licealiści i ich nauczyciele oraz studenci. Naszym celem jest rozbudzenie zaangażowania młodych uczestników warsztatów o aktywność obywatelską na rzecz środowiska lokalnego, samorządności w swoim najbliższym otoczeniu, a także korzystania z prawa wyborczego. Warsztaty mają też za zadanie przygotowanie nauczycieli i przyszłych nauczycieli (aktualnych studentów) do bycia mentorami wobec uczniów i pracy z nimi metodami interaktywnymi, w duchu wartości społeczeństwa demokratycznego.
Ze względu na sytuację w kraju, przez najbliższe dwa miesiące warsztaty prowadzić będziemy za pośrednictwem internetu. W związku z tym zostały one podzielone na trzy części: pierwsze spotkanie (2 godziny); „praca domowa” w podgrupach (w ciągu 3 dni); drugie spotkanie (2 godziny).Szukamy 12-16 osobowych grup licealistów wraz z nauczycielem/ami, chętnych do udziału w naszych warsztatach w maju i w czerwcu. Prosimy o kontakt na: rokwolnosci@gmail.com, na Facebooku (https://www.facebook.com/rokwolnosci/) lub telefonicznie (tel. 721 800 888).
Ostatni przełom – rok 1989 w Polsce
Dyskusja panelowa w 30. rocznicę zwycięstwa Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w wyborach parlamentarnych, w której udział wzięli: prof. dr hab. Wojciech Morawski, dr hab. prof. SGH Jacek Luszniewicz oraz dr Łukasz Dwilewicz. Spotkanie poprowadził dr hab. Andrzej Zawistowski.
4 czerwca 1989 r. w PRL odbyła się pierwsza tura częściowo wolnych wyborów parlamentarnych. Częściowo wolnych – bo demokratyczne były jedynie wybory do Senatu. Do Sejmu, czyli izby niższej parlamentu, wybory wolne dotyczyły jedynie 35 procent miejsc.
Już wyniki pierwszej tury pokazały miażdżącą przewagę kandydatów „Solidarności”. Druga tura wyborów, która odbyła się 18 czerwca, przypieczętowała zwycięstwo. Opozycja wzięła niemal wszystkie dostępne mandaty. Tylko jeden kandydat wystawiony przez „Solidarność” nie zdobył miejsca w Senacie. Czerwiec 1989 r. był ostatnim z przełomowych wydarzeń historii PRL. Zaczął się nowy etap w dziejach Polski.
30 lat po tych wydarzeniach, chcieliśmy do nich powrócić. Co wydarzyło się 4 i 18 czerwca 1989 r.? Co doprowadziło do przełomu? Jaki były jego echa na świecie? Na te i inne pytania starali się odpowiedzieć pracownicy Katedry Historii Gospodarczej i Społecznej SGH. Słuchaczami dyskusji i uczestnikami dyskusji byli zarówno pracownicy naukowi SGH, jak też studenci wszystkich typów studiów.
O sztuce rządzenia – czy Solidarność była gotowa? 4 czerwca 1989
Już 4 czerwca 2019 r. zapraszamy na wyjątkowy wykład Zbigniewa Bujaka – legendy Solidarności i jednocześnie naszego Absolwenta.
Uczestnik wydarzeń sprzed 30 lat opowie o tym czy Solidarność była gotowa wziąć współodpowiedzialność za losy Państwa.

Szczegóły http://bit.ly/2K854Bc
Wystawa w Oleśnicy „30 lat WOLNOŚCI – 4 czerwca 1989 – 4 czerwca 2019”
W oleśnickim Rynku można oglądać wystawę „30 lat WOLNOŚCI – 4 czerwca 1989 – 4 czerwca 2019”. Jest ona poświęcona pierwszym w historii Polski po II wojnie światowej częściowo wolnym wyborom.
Przedstawiciele niedemokratycznych władz komunistycznych Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej zagwarantowali w wyniku uzgodnień przy Okrągłym Stole rządzącej „koalicji” obejmującej Polską Zjednoczoną Partię Robotniczą i jej satelitów, obsadę co najmniej 65% miejsc w Sejmie. Walka opozostałe mandaty poselskie i wszystkie senatorskie miała charakter otwarty i demokratyczny.
Wybory zakończyły się zdecydowanym zwycięstwem opozycji solidarnościowej zorganizowanej wokół Komitetów Obywatelskich przy Lechu Wałęsie. Kandydaci wspierani przez KO zdobyli wszystkie mandaty przeznaczone dla bezpartyjnych, a także 99 na 100 miejsc w Senacie. W wyniku wyborów Polska stała się pierwszym państwem tzw. Bloku Wschodniego, w którym opozycja demokratyczna uzyskała realny wpływ na sprawowanie władzy. Wybory te są uznawane za moment przełomowy dla procesu transformacji systemowej w Polsce.
Głosowania w niedemokratycznej, powojennej Polsce, określane mianem wyborów, odbywały się regularnie, lecz miały charakter fasadowy. Od 1947 ich stałym elementem było fałszowanie wyników na korzyść komunistycznej władzy, jak również brak rzeczywistej wolności w dokonywaniu aktu wyborczego. Oficjalne wyniki przeprowadzanych „wyborów” ogłaszały miażdżące zwycięstwa obozu komunistów przy niemal pełnej frekwencji.
7 kwietnia 1989 Sejm PRL przyjął ordynacje wyborcze do Sejmu i Senatu. 13 kwietnia 1989 Rada Państwa podjęła uchwałę o zarządzeniu wyborów do obu izb parlamentu na 4 i 18 czerwca 1989.
17 kwietnia 1989 roku Sąd Najwyższy ponownie zarejestrował Niezależny Samorządowy Związek Zawodowy Solidarność. 13 kwietnia 1989 roku Rada Państwa podjęła uchwałę o powołaniu Państwowej Komisji Wyborczej, w skład której weszli również przedstawiciele KO. PKW stała się w konsekwencji pierwszym w Polsce organem państwowym o pluralistycznym składzie członków.