Inicjatywa Rok Wolności zaprasza na warsztaty „Wolność – Samorządność – Solidarność”!

W tym roku kontynuujemy Inicjatywę 30. Rok Wolności (www.rokwolnosci.pl) i działamy w ramach Koalicji Rok Samorządności (www.roksamorzadnosci.pl). Dlatego rozpoczęliśmy cykl warsztatów „Wolność – Samorządność – Solidarność”, w trakcie których chcemy się wzajemnie uczyć jak dziś można rozumieć te wartości i jak na ich kanwie budować przyszłość kolejnych pokoleń.

W zeszłym roku zajmowaliśmy się głównie promowaniem wiedzy i informacji dotyczących przemian, które zaszły w Polsce w ciągu minionych 30 lat. W tym roku skupimy się na rozmowach o przyszłości i na edukacji.

Przypadające na ten rok rocznice rożnych wydarzeń sprzed 30 lat (powstanie samorządów), a nawet 40 lat (powstanie Solidarności), są dla nas pretekstem żeby porozmawiać z młodymi ludźmi o wartościach, które były i są ważne dla społeczeństwa: wolność, samorządność, solidarność.

Rozpoczęliśmy cykl warsztatów pt. „Wolność – Samorządność – Solidarność”, których adresatami są licealiści i ich nauczyciele oraz studenci. Naszym celem jest rozbudzenie zaangażowania młodych uczestników warsztatów o aktywność obywatelską na rzecz środowiska lokalnego, samorządności w swoim najbliższym otoczeniu, a także korzystania z prawa wyborczego. Warsztaty mają też za zadanie przygotowanie nauczycieli i przyszłych nauczycieli (aktualnych studentów) do bycia mentorami wobec uczniów i pracy z nimi metodami interaktywnymi, w duchu wartości społeczeństwa demokratycznego.

Ze względu na sytuację w kraju, przez najbliższe dwa miesiące warsztaty prowadzić będziemy za pośrednictwem internetu. W związku z tym zostały one podzielone na trzy części: pierwsze spotkanie (2 godziny); „praca domowa” w podgrupach (w ciągu 3 dni); drugie spotkanie (2 godziny).Szukamy 12-16 osobowych grup licealistów wraz z nauczycielem/ami, chętnych do udziału w naszych warsztatach w maju i w czerwcu. Prosimy o kontakt na: rokwolnosci@gmail.com, na Facebooku (https://www.facebook.com/rokwolnosci/) lub telefonicznie (tel. 721 800 888).

Ojczyzna to ludzie – TY i Ja

Przełomowym wydarzeniem dla losów Polski i Europy Środkowo – Wschodniej były częściowo wolne wybory 4 czerwca 1989 roku. Przyczyniły się do upadku systemu komunistycznego i dały początek III RP. Obecnie obchodzimy 30 rocznicę tego wydarzenia, które zmieniło nasz kraj. 


Dla upamiętnienia tego wydarzenia dzięki programowi Równać Szanse – 2018 Konkurs Specjalny „30 lat wolności 1989-2019”, ze środków Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności prowadzoną przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach zorganizowała 07.09.2019 r. w sali domu ludowego w Szebniach koncert, w którym udział wzięły dzieci i młodzież z terenu Gminy Jasło. Jako pierwszy na scenie wystąpił Igor Gacek, który zaśpiewał m.in. „Idzie dysc” i „Taki kraj”, następnie Zuzanna Gacek wykonała utwór pt.  „Lipka”.  Kolejny wykonawca Kamila Zawada zaśpiewała piosenkę pt. „Czerwone Jabłuszko”, Karolina Polak wykonała mi.in. utwór pt. „Mury” i „Kolęda Warszawska”, a Julia Rozmus zaśpiewała kilka utworów, z pośród których znalazły się także piosenki jej autorstwa.


W trakcie uroczystości wystąpili artyści z teatru Scena PRL.
Na zakończenie spotkania wystąpił zespół „POGÓRZANIE”, przedstawiając kulturę ojczystą i kresową. 


