Ojczyzna to ludzie – TY i Ja

Przełomowym wydarzeniem dla losów Polski i Europy Środkowo – Wschodniej były częściowo wolne wybory 4 czerwca 1989 roku. Przyczyniły się do upadku systemu komunistycznego i dały początek III RP. Obecnie obchodzimy 30 rocznicę tego wydarzenia, które zmieniło nasz kraj. 


Dla upamiętnienia tego wydarzenia dzięki programowi Równać Szanse – 2018 Konkurs Specjalny „30 lat wolności 1989-2019”, ze środków Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności prowadzoną przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach zorganizowała 07.09.2019 r. w sali domu ludowego w Szebniach koncert, w którym udział wzięły dzieci i młodzież z terenu Gminy Jasło. Jako pierwszy na scenie wystąpił Igor Gacek, który zaśpiewał m.in. „Idzie dysc” i „Taki kraj”, następnie Zuzanna Gacek wykonała utwór pt.  „Lipka”.  Kolejny wykonawca Kamila Zawada zaśpiewała piosenkę pt. „Czerwone Jabłuszko”, Karolina Polak wykonała mi.in. utwór pt. „Mury” i „Kolęda Warszawska”, a Julia Rozmus zaśpiewała kilka utworów, z pośród których znalazły się także piosenki jej autorstwa.


W trakcie uroczystości wystąpili artyści z teatru Scena PRL.
Na zakończenie spotkania wystąpił zespół „POGÓRZANIE”, przedstawiając kulturę ojczystą i kresową. 


W ramach zadania w czytelni Biblioteki została otwarta wystawa „A mury runą…”, którą można było zwiedzać do końca sierpnia. Odbyły się również spotkania integracyjne „Opowieści z tamtych lat” oraz edukacyjne warsztaty dla najmłodszych czytelników „Wehikuł czasu-podróż do lat 80-tych”.


Wystawa została przygotowana z materiałów i sprzętów przyniesionych przez młodzież do naszej Biblioteki. Możemy zobaczyć takie eksponaty jak:  niezwykły rower, mundur milicyjny z lat 80-tych, aparat fotograficzny, publikacje związane z ruchem Solidarności, magnetofon szpulowy, projektor do wyświetlania bajek „Ania”, stare pieniądze, zabytkowy telefon, proporczyki oraz znaczki z tamtych lat.


9 października 2019 roku odbędą się gry terenowe szlakiem Solidarności Podkarpackiej oraz spotkania ze świadkami tamtych wydarzeń historycznych Solidarności 89. Podsumowanie konkursu plastycznego „30 lat wolności” i zakończenie projektu.

Link do nagrania z wydarzenia: https://www.youtube.com/watch?v=Y9nbhXshs1E&feature=youtu.be

Wystawa „Krok ku Wolności. Wybory czerwcowe 1989 w Wielkopolsce”

Po ekspozycji w Starym Browarze i Urzędzie Marszałkowskim, wystawę „Krok ku Wolności. Wybory czerwcowe 1989 w Wielkopolsce” mają okazję obejrzeć odwiedzający Urząd Miasta Poznania przy pl. Kolegiackim. Wystawa jest prezentowana do 31 sierpnia br. w holu prowadzącym do Sali Sesyjnej, na parterze Urzędu. 

„Wybory w czerwcu 1989 roku bez wątpienia wygrała strona wolnościowa i był to przysłowiowy pierwszy klocek domina, który – przewracając się – spowodował kolejne zmiany. Warto tę datę honorować w naszej świadomości narodowej jako datę przełomu. Warto to robić wznosząc się ponad personalne i polityczne animozje, bo jest to data kluczowa dla historii naszej części Europy”, mówi Marszałek Marek Woźniak. Z jego inicjatywy powstała wystawa „Krok ku Wolności. Wybory czerwcowe 1989 w Wielkopolsce”, której partnerem jest Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu. To odzew na zaproszenie do wspólnego świętowania 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce, skierowane do polskich samorządów przez Województwo Pomorskie i Miasto Gdańsk, zorganizowanego pod hasłem „Rok Wolności i Solidarności.”

Wystawę może obejrzeć każdy zainteresowany historią tamtych przełomowych wydarzeń. Ekspozycja, ujęta w formę pięciu sześcianów, prezentuje m.in. kopie archiwalnych dokumentów i zdjęć przybliżających fenomen powstania Komitetów Obywatelskich przy NSZZ „Solidarność” czy będących fotograficznym zapisem rozmów Okrągłego Stołu. Na wystawie pokazane zostały też plakaty wyborcze z kampanii poprzedzającej wybory czerwca 1989. Ciekawym aspektem ekspozycji jest również przedstawienie losów wielkopolskich posłów i senatorów, którzy odegrali znaczącą rolę w regionie w tamtym czasie. Nadzór merytoryczny nad wystawą sprawują Rafał Reczek i Konrad Białecki z poznańskiego oddziału IPN.

Więcej TUTAJ

Rok 1989 w obiektywie Krzysztofa Millera

Wystawa blisko 100 fotografii uznanego fotoreportera Krzysztofa Millera w pełni ukazuje wydarzenia roku 1989 – od stycznia i pierwszych spotkań Okrągłego Stołu, przez czerwiec i wolne wybory w Polsce, aż po przemiany w innych krajach bloku wschodniego.

Wyłania się z nich obraz ówczesnej rzeczywistości, przełomowych wydarzeń i nadchodzącej wraz z odrodzeniem państwa nadziei. 
Na wystawie znajdują się fotografie z życia codziennego mieszkańców Warszawy, protestów, strajków oraz popularnych artystycznych happeningów i festiwali. Wszechobecne emocje widać nie tylko na twarzach manifestujących ludzi, ale również na transparentach z hasłami aktualnymi do dziś. 

Ekspozycja jest poruszającą dokumentacją wydarzeń sprzed trzech dekad oraz portretem Krzysztofa Millera, który z fotografa-amatora stał się profesjonalnym fotoreporterem jednego z najważniejszych dzienników w wolnej Polsce. 

Więcej TUTAJ

„Nasza droga do wolności” – wystawa w Collegium Maius i Bibliotece Głównej

Biblioteka Główna UO zaprasza do obejrzenia wyjątkowej wystawy przygotowanej wraz z Archiwum Państwowym w Opolu z okazji 30. rocznicy wyborów do Sejmu i Senatu 4 czerwca 1989 r.

„Nasza droga do wolności” to sentymentalna podróż trzy dekady wstecz, do pierwszych po II wojnie światowej, częściowo wolnych wyborów parlamentarnych. Materiały wykorzystane do przygotowania tej bardzo ciekawej ekspozycji pochodzą ze zbiorów Biblioteki Głównej (w szczególności ze spuścizny Jana Całki – legendarnego działacza m.in. NSZZ „Solidarność” Śląska Opolskiego) oraz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Autorzy wystawy zaczerpnęli także z prywatnej dokumentacji Zbigniewa Bereszyńskiego i Jerzego Stemplewskiego, która jest w posiadaniu Archiwum Państwowego w Opolu. 

Na wystawie zaprezentowano artykuły z historycznych już wydań „Trybuny Ludu”, „Gazety Wyborczej” czy „Trybuny Opolskiej”, unikatowe wydawnictwa podziemne, ulotki, „cegiełki”, listy i komunikaty liderów „Solidarności”, zdjęcia z przedwyborczych pochodów ulicami Opola, prezentacje kandydatów do Sejmu i Senatu z naszego regionu – dla każdego z odwiedzających będzie to wartościowa, pełna wzruszeń lekcja prawdziwej historii. 

Wystawę, która miała swoją premierę w ramach pikniku naukowego XVII Opolskiego Festiwalu Nauki można obejrzeć w holu Biblioteki Głównej UO przy ul. Strzelców Bytomskich 2 oraz na I piętrze Collegium Maius do końca czerwca br.

Więcej TUTAJ

„Miasto-Ludzie-Wolność. Plakat Solidarności w latach 1980-1989” – prezentacja plenerowa

Sukces Polski zainicjował przeobrażenia w pozostałych krajach bloku państw socjalistycznych. Planszowa wystawa plenerowa przypomina, że strajkowe lato 1980 roku, czas legalnej i podziemnej „Solidarności”, wybory 4 czerwca 1989 zmieniły bieg dziejów Polski.

