Tytuł projektu

Wystawa oryginalnych plakatów „Solidarności” z 1989 roku

Z okazji trzydziestej rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989 roku, od dnia 5 czerwca, w przestrzeni Muzeum Życia w PRL ( ul. Piękna 28/34, Warszawa), dostępna będzie niezwykła wystawa oryginalnych plakatów „Solidarności” z 1989 roku.

„Wieczorem będą świetne plakaty prosto z Paryża”. Tak prof. Bronisław Geremek zachęcał 3 czerwca 1989 roku przedstawicieli grup plakatowych do odbioru tajemniczej przesyłki, która lada moment miała dotrzeć prosto z lotniska. Około godziny 20, na schodach klatki wejściowej przy ul.Fredry 6, gdzie mieściła się siedziba Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” rozsypał się rulon z plakatami, które prof. Bronisław Geremek z entuzjazmem rozdzielał czekającym. „Czas na rozklejanie macie tylko do 24.00, nie dajmy im pretekstu”- rzucił na odchodne. To był początek pojawienia się słynnych plakatów „W samo południe 4 czerwca 1989” projektu Tomasza Sarneckiego w Warszawie. Autor wspominał po latach ten moment: „W słoneczną, niedzielną, piękną pogodę, w samo południe 4 czerwca na ulice stolicy Polski zawitał Gary Cooper Solidarności – jedyny sprawiedliwy, który podobnie jak w filmie z 1952 roku postanowił przywrócić mieszkańcom miasta wolność, a uzurpatorom wymierzyć sprawiedliwość”. W trakcie tej najdłuższej nocy plakatowania w ramach akcji wyborczej dochodziło do niebezpiecznych sytuacji. Służba Bezpieczeństwa jeździła dużymi fiatami za uczestnikami akcji plakatowej i natychmiast zrywała te świeżo naklejone. To był wyścig z czasem i ucieczka przed opiekunami Służby Bezpieczeństwa, a przede wszystkim strach przed konfrontacją.

Plakat projektu Tomasza Sarneckiego stał się symbolem wyborów 4 czerwca ’89, a po latach został uznany za jeden ze 100 najważniejszych w XX wieku, na wystawie Victoria & Albert Museum w Londynie.

Kolekcja plakatów prezentowanych na wystawie została zgromadzona w trakcie plakatowania w ramach akcji wyborczej na rzecz Warszawskiego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. Zamknięta w tubie zabezpieczającej dotrwała do 30 rocznicy wyborów ’89. Teraz możemy oglądać unikalne plakaty, zachowane w bardzo dobrym stanie, na wystawie w Muzeum Życia w PRL. Przedstawiamy, ze względu na możliwości ekspozycji, tylko część kolekcji. Na wystawie prezentowane są plakaty projektu, m.in. Henryka Tomaszewskiego, Tomasza Sarneckiego, Piotra Bobińskiego, Maurycego Stryjeckiego

Organizatorzy: Dzielnica Śródmieście m. st. Warszawy, Fundacja Sztuka Stosowana, Muzeum Życia w PRL.
Współpraca: Ośrodek KARTA.
Patronat Honorowy: Muzeum Plakatu w Wilanowie.

Zapraszamy na wystawę plakatów wyborczych ’89 do Muzeum Życia w PRL od 4 – 30 czerwca 2019 roku,
ul. Piękna 28/34, wstęp płatny.

Szczegółowy harmonogram otwarcia wystawy dostępny TUTAJ.

Zapraszamy serdecznie!

Miejsce: Warszawa

Nazwa organizacji: Muzeum Życia w PRL

Adres: ul. Piękna 28/34, Warszawa

Strona internetowa: zobacz