W ramach zadania w czytelni Biblioteki została otwarta wystawa „A mury runą…”, którą można było zwiedzać do końca sierpnia. Odbyły się również spotkania integracyjne „Opowieści z tamtych lat” oraz edukacyjne warsztaty dla najmłodszych czytelników „Wehikuł czasu-podróż do lat 80-tych”.


Wystawa została przygotowana z materiałów i sprzętów przyniesionych przez młodzież do naszej Biblioteki. Możemy zobaczyć takie eksponaty jak:  niezwykły rower, mundur milicyjny z lat 80-tych, aparat fotograficzny, publikacje związane z ruchem Solidarności, magnetofon szpulowy, projektor do wyświetlania bajek „Ania”, stare pieniądze, zabytkowy telefon, proporczyki oraz znaczki z tamtych lat.


9 października 2019 roku odbędą się gry terenowe szlakiem Solidarności Podkarpackiej oraz spotkania ze świadkami tamtych wydarzeń historycznych Solidarności 89. Podsumowanie konkursu plastycznego „30 lat wolności” i zakończenie projektu.

Link do nagrania z wydarzenia: https://www.youtube.com/watch?v=Y9nbhXshs1E&feature=youtu.be

Przy stole na sofie | Solidarity Of Arts 2019 #odwaga

Nasz okrągły stół powstał z okazji 30 rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku, kiedy Polki i Polacy przy urnach opowiedzieli się za demokracją.

Decyzję o pierwszych po 1945 roku częściowo wolnych wyborach podjęli przy Okrągłym Stole przedstawiciele opozycji i ówczesnej komunistycznej władzy. Przy Europejskim Centrum Solidarności stół stał się przestrzenią debaty, warsztatów i innych aktywności społecznych. Jego fragment w lipcu i sierpniu służy również animacjom społecznym w gdańskich dzielnicach.

Stół to najważniejszy mebel, jaki wynalazł człowiek. Łączy, wzmacnia relacje i wspiera porozumienie. Zapraszamy do naszego okrągłego stołu podczas Solidarity Of Arts 2019.

Odwaga
Odwaga jest przewodnią 11 już edycji festiwalu SOLIDARITY OF ARTS. Zaprosiliśmy do Gdańska artystów, którym przyświeca odwaga. A przejawia się nie tylko w poszukiwaniach twórczych, ale przede wszystkim w niezgodzie wobec zła i otwartym dialogu na temat niedostatków świata – ograniczeń praw człowieka, populizmu, nacjonalizmu, łamania zasad demokracji, czy bierności polityków wobec zmian klimatu.

Solidarity Of Arts
Festiwal Solidarity of Arts – święto sztuki, ludzi i idei – już po raz jedenasty odbywa się w Gdańsku. Od początku w artystycznym wyrazie odwoływał się do solidarności i wolności. Każda kolejna edycja jest próbą odczytania współczesnego świata z perspektywy sztuki. Projekt, choć w głównej mierze muzyczny, łączy różne gatunki sztuki i spotyka artystów z całego świata, zaangażowanych na rzecz obrony uniwersalnych wartości. Solidarity Of Arts zwraca uwagę na te idee, które w danym roku jawią się jako szczególnie ważne. W 2019 roku pod lupę bierze ODWAGĘ. Organizatorami festiwalu są Europejskie Centrum Solidarności i miasto Gdańsk.

Więcej TUTAJ


Święto Wolności

4 czerwca zapraszamy na obchody 30-tej rocznicy wyborów z 1989 roku, które odbędą się na Placu Konstytucji 4 w Warsztacie Warszawskim.

9:30-11:30 Warsztat dla starszych i młodzieży


Temat: Porozmawiajmy o Wolności!

Chcemy rozmawiać o tym co działo się w Polsce 30 lat temu, jakie problemy z wolnością mamy dziś i co nas czeka w perspektywie kolejnych 30 lat. Udział zapowiedziała uczestniczka Powstania Warszawskiego – Pani Wanda Traczyk-Stawska, pseudonim „Pączek”.