Solidarnościowe plakaty z lat 80. XX wieku stanowią emocjonujący dokument dekady zmagań o demokratyzację życia społecznego. Ich twórcy mówili o człowieku, jego codzienności i egzystencji, o niespełnieniu oczekiwań i marzeń, dążeniu do prawdy i dobra; o patriotyzmie. Poprzez plakaty rzetelnie informowano i komentowano wydarzenia, wyrażano sprzeciw wobec przemocy i represji.  Przypominano o faktach historycznych ukrywanych i fałszowanych przez komunistyczne władze. Plakaty stały się szczególnym kalendarzem polskich dążeń wolnościowych. Wyróżnia je prosty, wyrazisty znak i symbol, sensowna metafora, wyjątkowa poetyka i lapidarność oraz graficzna uroda. Ich twórcami byli m.in. Krystyna Janiszewska, Krzysztof Baran, Czesław Bielecki, Jan Bokiewicz, Andrzej Budek, Jacek Ćwikła, Wiesław Gołuch, Jerzy Janiszewski, Piotr Młodożeniec, Gerard Lewandowski, Tomasz Sarnecki, Eugeniusz Skorwider, Eugeniusz Get Stankiewicz, Michał Więckowski.”

Jerzy Brukwicki


Plenerowa prezentacja: „Miasto-Ludzie-Wolność. Plakat Solidarności w latach 1980-1989” przedstawia reprodukcje ponad trzydziestu plakatów  pochodzących z kolekcji pp. Danuty i Jerzego Brukwickich. Jest częścią międzymuzealnego projektu pt.: „Miasto-Ludzie-Wolność” koordynowanego przez Oddział Kujawsko-Pomorski Stowarzyszenia Muzealników Polskich.

Ekspozycja przygotowywana jest w ramach wystawy: „Wolność jest w nas. Kościół katolicki w PRL”

Więcej TUTAJ

Wybory 4 czerwca 1989 roku do Sejmu i Senatu w zbiorach archiwów państwowych – wystawa w Mogilnie

4 czerwca 2019 roku minęło 30 lat od wyborów parlamentarnych, które przeprowadzone na mocy porozumienia zawartego przy Okrągłym Stole stały się podstawą zmiany ustroju w Polsce. Z tej okazji do 30 czerwca 2019 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mogilnie będzie można oglądać wystawę Wybory 4 czerwca 1989 roku do Sejmu i Senatu w zbiorach archiwów państwowych.

Wystawa towarzyszyła obchodom rocznicy tego wydarzenia w hali widowiskowo-sportowej w Mogilnie. Z tej okazji odbyło się okolicznościowe posiedzenie radnych z: Rady Powiatu Mogileńskiego, Rad Miejskich: Mogilna, Strzelna, Trzemeszna oraz Rad Gmin: Dąbrowy, Jezior Wielkich i Orchowa zrzeszonych w Stowarzyszeniu „Sąsiedzi”.W holu biblioteki wystawa przyciąga zarówno indywidualnych zwiedzających jak i zorganizowane grupy mogileńskiej młodzieży. 10 czerwca 201 9r. wystawę oglądali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Mogilnie.

Zgodę na wydruk i prezentację ekspozycji w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mogilnie wyraził Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk. Ekspozycja dokumentująca wydarzenia i będąca świadectwem tamtego okresu została udostępniona mogileńskiej bibliotece przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych. Dzięki uprzejmości dr. Pawła Pietrzyka ekspozycja dokumentów, których depozytariuszem są archiwa państwowe może być zaprezentowana mieszkańcom Mogilna.

Źródło: http://bibliotekawmogilnie.blogspot.com/2019/06/na-drodze-do-wolnosci-wybory-4-czerwca.html

ARCHIWA PRZEŁOMU – wystawa w Białogardzie

Z okazji 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów w 1989 roku w Polsce, 7 czerwca w białogardzkim Centrum Kultury i Spotkań Europejskich zorganizowane zostało spotkanie działaczy Regionalnego Komitetu Obywatelskiego w Białogardzie.

