Tytuł projektu

„Miasto-Ludzie-Wolność. Plakat Solidarności w latach 1980-1989” – prezentacja plenerowa

Sukces Polski zainicjował przeobrażenia w pozostałych krajach bloku państw socjalistycznych. Planszowa wystawa plenerowa przypomina, że strajkowe lato 1980 roku, czas legalnej i podziemnej „Solidarności”, wybory 4 czerwca 1989 zmieniły bieg dziejów Polski.

Solidarnościowe plakaty z lat 80. XX wieku stanowią emocjonujący dokument dekady zmagań o demokratyzację życia społecznego. Ich twórcy mówili o człowieku, jego codzienności i egzystencji, o niespełnieniu oczekiwań i marzeń, dążeniu do prawdy i dobra; o patriotyzmie. Poprzez plakaty rzetelnie informowano i komentowano wydarzenia, wyrażano sprzeciw wobec przemocy i represji.  Przypominano o faktach historycznych ukrywanych i fałszowanych przez komunistyczne władze. Plakaty stały się szczególnym kalendarzem polskich dążeń wolnościowych. Wyróżnia je prosty, wyrazisty znak i symbol, sensowna metafora, wyjątkowa poetyka i lapidarność oraz graficzna uroda. Ich twórcami byli m.in. Krystyna Janiszewska, Krzysztof Baran, Czesław Bielecki, Jan Bokiewicz, Andrzej Budek, Jacek Ćwikła, Wiesław Gołuch, Jerzy Janiszewski, Piotr Młodożeniec, Gerard Lewandowski, Tomasz Sarnecki, Eugeniusz Skorwider, Eugeniusz Get Stankiewicz, Michał Więckowski.”

Jerzy Brukwicki


Plenerowa prezentacja: „Miasto-Ludzie-Wolność. Plakat Solidarności w latach 1980-1989” przedstawia reprodukcje ponad trzydziestu plakatów  pochodzących z kolekcji pp. Danuty i Jerzego Brukwickich. Jest częścią międzymuzealnego projektu pt.: „Miasto-Ludzie-Wolność” koordynowanego przez Oddział Kujawsko-Pomorski Stowarzyszenia Muzealników Polskich.

Ekspozycja przygotowywana jest w ramach wystawy: „Wolność jest w nas. Kościół katolicki w PRL”

Więcej TUTAJ

Miejsce: Bydgoszcz

Nazwa organizacji: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

Adres: ul. Mennica 2, Bydgoszcz

Strona internetowa: zobacz