W 2019 roku przypada 80. rocznica niemieckiej agresji na Polskę i jednocześnie 80. rocznica wybuchu II wojny światowej, której okrucieństwo i katastrofalne skutki otworzyły najmroczniejszy rozdział w historii Europy. W roku 2019 przypada także 30. rocznica przełomowego dla Europy roku 1989: upadek komunizmu, demokratyczne przemiany krajach w Europy Środkowo-Wschodniej i zburzenie muru berlińskiego doprowadziły do przezwyciężenia powojennego podziału Europy.
Obydwa te przełomowe wydarzenia historyczne są głęboko zakorzenione w polsko-niemieckiej wspólnocie losów. Stanowią także szczególną okazję do refleksji i podejmowania wspólnych rocznicowych inicjatyw ponad granicami, nie tylko na płaszczyźnie politycznej, ale przed wszystkim na poziomie społeczeństwa obywatelskiego. Nie ma przyszłości bez pamięci – uwzględniającej różne punkty widzenia i łączącej je we wspólną narrację o przeszłości. Postrzeganie świata i historii z perspektywy sąsiada zza Odry buduje wzajemne zrozumienie, a tym samym fundamenty opartej na zaufaniu wspólnoty dziś i w przyszłości.
Dlatego Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej ogłasza nabór projektów do programu: „1939-1989-2019: historia do (prze)myślenia”. Ma on umożliwić społeczeństwu obywatelskiemu obu krajów konstruktywny i prowadzony w duchu pojednania dialog o tragicznym dziedzictwie II wojny światowej, ale także o znaczeniu i wnioskach płynących z pokojowej rewolucji roku 1989. Ponadto w roku 2019 przypadają dwie kolejne rocznice warte upamiętnienia w kontekście polsko-niemieckim: 20 lat obecności Polski w NATO oraz 15. rocznica wstąpienia Polski do UE.
Więcej TUTAJ
Miejsce: Polska
Data: 25 lipca 2019
Nazwa organizacji: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej
Strona internetowa: zobacz
Partnerzy: Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec