Tytuł projektu

Wystawa plenerowa – 4 czerwca 1989 – Wybory, które zmieniły Polskę

Jest to wystawa zewnętrzna, ustawiana w centrum miasta, prezentująca zdjęcia wielkoformatowe. Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Agory, wykonane przez znanych fotografów. Licencja do prawa prezentowania tych zdjęć została zakupiona przez Komitet Obrony Demokracji z dotacji przyznanej nam przez Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca.
Zdjęcia obrazują rok 1989 przed i po dacie 4 czerwca, gdy odbyły się przełomowe wybory do polskiego Parlamentu.
Wystawa ma na celu przypomnienie wagi tamtych wyborów, obudzenie wspomnień świadków tamtych wydarzeń oraz refleksje młodszego pokolenia. 
Ma służyć jako lekcja poglądowa dla młodych ludzi, ma pobudzać oglądających do dyskusji, ma uświadamiać konieczność brania udziału w wyborach.
4 czerwca przypadła w tym roku 35 rocznica pierwszych częściowo wolnych wyborów, które przyniosły kolosalne przemiany ustrojowe w Polsce i równocześnie dały początek demokratycznym przemianom w Europie wschodniej. KOD pamięta, KOD docenia wagę tamtych wyborów.
Na otwarcie wystawy zostali zaproszeni dawni opozycjoniści, osoby pracujące w 1989 roku przy tamtych wyborach, władze miasta, parlamentarzyści, przedstawiciele młodego pokolenia. Od 3.06. 2024 do 14.06. wystawa stoi na rynku w Krośnie, od 15.06. do 30.06.2024 na rynku w Sanoku.

Miejsce: Sanok

Nazwa organizacji: Komitet Obrony Demokracji

Adres: ul. 3 Maja 4/1, 35-030 Rzeszów

Osoba kontaktowa: Irena Paterek

Telefon: 507899720

E-mail: irena.paterek@ruchkod.pl

Strona internetowa: zobacz

Rodzaj działalności: Organizacja pozarządowa

Partnerzy: Fundusz Obywatelski im. Ludwiki i Henryka Wujców; Spółka Agora - Gazeta Wyborcza; Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa