To właśnie w 89’ narodzili się ludzie, którzy dzisiaj dochodzą do głosu i tym samym zaczynają tworzyć nową Polskę. To oni przez trzy dekady kształtowali siebie i swoją wizję świata równolegle z nową rzeczywistością. Pokolenie 89’, to ludzie którzy w przeciwieństwie do poprzednich generacji nie niosą w sobie wspomnienia komunizmu i tego co było z nim związane: kolejek do sklepów, permanentnego braku towarów, inwigilacji, braku możliwości wyjazdów zagranicę. Pokolenie 89’, to też ludzie, którzy w opozycji do poprzednich roczników niosą ze sobą jarzmo teraźniejszości:
przesyt wszystkiego, konsumpcjonizm, brak czasu, brak relacji. Pokolenie 89’ to wolność i brak wolności, to wybór i brak wyborów. Pokolenie 89’ utknęło gdzieś pomiędzy i co teraz…
Miłość jak piosenka – bywa międzypokoleniowa. Bez względu na czas, bez względu na ustrój, bez względu na innych ludzi. #89 to opowieść o takiej właśnie miłości, o zespoleniu dwóch rożnych pokoleń. Na wieki wieków.
Spektakl łączy w sobie wiele form wyrazu: muzykę, słowo, choreografię, wideo, scenografię, światło, kostiumy. Jest to efekt rocznej pracy reżyserki nad przedstawieniem publiczności jej osobistej wizji pokolenia lat osiemdziesiątych. Zabrzmią szlagiery m.in Zbigniewa Wodeckiego, Maanam, Budki Suflera, Maryli Rodowicz, Franka Kimono. Będzie hucznie i wesoło, cierpko i refleksyjnie, smutno i nostalgicznie. #89 to artystyczne laboratorium i debiut reżyserki Beaty Banasik, która podczas spektaklu ukradkiem zachęcać będzie widza do zajrzenia wgłąb własnego ja oraz refleksji na temat tego co było a co jeszcze przed nami. 2019 to idealny rok na rozliczenie się z przeszłością.
Założeniem koncertu jest stworzenie kontrapunktu pomiędzy dwiema rzeczywistościami oraz udowodnienie, że miłość przekroczyć może wszelkie czasowe ramy i granice. Jakie wartości sprzed lat udało się zachować? Jakimi wartościami kierujemy się dzisiaj? Jakie wnioski udało nam się wyciągnąć?
Scenariusz i reżyseria: Beata Banasik
Projekt scenografii i wykonanie: Katarzyna Dorda
Wideo:
-Dyr./ DP: Paweł Maruszak
-Produkcja: FAT
-Producent: Katarzyna Dorda
Projekt kostiumów i wykonanie: Marta Kuliga
Obsada:
– wokal: Karolina Leszko, Justyna Panfilewicz, Jakub Bugała, Kamil Franek Franczak, Mariusz
Oziu Orzechowski, Daniel Orynicz- Cebula, Kamil Studnicki.
– wideo: Paulina Walendziak
– muzycy: Jacek Długosz, Michał Pamuła, Wojciech Szwugier, Paweł Kukla, Bartosz Banasik, Piotr Feledyk, Piotr Nowak.
Miejsce: Małopolski Ogród Sztuki, ul. Rajska 12, 31-124 Kraków
Data: 19 października 2019
Nazwa organizacji: Fundacja Studencki Festiwal Piosenki
Adres: ul. Krowoderskich Zuchów 9/69, 31-271 Kraków
Osoba kontaktowa: Mateusz Marchewka
Telefon: 510150169
E-mail: mateuszcarrot@gmail.com
Strona internetowa: zobacz
Rodzaj działalności: Organizacja pozarządowa
Partnerzy: Urząd Miasta Krakowa, Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, Teatr Loch Camelot, Krakowskie Forum Kultury