Ostatni przełom – rok 1989 w Polsce
Dyskusja panelowa w 30. rocznicę zwycięstwa Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w wyborach parlamentarnych, w której udział wzięli: prof. dr hab. Wojciech Morawski, dr hab. prof. SGH Jacek Luszniewicz oraz dr Łukasz Dwilewicz. Spotkanie poprowadził dr hab. Andrzej Zawistowski.
4 czerwca 1989 r. w PRL odbyła się pierwsza tura częściowo wolnych wyborów parlamentarnych. Częściowo wolnych – bo demokratyczne były jedynie wybory do Senatu. Do Sejmu, czyli izby niższej parlamentu, wybory wolne dotyczyły jedynie 35 procent miejsc.
Już wyniki pierwszej tury pokazały miażdżącą przewagę kandydatów „Solidarności”. Druga tura wyborów, która odbyła się 18 czerwca, przypieczętowała zwycięstwo. Opozycja wzięła niemal wszystkie dostępne mandaty. Tylko jeden kandydat wystawiony przez „Solidarność” nie zdobył miejsca w Senacie. Czerwiec 1989 r. był ostatnim z przełomowych wydarzeń historii PRL. Zaczął się nowy etap w dziejach Polski.
30 lat po tych wydarzeniach, chcieliśmy do nich powrócić. Co wydarzyło się 4 i 18 czerwca 1989 r.? Co doprowadziło do przełomu? Jaki były jego echa na świecie? Na te i inne pytania starali się odpowiedzieć pracownicy Katedry Historii Gospodarczej i Społecznej SGH. Słuchaczami dyskusji i uczestnikami dyskusji byli zarówno pracownicy naukowi SGH, jak też studenci wszystkich typów studiów.
W obronie godności i wolności 1918 – 1956
Instytutu Nauk Historycznych UKSW zaprasza do wzięcia udziału w konferencji pt. „Od niepodległości do niepodległości 1795 – 1918 – 1989: W obronie godności i wolności 1918 – 1956”, która odbędzie się 24 października 2019r.
Tematyka konferencji dotyczyć będzie działań jednostek, a także całego narodu, w obronie polskiej państwowości i kultury przed licznymi zagrożeniami z lat 1918-1956. Chcemy ukazać postacie, które oddały dla sprawy polskiej wszystko co najcenniejsze – życie; a także te, które poddały się wrogowi, przyjmując jego warunki. Chcemy ukazać całe spektrum postaci, jak również ich stosunek do panującego niebezpieczeństwa.
Planujemy podzielić obrady konferencyjne na pięć paneli. W każdym panelu będzie uczestniczył ekspert (pracownik INH UKSW) pełniący funkcję opiniotwórczą. Ocena merytoryczna referatów odbywać się będzie pod koniec każdego panelu. Ekspertami będą prof. Wiesław Jan Wysocki, prof. Janusz Odziemkowski, ks. prof. Dominik Zamiatała oraz prof. Jan Żaryn.
Każdy referat powinien poruszać wskazaną w tytule tematykę i trwać ok. 15 minut. Na Państwa abstrakty czekamy do 11 października b.r. Prosimy wysyłać je na adres e-mail: konferencja.niepodleglosc@gmail.com. Zgłoszenia powinny zawierać: dane osoby zgłaszającej (imię, nazwisko, kierunek, uczelnia, adres e-mail do kontaktu), afiliację, temat wystąpienia i abstrakt do 10 000 znaków (wraz ze spacjami) oraz podaną bibliografią z wykazanymi źródłami.
Więcej TUTAJ
III RP na wesoło, czyli skandale, alkohol, nierząd oraz polityka
4 czerwca 1989 r. to niewątpliwie jedna z najważniejszych dat w historii najnowszej Polski. Odbyły się wtedy pierwsze po II wojnie światowej częściowo wolne wybory do Parlamentu.Tego dnia – jak pisał prof. Antoni Dudek – „miliony Polaków zadały przy pomocy kartki wyborczej śmiertelny cios komunistycznej dyktaturze”.
Z kolei Lech Wałęsa pisał: „W pierwszą niedzielę czerwca 1989 zmieniło się wiele. 4 czerwca w “samo południe” wybraliśmy nową Polskę. Komuniści dostali czerwoną kartkę. Tym razem ten kolor nie mógł ich cieszyć. W zasadzie zostali wyrzuceni z boiska.’’
Polityk brytyjski i mąż stanu, Winston Churchill, w Izbie Gmin w 1947 r. wypowiedział jakże proste lecz głębokie i prawdziwe słowa: „Wiele systemów rządów zostało wypróbowanych i wiele będzie wypróbowanych w tym świecie grzechu i niedoli. Nikt nie udaje, że demokracja jest doskonała lub wszechwiedząca. W rzeczywistości stwierdzić trzeba, że demokracja jest najgorszą formą rządu, jeśli nie liczyć wszystkich innych form, których próbowano od czasu do czasu.’’
Zapraszamy na wykład III RP na wesoło, czyli skandale, alkohol, nierząd oraz polityka, który przypomni nam, co takiego zrobili politycy w Polsce, że główne instytucje władzy w państwie, Sejm, Senat i rząd, od lat budzą najmniej zaufania w społeczeństwie .
W ten wyjątkowy wieczór dokonamy rzeczy niemożliwej. Otóż udowodnimy, że polityka nie tylko może nie dzielić ale przede wszystkim łączyć Polaków.
Zapraszamy zatem wszystkich, zarówno zachwyconych jak i załamanych wynikiem ostatnich wyborów do Parlamentu Europejskiego. Również tych uczulonych na polityków i ‘’niebiorących udziału w tym cyrku”. Gwarantujemy Wam świetną zabawę i wieczór pełen łez (oczywiście ze śmiechu).
Podczas tego spotkania prześledzimy historię wyborów prezydenckich, parlamentarnych i samorządowych w III RP z kompletnie innej strony. Usłyszycie o freakach, zaskakujących kandydatach, dziwnych partiach i szokujących kampaniach wyborczych. Poznacie niedoszłych prezydentów Polski: Stana Tymińskiego i jego tajemniczą, czarną teczkę, Kazimierza Piotrowicza leczącego Polaków wkładkami do butów oraz Grzegorza Brauna, na którego głosować zachęcał podobno sam Jezus Chrystus i wielu innych.
Usłyszycie m.in. o takich ugrupowaniach politycznych jak: Partia Ćwoków, Partia Łysych, Polska Partia Erotyczna, Polska Partia Przyjaciół Piwa, Polska Partia Posiadaczy Magnetowidów, Sztandar Matki Boskiej Licheńskiej Bolesnej Królowej Polski, Partia Czubków Polskich.
Nie zabraknie oczywiście też crème de la crème polskiej polityki, czyli sekskandali, alkoholowych wyczynów polskich polityków oraz pikantnych fragmentów pamiętnika Anastazji Potockiej.
Na koniec zaprosimy Was na przegląd filmowy żenujących spotów wyborczych oraz ciekawych kronik filmowych i dokumentów obrazujących tamte szalone wydarzenia.
Państwo polskie po trzydziestu latach – ewolucja ustroju
W czerwcu 2019 roku mija 30 lat od wyborów 4 czerwca 1989 roku. Zapoczątkowały one przełom ustrojowy w bloku sowieckim, w tym w Polsce.
Jest to dogodny moment, by dokonać bilansu transformacyjnych sukcesów i porażek. Celem konferencji jest dokonanie oceny stanu polskiego państwa z „lotu ptaka”, z naciskiem na dziedziny rozstrzygające o jakości rządów, mające znaczący wpływ na życie obywateli i rozwój gospodarki.
O przedstawienie referatów w poszczególnych sesjach poprosiliśmy uczonych o znaczącym dorobku akademickim.
Na dwudniową konferencję złoży się osiem sesji. Każda zawiera dwie dwudziestominutowe prezentacje oraz część dyskusyjną. Konferencję otworząsesje obejmujące stan władzy sądowniczej, ustawodawczej (legislacja), i władzy wykonawczej (administracja). Następne sesje będą poświęcone: samorządowi regionalnemu i lokalnemu, partiom i ruchom politycznym, oraz przemianom ustroju społeczno-gospodarczego.
Wystawa oryginalnych plakatów „Solidarności” z 1989 roku
Z okazji trzydziestej rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989 roku, od dnia 5 czerwca, w przestrzeni Muzeum Życia w PRL ( ul. Piękna 28/34, Warszawa), dostępna będzie niezwykła wystawa oryginalnych plakatów „Solidarności” z 1989 roku.
„Wieczorem będą świetne plakaty prosto z Paryża”. Tak prof. Bronisław Geremek zachęcał 3 czerwca 1989 roku przedstawicieli grup plakatowych do odbioru tajemniczej przesyłki, która lada moment miała dotrzeć prosto z lotniska. Około godziny 20, na schodach klatki wejściowej przy ul.Fredry 6, gdzie mieściła się siedziba Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” rozsypał się rulon z plakatami, które prof. Bronisław Geremek z entuzjazmem rozdzielał czekającym. „Czas na rozklejanie macie tylko do 24.00, nie dajmy im pretekstu”- rzucił na odchodne. To był początek pojawienia się słynnych plakatów „W samo południe 4 czerwca 1989” projektu Tomasza Sarneckiego w Warszawie. Autor wspominał po latach ten moment: „W słoneczną, niedzielną, piękną pogodę, w samo południe 4 czerwca na ulice stolicy Polski zawitał Gary Cooper Solidarności – jedyny sprawiedliwy, który podobnie jak w filmie z 1952 roku postanowił przywrócić mieszkańcom miasta wolność, a uzurpatorom wymierzyć sprawiedliwość”. W trakcie tej najdłuższej nocy plakatowania w ramach akcji wyborczej dochodziło do niebezpiecznych sytuacji. Służba Bezpieczeństwa jeździła dużymi fiatami za uczestnikami akcji plakatowej i natychmiast zrywała te świeżo naklejone. To był wyścig z czasem i ucieczka przed opiekunami Służby Bezpieczeństwa, a przede wszystkim strach przed konfrontacją.
Plakat projektu Tomasza Sarneckiego stał się symbolem wyborów 4 czerwca ’89, a po latach został uznany za jeden ze 100 najważniejszych w XX wieku, na wystawie Victoria & Albert Museum w Londynie.
Kolekcja plakatów prezentowanych na wystawie została zgromadzona w trakcie plakatowania w ramach akcji wyborczej na rzecz Warszawskiego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. Zamknięta w tubie zabezpieczającej dotrwała do 30 rocznicy wyborów ’89. Teraz możemy oglądać unikalne plakaty, zachowane w bardzo dobrym stanie, na wystawie w Muzeum Życia w PRL. Przedstawiamy, ze względu na możliwości ekspozycji, tylko część kolekcji. Na wystawie prezentowane są plakaty projektu, m.in. Henryka Tomaszewskiego, Tomasza Sarneckiego, Piotra Bobińskiego, Maurycego Stryjeckiego
Organizatorzy: Dzielnica Śródmieście m. st. Warszawy, Fundacja Sztuka Stosowana, Muzeum Życia w PRL.
Współpraca: Ośrodek KARTA.
Patronat Honorowy: Muzeum Plakatu w Wilanowie.
Zapraszamy na wystawę plakatów wyborczych ’89 do Muzeum Życia w PRL od 4 – 30 czerwca 2019 roku,
ul. Piękna 28/34, wstęp płatny.
Szczegółowy harmonogram otwarcia wystawy dostępny TUTAJ.
Zapraszamy serdecznie!
III RP na wesoło, czyli skandale, alkohol, nierząd oraz polityka
4 czerwca 1989 r. to niewątpliwie jedna z najważniejszych dat w historii najnowszej Polski. Odbyły się wtedy pierwsze po II wojnie światowej częściowo wolne wybory do Parlamentu.Tego dnia — jak pisał prof. Antoni Dudek — „miliony Polaków zadały przy pomocy kartki wyborczej śmiertelny cios komunistycznej dyktaturze”.
Z kolei Lech Wałęsa pisał: „W pierwszą niedzielę czerwca 1989 zmieniło się wiele. 4 czerwca w “samo południe” wybraliśmy nową Polskę. Komuniści dostali czerwoną kartkę. Tym razem ten kolor nie mógł ich cieszyć. W zasadzie zostali wyrzuceni z boiska.’’
Polityk brytyjski i mąż stanu, Winston Churchill, w Izbie Gmin w 1947 r. wypowiedział jakże proste lecz głębokie i prawdziwe słowa: „Wiele systemów rządów zostało wypróbowanych i wiele będzie wypróbowanych w tym świecie grzechu i niedoli. Nikt nie udaje, że demokracja jest doskonała lub wszechwiedząca. W rzeczywistości stwierdzić trzeba, że demokracja jest najgorszą formą rządu, jeśli nie liczyć wszystkich innych form, których próbowano od czasu do czasu.’’
Zapraszamy na wykład III RP na wesoło, czyli skandale, alkohol, nierząd oraz polityka, który przypomni nam, co takiego zrobili politycy w Polsce, że główne instytucje władzy w państwie, Sejm, Senat i rząd, od lat budzą najmniej zaufania w społeczeństwie .
W ten wyjątkowy wieczór dokonamy rzeczy niemożliwej. Otóż udowodnimy, że polityka nie tylko może nie dzielić ale przede wszystkim łączyć Polaków.
Zapraszamy zatem wszystkich, zarówno zachwyconych jak i załamanych wynikiem ostatnich wyborów do Parlamentu Europejskiego. Również tych uczulonych na polityków i ‘’niebiorących udziału w tym cyrku”. Gwarantujemy Wam świetną zabawę i wieczór pełen łez (oczywiście ze śmiechu) w #KEN54.
Podczas tego spotkania prześledzimy historię wyborów prezydenckich, parlamentarnych i samorządowych w III RP z kompletnie innej strony. Usłyszycie o freakach, zaskakujących kandydatach, dziwnych partiach i szokujących kampaniach wyborczych. Poznacie niedoszłych prezydentów Polski: Stana Tymińskiego i jego tajemniczą, czarną teczkę, Kazimierza Piotrowicza leczącego Polaków wkładkami do butów oraz Grzegorza Brauna, na którego głosować zachęcał podobno sam Jezus Chrystus i wielu innych.
Usłyszycie m.in. o takich ugrupowaniach politycznych jak: Partia Ćwoków, Partia Łysych, Polska Partia Erotyczna, Polska Partia Przyjaciół Piwa, Polska Partia Posiadaczy Magnetowidów, Sztandar Matki Boskiej Licheńskiej Bolesnej Królowej Polski, Partia Czubków Polskich.
Nie zabraknie oczywiście też crème de la crème polskiej polityki, czyli sekskandali, alkoholowych wyczynów polskich polityków oraz pikantnych fragmentów pamiętnika Anastazji Potockiej.
Na koniec zaprosimy Was na przegląd filmowy żenujących spotów wyborczych oraz ciekawych kronik filmowych i dokumentów obrazujących tamte szalone wydarzenia.
⤵️
• wtorek, 4 czerwca, godz.19:00
• Klubokawiarnia KEN54 (Metro-Natolin)
• opowiadać będzie Mariusz Prządak
• Wstęp wolny
• Rezerwacja stolików:
📞 512 331 075
📞 664 737 737
lub
messenger: m.me/KlubokawiarniaKEN54
Do zobaczenia!
Film „1989” w DK Kadr
Film pokazuje zmianę, jaka dokonała się w kraju, a także zmiany,
jakie na przestrzeni bardzo krótkiego czasu (jednego roku 1989)
dokonywały się w mentalności Polaków. Materiały filmowe z okresu
1988-1990 współgrają ze zdjęciami i dziennikami pisanymi w tym czasie
przez Polaków i komunikatami na temat dokonujących się zmian.
Przedstawiono najważniejsze wydarzenia polityczne, społeczne
i obyczajowe tamtego okresu, istotne zdarzenia polityczne skonfrontowane
albo wzmocnione komentarzami ich aktywnych obserwatorów: zwyczajnych
ludzi, polityków obozu władzy i opozycjonistów.
Obserwacje wybranych
narratorów, ich obawy, nadzieje i refleksje mają dziś siłę i autentyzm
o wiele większy od potencjalnych, zrealizowanych po latach wywiadów.
Przykładem tego napięcia może być chociażby fragment relacji socjolożki
związanej z opozycją, która nie mogąc uporać się z sytuacją “okrągłego
stołu” przez pierwsze jego dni regularnie wymiotuje.
Wstępne ramy
czasowe filmu to okres od końca 1988 roku po koniec stycznia 1990.
Zdarzenia, które miały miejsce w trakcie kilkunastu miesięcy, mają
zmienną amplitudę, oscylując między thrillerem politycznym a drapieżnym
kinem społecznego protestu.
Film zrealizowany z myślą o obchodach 25-lecia wyborów 4 czerwca 1989 roku.
Reż. Michał Bielawski
Dom Kultury KARD, sala: Broadway, 4.06.2019 godz. 18.00
Wstęp wolny, rezerwacja miejsc online lub w DK Kadr.