Warsztat poprowadzą: Marta Zawilińska, Sylwia Grochowska i Jacek Michałowski (Inicjatywa 30. Rok Wolności)


12.00 Odśpiewanie Hymnu Reczpospolitej Polskiej


12:15-14:15 Debata ideowa młodych think tanków


Temat: Wolność wczoraj, dziś, jutro?

Samorządność, demokracja, prawa człowieka, otwarcie na zachód, wolny rynek to postulaty, które na sztandarach miało pokolenie Solidarności w latach 80-tych. Czy te wartości są nadal aktualne? Czy udało się je zrealizować? Debatować o tym będą, z perspektywy 30-stu lat od przełomowych wyborów z 4 czerwca 1989 roku, przedstawiciele młodych think tanków, reprezentujący różne oblicza ideowe.

Prowadzący debatę: Mateusz Luft (Kontakt)

Uczestnicy debaty:
Helena Anna Jedrzejczak (Kultura Liberalna)
Karolina Zioło-Pużuk (Centrum im. Daszyńskiego)
Jakub Majmurek (Krytyka Polityczna)
Piotr Trudnowski (Klub Jagielloński)


15:00-17:00 Panel dyskusyjny o przyszłości.


Temat: Warszawa, Polska, Europa – 4 czerwca 2049 rok?
Jak zmieni się Europa i Polska za 30 lat? Czy Unia Europejska zamieni się w superpaństwo, czy też przepoczwarzy się rywalizujące ze sobą kraje?


Prowadzący panel: red. Roman Imielski (Gazeta Wyborcza)


Uczestnicy:
Paweł Rabiej, Wiceprezydent Warszawy
Sylwia Gregorczyk-Abram, Wolne Sądy
Karolina Zbytniewska, EURACTIV.pl
Tomasz Słomka, Uniwersytet Warszawski


18:30-20.00 Toast za Wolność (Projekt:Polska)


20:00-21:30 Koncert miejski na Pl. Defilad (Dom Spotkań z Historią)


Wieczorem odbędą się Potańcówki Wolności w całym mieście i nie tylko!
patrz: https://rokwolnosci.pl/potancowki-wolnosci/ lub na FB @zatanczymy
Projekt koordynują: Ada Bieniek i Marta Zawiślińska (Inicjatywa 30. Rok Wolności)

Europa wartości. Święto Wolności i Solidarności – Ostrołęka

Projekt składa się z przeprowadzonych w dniu 20 maja 2019 roku warsztatów z wykorzystaniem maty edukacyjnej nt. Europa wartości i wyjazdu edukacyjnego 28 osób do Gdańska na obchody Święta Wolności i Solidarności w dniach 3-4-5 czerwca 2019.

Podczas warsztatów zadaniem uczestników było opisanie ośmiu wartości: godność osoby ludzkiej, wolność, demokracja, solidarność, subsydiarność, równość, państwo prawne, tolerancja, z przygotowanych, rozłożonych przypadkowo sentencji. Następnie uczestnicy wspólnie analizowali zasadność opisów. Efekt w zestawieniu.

Teraz grupę czeka udział w Święcie Wolności i Solidarności w Gdańsku. Przed wyjazdem przygotowujemy z pomocą firm JBB z Łysych i Piekarni Serafin oraz wiktuałów kosze na Uroczyste Śniadanie Obywatelskie 4.06.2019 wokół Europejskiego Centrum Solidarności. W grupie pracują uczniowie klasy 8 SP nr 10 z Ostrołęki, zwycięzcy powiatowego konkursu europejskiego, uczniowie założyciele Młodzieżowej Rady Miasta Ostrołęki, radny miejski, członkowie stowarzyszenia fotograficznego, obywatele seniorzy. Po powrocie pojawi się fotoreportaż z projektu.

Rok Wolności
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.