4 czerwca 1989 r. w PRL odbyła się pierwsza tura częściowo wolnych wyborów parlamentarnych. Częściowo wolnych – bo demokratyczne były jedynie wybory do Senatu. Do Sejmu, czyli izby niższej parlamentu, wybory wolne dotyczyły jedynie 35 procent miejsc.
Już wyniki pierwszej tury pokazały miażdżącą przewagę kandydatów „Solidarności”. Druga tura wyborów, która odbyła się 18 czerwca, przypieczętowała zwycięstwo. Opozycja wzięła niemal wszystkie dostępne mandaty. Tylko jeden kandydat wystawiony przez „Solidarność” nie zdobył miejsca w Senacie. Czerwiec 1989 r. był ostatnim z przełomowych wydarzeń historii PRL. Zaczął się nowy etap w dziejach Polski.
30 lat po tych wydarzeniach, chcieliśmy do nich powrócić. Co wydarzyło się 4 i 18 czerwca 1989 r.? Co doprowadziło do przełomu? Jaki były jego echa na świecie? Na te i inne pytania starali się odpowiedzieć pracownicy Katedry Historii Gospodarczej i Społecznej SGH. Słuchaczami dyskusji i uczestnikami dyskusji byli zarówno pracownicy naukowi SGH, jak też studenci wszystkich typów studiów.
Miejsce: Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Data: 13 czerwca 2019
Adres: Al. Niepodległości 162, sala 152