Jak rozumiemy 4 czerwca 1989? Co to dziś dla nas znaczy?
4 czerwca Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich będzie otwarte na spotkania wokół wyborów, historii, demokracji. Przypomni jak ważne to pojęcia i zapozna odwiedzających z misją urzędu.
RPO zaprasza na ulicę Długą 23/25 w Warszawie w godzinach 15:00-19:00
PROGRAM
16:30-18:30 DEBATA JAK ROZUMIEMY 4 CZERWCA 1989 ROKU? CO DZIŚ DLA NAS ZNACZY?
NA DZIEDZIŃCU BIURA ODBĘDZIE SIĘ RÓWNIEŻ:
- Kino Praw Człowieka
- Czym dla Ciebie jest wolność?
- „Wioska Praw Człowieka”
- Barierołamacz”
- Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Poland
- Przyłącz się do akcji HEJTMINIEGRA WOŚP
- Skarga do Rzecznika
- Kawiarnia pod chmurką
- Kącik Małego Obywatela
O sztuce rządzenia – czy Solidarność była gotowa? 4 czerwca 1989
Już 4 czerwca 2019 r. zapraszamy na wyjątkowy wykład Zbigniewa Bujaka – legendy Solidarności i jednocześnie naszego Absolwenta.
Uczestnik wydarzeń sprzed 30 lat opowie o tym czy Solidarność była gotowa wziąć współodpowiedzialność za losy Państwa.

Szczegóły http://bit.ly/2K854Bc
Timothy Garton Ash: Od rewolucji 1989 do kryzysu 2019
3 czerwca 2019 roku Archiwum Osiatyńskiego i OKO.press zapraszają na drugi doroczny Wykład im. Wiktora Osiatyńskiego, który wygłosi prof. Timothy Garton Ash: „Polska, Europa: od „chwalebnej rewolucji” 1989 do kryzysu Unii 2019″.
Dlaczego Polska nie potrafi lepiej opowiedzieć o swym największym wkładzie w historię współczesnej Europy, jakim była „chwalebna rewolucja” lat 1980-1989? W jakiej mierze brak umiejętności prowadzenia takiej opowieści wynika z rzeczywistych błędów i wypaczeń tej dwudziestowiecznej polskiej „rewolucji”, a w jakiej jest konsekwencją podziałów politycznych, których można było uniknąć, bądź panoszenia się teorii spiskowych? Ile z obecnego kryzysu Europy wynika z długoterminowych, nieprzewidzianych i niezamierzonych skutków globalnych, liberalnych przemian, którym początek dał polski 4 czerwca? I jaką lekcję możemy z tego wszystkiego wyciągnąć?
PROGRAM
3 czerwca 2019 roku
siedziba Fundacji im. Stefana Batorego, Sapieżyńska 10A w Warszawie
18:30 – uwagi wstępne – dr Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich
18:45-19:30 – wykład „Od chwalebnej rewolucji 1989 do kryzysu Unii Europejskiej 2019” – prof. Timothy Garton Ash
19:30-19:50 – dyskusja – Aleksander Smolar, dr Katarzyna Kasia, Danuta Hübner, prof. Timothy’ego Gartona-Asha
Archiwum Osiatyńskiego – dyskusja z udziałem publiczności, w tym głosy z perspektywy aktywistów – obrońców rządów prawa (Maria Ejchart-Dubois), przyrody i klimatu (Katarzyna Jagiełło), praw pracowniczych (Piotr Szumlewicz).
Wcześniejsza rejestracja nie jest wymagana.
Wydarzenie odbędzie się w języku polskim. Nie zapewniamy tłumaczenia na inne języki.
Transmisję na żywo będzie można obejrzeć na Facebooku Archiwum Osiatyńskiego. Nagranie wideo będzie również później dostępne na kanale YouTube Archiwum Osiatyńskiego.
Kontakt: kontakt@archiwumosiatynskiego.pl, redakcja@oko.press
Strona wydarzenia:
https://archiwumosiatynskiego.pl/timothy-garton-ash-polska-europa/
TIMOTHY GARTON ASH
Profesor Studiów Europejskich, Uniwersytet Oksfordzki, Isaiah Berlin Professorial Fellow, St Antony’s College, Uniwersytet Oksfordzki, & Senior Fellow, Hoover Institution, Uniwersytet Stanforda