Tytuł projektu

30 lat na okrągłym stole

Celem projektu jest stworzenie okrągłego stołu, który w symboliczny sposób przedstawi 30 lat zmian, jakie dokonały się w naszym społeczeństwie. Okrągły i okazałych rozmiarów (około 2,5m ) blat (wykonany przez stolarza, gdyż wymaga to precyzyjnej i specjalistycznej obróbki mechanicznej) zostanie umieszczony na skarpie przed Białowieskim Ośrodkiem Kultury i Urzędem Gminy – w centrum, w najbardziej reprezentatywnym miejscu, które stanowi swoistą wizytówkę Białowieży.

Tutaj widnieje także puszczański mural, jaki powstał w ubiegłym roku dzięki programowi RS. Blat zostanie podzielony na 31 części z latami, poczynając od roku 1989, a kończąc na 2019. Przy datach zostaną umocowane bądź namalowane przedmioty, które mieszkańcom naszej miejscowości najbardziej kojarzą się z tym rokiem, np. przy 2012 piłka, bo w Polsce odbywały się wtedy piłkarskie Mistrzostwa Europy i jak grzyby po deszczu powstawały stadiony. Zadaniem młodych będzie natomiast ustalenie tych symbolicznych przedmiotów. W tym celu podzielą się zadaniami. Każda grupa będzie odpowiedzialna za inny wycinek lokalnej rzeczywistości, będzie musiała poznać lokalne środowisko, ich potrzeby oraz oczekiwania, dlatego z zapytaniem „Co kojarzy się Panu, Pani z rokiem…?” zwrócą się do poszczególnych grup społecznych: przedstawicieli władz (wójt i radni), kultury i oświaty (nauczyciele i pracownicy instytucji naukowych), seniorów, rodziców i rówieśników.

Ponadto młodzież będzie musiała uzyskać stosowne pozwolenia na umieszczenie okrągłego stołu – symbolicznej instalacji artystycznej w przestrzeni publicznej. Wokół stołu staną kolorowe krzesła (pochodzące z odzysku i odmalowane przez młodzież), symbolizujące nowe jasne perspektywy, jakie otworzyły się w 1989. Młodzi ludzie nagłośnią swoje działania poprzez akcję informacyjno-promocyjną, a oficjalnych zakończeniem przedsięwzięcia będzie uroczyste odsłonięcie okrągłego stołu-instalacji, na które zostaną zaproszeni mieszkańcy i przedstawiciele najważniejszych instytucji.


Czas leci i realizujemy projekt. Nasz stół dumnie stoi już na skarpie. Na razie służy nam do różnego rodzaju gier i towarzyskich spotkań. Wciąż jednak brakuje nań symboli wolności ostatnich 30 lat. Nie tak łatwo jest zebrać informacje, co ogółowi mieszkańców kojarzy się z poszczególnymi datami w przeciągu ostatnich 30 lat. My natomiast chyba jeszcze nie potrafimy dostrzec zmian historycznych, a raczej dostrzegamy, tylko nie zawsze sobie je uświadamiamy i potrafimy nazwać. Z pewnością ostatni rok części z nas kojarzy się z #równaćszanse (i tego nie omieszkamy zaznaczyć na naszym okrągłym stole). Wkrótce ruszymy do ludzi z przygotowanymi ankietami, dzięki którym, mamy nadzieję, dostrzeżemy zaistniałe zmiany. Na razie daliśmy jednak upust naszym emocjom i nastrojom i pomalowaliśmy na kolorowo-tęczowo krzesła, które wraz ze stołem stworzą naszą wolnościową instalację artystyczną.

Miejsce: Białowieża

Nazwa organizacji: Towarzystwo Przyjaciół Białowieży

Adres: ul. Zastawa 10

Osoba kontaktowa: Ilona Wołosik

Telefon: 663741692

E-mail: jadomelek@wp.pl

Strona internetowa: zobacz

Rodzaj działalności: Organizacja pozarządowa

Partnerzy: Białowieski Ośrodek Kultury