Konferencja naukowa „Dekady wolności. Europa Środkowa i Wschodnia: 1989-2019”
Trwający obecnie rok 2019 to pod względem ważnych rocznic rok szczególny dla Polski – w jednym czasie obchodzimy 30-lecie pierwszych wolnych wyborów parlamentarnych, 20-lecie wstąpienia RP do struktur NATO oraz 15-ą rocznicę akcesji do Unii Europejskiej. Ponadto wciąż jeszcze pozostajemy w cyklu obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez nasz kraj oraz 550-lecia polskiego parlamentaryzmu.
Chcąc zwrócić szeroką uwagę społeczeństwa na znaczenie owych wydarzeń dla Polski oraz pozostałych państw Europy Środkowej i Wschodniej, Stowarzyszenie Projekt Akademia (przy wsparciu i patronacie innych instytucji) podjęło się organizacji konferencji naukowej „Dekady wolności. Europa Środkowa i Wschodnia: 1989-2019” (27-28 listopada br. we Wrocławiu).
Celem tegorocznego spotkania naukowców różnych dziedzin, służb mundurowych oraz ekspertów i praktyków jest wymiana doświadczeń oraz poglądów dotyczących tego w jaki sposób tytułowe „dekady wolności” odcisnęły swoje piętno na naszym kraju oraz regionie. Chcielibyśmy, aby nasze rozważania o tym co przez minione trzydzieści lat udało się osiągnąć na drodze do budowy nowoczesnego i demokratycznego społeczeństwa obywatelskiego, stanowiły swoistą pointę i zarazem punkt wyjścia do dalszej debaty nad przyszłością Polski i Europy Środkowej oraz Wschodniej.
Zaproszeni prelegenci i dyskutanci z kraju oraz zagranicy (Niemiec, Czech, Słowacji, Gruzji, krajów bałtyckich) spróbują wspólnie ocenić jak tytułowe „dekady wolności” wpłynęły na sytuację wewnętrzną i zewnętrzną państw EŚiW. Celem konferencji jest odpowiedź na szereg ważkich pytań z tym związanych: Czy jako Polacy mamy powody do tego, aby odczuwać dumę z drogi jaką przebył nasz kraj w ciągu ostatnich 30 lat? Jak wiele rzeczy udało się przez ten czas zmienić na lepsze? Ile wyzwań stoi jeszcze przed naszym krajem, jak i całym regonie? Czy w najbliższej przyszłości Polska będzie kroczyć w awangardzie przemian w naszym regionie? Jaki wpływ możemy mieć na zmieniającą się sytuację geopolityczną w Europie i na świecie? Wreszcie, jaką rolę odegramy w kształtowaniu przyszłości Unii Europejskiej i NATO? Na te i wiele innych pytań nasi goście postarają się odpowiedzieć w ramach kilku paneli dyskusyjnych (poświęconych życiu politycznemu, bezpieczeństwu, gospodarce, prawu czy przemianom społecznym i kulturowym), które będą transmitowane na żywo w Internecie, zaś wstęp na panele będzie w pełni otwarty – widzowie na sali i przed monitorami będą mogli zadawać pytania ekspertom, tym samym stymulując debatę.
Sądzimy, iż efekty naszej dyskusji nie zostaną przemilczane, lecz walnie przyczynią się do zmiany aktualnie funkcjonującego w naszym kraju dyskursu. Ponadto liczymy, iż otwarta forma konferencji, połączona z transmisją debat w Internecie, stanie się przyczynkiem do popularyzacji przedmiotowej problematyki, zarówno wśród ogółu społeczeństwa, jak i mieszkańców Wrocławia. Naszym celem jest również działanie na rzecz budowy wizerunku naszego miasta jako ośrodka wolnej i nieskrępowanej debaty na ważkie społecznie tematy – chcemy w ten sposób nawiązać do wizji Agory jako centralnego punktu życia społecznego i politycznego ateńskiego polis – wzoru demokracji.
Po zakończeniu konferencji stowarzyszenie planuje zebrać wydać wystąpienia uczestników w formie recenzowanej monografii naukowej, która zostanie udostępniona w Internecie oraz w formie drukowanej przekazana autorom i wiodącym bibliotekom w naszym kraju – pozwoli to szerszemu grono odbiorców zapoznać się z omawianą na konferencji problematyką.
Więcej TUTAJ
Pamiętam przemysł
Czytający mieszkańcy Wrocławia mają okazję, aby podzielić się wspomnieniami dotyczącymi lokalnych zakładów przemysłowych.
Dlaczego czytający? Dzięki współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną we Wrocławiu z projektem Pamiętam przemysł w wielu wrocławskich bibliotecznych filiach pojawiły się kartonowe pojemniki na wspomnienia. Do połowy października każdy czytelnik może podzielić się ciekawą historią, ściśle lub luźno wiążącą się z Elwro, Hutmenem, Pafawagiem, Fadromą, FAT-em, spółdzielniami odzieżowymi i dziesiątkami innych wrocławskich zakładów przemysłowych ‒ po 1989 r. zazwyczaj zlikwidowanych bądź głęboko przeobrażonych.
Jak to zrobić? Jedna z możliwości: wystarczy zapisać swoje krótkie, osobiste „pamiętam, że…” na miejscu (anonimowo lub nie) i wrzucić do kartonowego pojemnika. Oczywiście projekt nie jest adresowany tylko do użytkowników bibliotek, gdyż można też przesyłać wspomnienia przez Internet za pomocą strony internetowej pamietamprzemysl.pl. Co więcej, od sierpnia będą realizowane otwarte spotkania z mieszkańcami różnych wrocławskich osiedli. Wspomnienia zostaną później spisane, a złożą się na zbiorowy pamiętnik wrocławian. Efekty będą publikowane na portalu Dolnośląskość.pl. Odkrywamy Dolny Śląsk , a później również ukażą się drukiem: na 2021 r. planowana jest publikacja książkowa. Każdy może zostać autorem!
Co nas interesuje? Nie ma ograniczeń tematycznych, warto uruchomić wyobraźnię i przypomnieć sobie jakąś ciekawą historię. Pamiętajmy, że:
‒ przemysł to nie tylko hale fabryczne, ale też przyzakładowe ośrodki wczasowe domy kultury, żłobki, orkiestry, stołówki, marsze pierwszomajowe, rywalizacje międzyzakładowe, działania społeczne, kluby sportowe, wycieczki etc.;
‒ to również historia, np. „Solidarnościowa”, ale też opowieść o często trudnych latach 90.;
‒ mapujemy również wiedzę o lokalnych, często zapomnianych zakładach przemysłowych.
Pamiętam przemysł to kolejny projekt edukacyjno-kulturalny poświęcony pamięci zbiorowej, który realizuje Fundacja im. Tymoteusza Karpowicza , a zarazem drugi przykład współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną we Wrocławiu. W 2017 r. na podobnej zasadzie odbywała się zbiórka wspomnień dot. powodzi z 1997 r. Organizatorem projektu jest Centrum Historii Zajezdnia.
Wielka zmiana 1989 r. – sympozjum we Wrocławiu
Rok 1989 był określany mianem annus mirabilis, bo oto rozpoczął się spektakularny upadek komunizmu. W styczniu 1990 roku Timothy Garthon Ash mówił, że “In Poland it took ten years, in Hungary ten months, in East Germany ten weeks: perhaps in Czechoslovakia it will take ten days!”.
Od tamtej pory mija 30 lat – zarówno sam dystans czasowy, jak i dokonane w nim zmiany domagają się refleksji, także teoretycznej, dotyczącej zakresu zmian, zdiagnozowania zmian w poszczególnych sferach życia społecznego, a nawet ich oceny. Czy i w jakim stopniu w czasie tych 30 lat ujawniły się procesy longue durée i historyczna ścieżka rozwoju (niejednakowa dla krajów Europy Środkowej), czy raczej zdominowały ten okres zwycięskie transitions do gospodarki rynkowej i demokracji? Tradycyjne wzory kulturowe czy nowe instytucje? Czy obserwujemy jakieś bardziej ogólne procesy o charakterze społeczno–ekonomicznym (kwestia nierówności społecznych), społeczno–politycznym (akceptacja demokracji, pojawienie się populizmu), społeczno–kulturowym (sekularyzacja czy może ożywienie religijne, a może e-kultura)?
W jednej sesji nie sposób nawet napomknąć o wszystkich możliwych aspektach tego wieloaspektowego procesu, który rozpoczął się w 1989 roku. Zaproszeni goście mają dużą swobodę w przedstawieniu swojego „bilansu” tych trzech minionych dekad.
Udział wezmą:
1. Tomáš Kostelecký (The Czech Academy of Sciences/Czeska akademia Nauk) „Stosunki między Czechami a Unią Europejską w latach 1989–2019. Albo tam i znowu z powrotem?”
2. Zenonas Norkus (Vilnius University) „Rok 1989 do przemyślenia: spóźniony rok 1789, a może lepiej 1815? Postkomunistyczna transformacja z punktu widzenia porównawczej socjologii historycznej współczesnych restauracji”
3. Kaja Kaźmierska (University of Łodz/Uniwersytet Łódzki) „Wygrani i przegrani transformacji – perspektywa biograficzna”
4. Joanna Wawrzyniak (University of Warsaw/Uniwersytet Warszawski) „Deindustrializacja, ekonomia moralna i pamięć potoczna transformacji. Przypadek Polski”
Więcej TUTAJ
SPEKTAKL „’89” we Wrocławiu
Prezydent Wrocławia zaprasza na spektakl „’89”, który odbędzie się w Rynku 2 czerwca 2019 r. o godz. 21.30.
Widowisko, powstałe z okazji 30. rocznicy wyborów czerwcowych, pokazuje drogę, jaką przeszli Polacy od zakończenia II wojny światowej do odzyskania wolności w 1989 roku.
W spektaklu nie zabraknie, oczywiście, epilogu. Reżyserem przedstawienia jest Kamil J. Przyboś, twórca słynnego już „Prometeusza”, granego od kilku lat na scenie Impartu. Przedsięwzięcie jest spektaklem akrobatyczno-taneczno-wokalnym, w którym udział wezmą m.in.: Młodzieżowa Akademia Musicalowa pod kierownictwem Magdaleny Zawartko, Agencja Artystyczna Everest Production kierowana przez Jacka Marksa i Pawła Patera oraz Orkiestra Kameralna Silesian Art Collective pod batutą Mateusza Walacha.
Za choreografię odpowiada Piotr Małecki. Wydarzenie jest otwarte, a udział w nim bezpłatny.
Wstęp biletowany. Więcej na stronie www.