W spotkaniu uczestniczył także poseł na Sejm RP X kadencji Bogusław Pałka. Wykład okolicznościowy wygłosił Krzysztof Bukowski, prokurator z Instytutu Pamięci Narodowej w Koszalinie. Tego dnia otwarta została wystawa ARCHIWA PRZEŁOMU. To zbiór grafik z dokumentami dotyczącymi działalności RKO w Białogardzie w latach 1989-1990, z archiwum senator RP Grażyny Anny Sztark.

Organizatorami spotkania oraz wystawy byli: Senator RP Grażyna Anna Sztark, Poseł na Sejm RP X kadencji Bogusław Pałka, Burmistrz Białogardu Emilia Bury, Burmistrz Miasta i Gminy Karlino Waldemar Miśko, Burmistrz Tychowa Robert Falana, Wójt Gminy Białogard Jacek Smoliński.

Relacja z otwarcia wystawy TUTAJ

Wystawa w Trzebiatowie przygotowana z okazji 30. rocznicy wyborów parlamentarnych w Polsce

30 lat temu – 4 czerwca 1989 r. Polacy poszli do urn by dać wyraz niezadowolenia z panującego systemu. Frekwencja tego dnia wyniosła 62%, a komunistyczna partia, która od końca II wojny światowej trzymała nasz naród twardą ręką, już wkrótce przestała istnieć.

„Nie ma Wolności bez Solidarności! Dzisiaj wypada powiedzieć: nie ma Solidarności bez Miłości – więcej! – nie ma Przyszłości, Człowieka, Narodu.” –  Jan Paweł II

                                                                     

Drodzy Mieszkańcy Gminy Trzebiatów! 

Z okazji 30. rocznicy pierwszych (po II wojnie światowej) częściowo wolnych wyborów do Sejmu i Senatu – zapraszamy na specjalnie przygotowaną na tę okazję wystawę.

Kto pamięta powspomina, a kogo nie było jeszcze na świecie – dowie się jak wyglądały wybory 4 czerwca 1989 r.

Źródło

Toruń wspomina wybory z 4 czerwca

Zbliża się trzydziesta rocznica pierwszych po II wojnie światowej częściowo wolnych wyborów w Polsce. Wspominane wybory parlamentarne w Polsce odbyły się 4 i 18 czerwca w 1989 roku. 

Na Rynku Staromiejskim w Toruniu przy budynku Poczty Polskiej stanęły cztery słupy z historycznymi materiałami wyborczymi. Plakaty, ulotki, zdjęcia i obwieszczenia udostępniła Delegatura IPN w Bydgoszczy, a będą one prezentowane do wtorku (4 czerwca).

Tego dnia na przystankach i w pojazdach MZK zawisną plakaty zawierające ciekawe zdjęcia z czasów walki o demokrację. Będą one także wyświetlane na monitorach w autobusach i tramwajach. Ponadto w trzech tramwajach różnych linii będzie można posłuchać piosenek nawiązujących do wydarzeń sprzed 30 lat.

 W trzech tramwajach, na różnych trasach – tak, by pasażerowie wszystkich linii mieli szanse na nie trafić  – będzie można posłuchać piosenek nawiązujących do tamtych czasów. Oprócz tradycyjnych „Murów” czy „Janek Wiśniewski padł” znajdą się też utwory o rockowym brzemieniu. Jakie? Usłyszycie w tramwaju – zapowiada rzecznik MZK Sylwia Derengowska.

Źródło

Radom – 30 lat Wolności

30 lat temu Polacy zdecydowali, że wolność jest najważniejsza. Wolną Polskę budujemy razem – my Polacy, my Radomianie!

Spotkajmy się 4 czerwca, bądźmy razem aby spojrzeć wstecz i porównać jak wyglądał Radom 30 lat temu, co się zmieniło i co jeszcze należy zmienić.

Program:
– wprowadzenie
– wystąpienie mecenasa Borysława Szlanty
– plenerowa mini-wystawa zdjęć „Radom 89”
– chwil kilka z muzyką (Paweł Mosiołek) i poezją tamtych lat
– toast za Wolność!

Rok Wolności
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.